Çoğunluk lideri

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Çoğunluk lideri, yasama organında çoğunluk olan partiye mensup bir pozisyondur.[1] Başkanlık sistemi kullanan bazı ülkelerde yaygın olarak kullanılır.

Amerika Birleşik Devletleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi'nde, Temsilciler Meclisi Çoğunluk Lideri ve Senato Çoğunluk Lideri'nin rolleri biraz farklılık gösterir. Eyalet düzeyinde ise, bir eyalet yasama meclisinin çoğunluk lideri genellikle federal muadiliyle benzer bir rol üstlenir.

Senato[değiştir | kaynağı değiştir]

Senato'da, Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı resmi olarak Senato Başkanıdır ve Başkan Yardımcısı yokluğunda, Senato Başkanı olarak görev yapar. Ancak gerçekte, Başkan Yardımcısı nadiren Senato'ya girer, hele hele odanın doğrudan başkanlık etmesi beklenmiyorsa ve Geçici Başkan törensel bir role dönüşmüş, herhangi bir liderlik yeteneğinden yoksun kalmıştır.

Bu nedenle, çoğunluk lideri, özellikle modern zamanlarda, Senato'nun de facto lideri olarak kabul edilir ve bu doğrultuda Senato kurallarına göre, o günkü Başkanlık Eden Üye, çoğunluk liderine, Senato kürsüsünde konuşma hakkı tanımada öncelik verir ve hangi yasaların oylanacağına karar verir. Çoğunluk lideri, kendi partisinin Senato'daki baş sözcüsü olarak kabul edilir.[1]

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu'nda, mevcut Çoğunluk Lideri olan Chuck Schumer, görevine 20 Ocak 2021 tarihinde başlamıştır.

Temsilciler Meclisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Temsilciler Meclisi'nde Çoğunluk Lideri'nin varlığı ve gücü genellikle oturuma bağlıdır. Bazı oturumlarda, Çoğunluk Lideri, Meclis lideri ve yasama parti lideri olarak Sözcüden öncelik alır, ya zorla (genellikle Sözcüsü popüler olmadığında meydana gelir) ya da Sözcü gönüllü olarak gücünü Çoğunluk Liderine devreder. Çoğu oturumda, Sözcüsü Meclis lideri ve parti lideri olarak öncelik alırken, Çoğunluk Lideri önemsiz ve büyük ölçüde güçsüzdür, sadece bir gün Sözcüsü olabilecekleri gerçeği dışında. Ancak, tabii ki, Çoğunluk Lideri (ve Sözcü ile Azınlık Lideri) Meclis üyeleri arasında, konuşma süresi sınırlaması olmayan ve başkan tarafından kesintiye uğramayacak tek üyelerdir.

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi'nde şu anda Çoğunluk Lideri görevini yürüten kişi, 3 Ocak 2023 tarihinde göreve başlayan Steve Scalise'dir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b USLegal.com 26 Mayıs 2023 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (accessed April 11, 2013)