İçeriğe atla

Resmi parti statüsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Resmi parti statüsü, resmi olarak Kanada Parlamentosu ve eyalet yasama organlarında kullanılan Westminster uygulamasına atıfta bulunan ve siyasi partilerin parlamento grubunu tanımanın bir yöntemi olarak kullanılan bir terimdir. Resmi belgelerde bunun bazen "tanınmış parti" olarak adlandırıldığı görülmektedir.

Bu uygulama, belirli kriterleri karşılayan siyasi partilerin parlamento içinde ayrıcalıklı bir statüye sahip olmasını sağlamaktadır. Bu kriterler genellikle seçim sonuçlarına dayanmakta ve partiye, belirli sayıda seçilmiş milletvekiline veya belirli bir oy yüzdesine ulaşma gerekliliği getirmektedir. Resmi parti statüsüne sahip olan siyasi partilere, çeşitli avantajlar ve haklar tanınabilir, örneğin daha fazla finansal destek, daha fazla konuşma süresi veya daha geniş katılım imkanları gibi.

Resmi parti statüsü, siyasi partilerin parlamentoda etkin bir şekilde temsil edilmesini ve demokratik süreçlere katılımlarını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu statü, parlamentoda daha fazla ağırlığı olan ve politika oluşturma süreçlerine daha aktif bir şekilde katılan partilerin tanınmasını ve desteklenmesini sağlamaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Geleneksel olarak Westminster tarzı parlamentolarda, başkanın dışında tanınmış bir statüye sahip olan tek hükûmet dışı üye, Muhalefet Lideri'dir. Bu, muhalefet milletvekilleri arasında en geniş destek alan üye olur ve parlamento tartışmalarında hükûmete sorular yönelten kişi olur. Ayrıca, eğer önceki hükûmet parlamentonun güvenini kaybederse, Kral veya Vali tarafından hükûmet kurma girişiminde bulunması için çağrılan kişi olarak da geleneksel olarak tanımlanır. 20. yüzyılda siyasi partiler daha da şekillenmeye başladıkça, bazı Westminster tarzı parlamentolarda (özellikle Kanada'da, ancak başka yerlerde de) muhalefet siyasi parti gruplarının ayrı bir rolü olduğu kabul edilmeye başlandı. Bu gruplar, parlamento tartışmaları sırasında kendi sorularını sorma fırsatlarına ve parlamento binalarında kendi bütçelerine ve ofislere sahip olma imkanına sahip olurlar.

Parlamentoda tanınma, parti gruplarının belirli parlamento ayrıcalıklarına sahip olmasını sağlar. Genellikle resmi parti statüsü, belirli bir sayıda sandalye kazanmaya bağlıdır (yani seçilen Milletvekili veya Meclis Üyesi sayısı). Tanınma türü ve bunu elde etmek için gereken eşik değişkenlik gösterir. Ancak en çok aranan ayrıcalıklar, parti araştırma ofislerine fon sağlanması ve Soru Saati sırasında soru sorma hakkıdır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Parliament of Canada - Parlement du Canada". 13 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi.