Kleptokrasi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yozlaşmış adalet sisteminin gösterimi, Elihu Vedder (1896)

Kleptokrasi (Yunanca'da κλέπτης kléptēs, "hırsız", κλέπτω kléptō, "çalarım" ve -κρατία -kratía -dan κράτος krátos, "güç, hüküm" kelimelerinden türetilmiştir), bir ülkede iktidarı ele geçiren bir ailenin ya da siyasal veya dini grubun, o ülkenin kaynaklarını sistemli olarak soyması demektir ve kısaca hırsızlar rejimi anlamına gelir. Demokrasinin bütün kurumlarıyla yerleşmediği ülkelerde görülen bu durum, o ülkelerin gelişmesinin önündeki en büyük engellerden biri olmaktadır.

ABD doları olarak örnekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yolsuzluk karşıtı çalışmalarıyla tanınan Almanya merkezli Uluslararası Şeffaflık Örgütü, 2004 başlarında şu bilgileri veren bir rapor yayınladı:[1]

Kleptokrasinin sonuçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Hırsızlar rejiminin egemen olduğu bir ülkede, yerli sanayi ve tarımsal üretim zayıflar ve iç pazar büyük sermaye gruplarına açılır. Siyasal alanda da insan haklarını çiğneyen, baskıcı bir yönetim kendini gösterir (düşük ücretler, rüşvetsiz iş yapmayan bir bürokrasi vb). Etnik milliyetçiliği, ırkçılığı ya da dini kullanarak geniş kitleleri yönlendirmeleri, bu tür yönetimlerin en karakteristik özellikleri arasındadır.[kaynak belirtilmeli]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Plundering politicians and bribing multinationals undermine economic development, says TI" (PDF) (İngilizce). Transparency International. 2004. 3 Eylül 2010 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ekim 2015. 
  2. ^ Alon, Gideon; Amira Hass (14 Ağustos 2002)" MI chief: terror groups trying hard to pull off mega-attack". Haaretz. Kaynağa 29 Mayıs 2021 tarihinde erişim sağlanmıştır.
  3. ^ Wikipedia.org İngilizce sürümünde Yasser Arafat maddesi
  4. ^ dw.com haber sitesi, (10 Kasım 2004). AB'de Arafat'ın serveti tartışılıyor. 29 Mayıs 2021 tarihinde erişim sağlanmıştır.
  5. ^ "128 milyar dolar nerede? Kime, hangi isimlere satıldı?". www.cumhuriyet.com.tr. 25 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2021. 
  6. ^ "What happened to Turkey's US$128 billion? - Blog". Transparency.org (İngilizce). 18 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2021.