Yeni Britanya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yeni Britanya haritası
Yeni Britanya Adası'nda dede ve torun (Doğu Yeni Britanya eyaleti)

Yeni Britanya Adası (New Britain), Papua Yeni Gine'deki Bismark Takımadaları'nın en büyüğüdür.[1] Papua Yeni Gine'ye aittir.[1] Yeni Gine Adası'ndan Dampier Boğazı ile ayrılır.[1] Başlıca şehirleri Rabaul, Kokopo ve Kimbe'dir.[1]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni Britanya Adası 148° Ve 152° doğu boylamlarında ve 4° ve 7° güney enlemleri arasında yer almaktadır. Hilâl şeklinde ve 600 km uzunluğunda sahil şeridi vardır; 110 km genişliğindedir. 36.520 km² ile dünyanın en büyük 32. adasıdır. Kıyı şeridinin sarp uçurumlar şeklinde bazı bölümleri vardır. Diğer yerlerde kıyı alanı düzdür ve mercan kayalıklarıyla sınırlanmıştır. En yüksek noktası Basining Sıradağları'nın doğusundaki Sinewit Dağı'dır. Birçok alan tropik yağmur ormanlarıyla kaplıdır ve yüksek miktardaki yağışlarla beslenen birkaç nehir vardır.

Yeni Britanya büyük volkanik süreçlerle oluşmuştur; birkaç tane aktif volkan bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır: Ulawun (Papua Yeni Gine'nin en yüksek volkanı), Langila, Garbuna, Tavurvur, Vulcan. 1994 yılında Tavurvur büyük bir patlamayla Doğu Yeni Britanya eyaletinin başkenti Rabaul'u tahrip etmişir. Kentin çoğu halen küller altında yatmaktadır ve başkent yakındaki Kokopo şehrine taşınmıştır.

İdarî bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğu Yeni Britanya ve Batı Yeni Britanya'dan oluşur. Doğu Yeni Britanya'nın başkenti Kokopo'dur; Batı Yeni Britanya'nın başkenti ise Kimbe'dir. Ada resmî olarak Papua Yeni Gine'ye bağlıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d Nijman, Jan (2020). Geography: Realms, Regions, and Concepts (20. bas.). Wiley. ISBN 978-1119607410.