Germ hücresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Erkek (X/Y) ve dişi (X/X) farelerin embriyonik kök hücrelerinde X-kromozomları (kırmızı) ve Y-kromozomları (yeşil).

Germ hücresi, eşeyli üreyen bir organizmanın gamet oluşturmasına olanak veren herhangi bir biyolojik hücreye verilen isim. Çoğu hayvanlarda, germ hücreleri bağırsak taslağını saran dorsal mezenter boyunca gonad taslaklarına göç ederler[1] ve orada olgun gamet içinde ya yumurta ya da sperm olarak gelişerek hücre farklılaşması ardından mitoz ve mayoz olmak üzere iki tür hücre bölünmesi geçirirler. Bu sırada takip ettikleri yola gonad yolu denilir. Hayvanların aksine, bitkilerin erken gelişim dönemlerinde germ hücreleri bulunmaz. Bunun yerine, bitkilerde germ hücreleri, büyümenin başladığı hücreli dokusu olan ve bürgen doku olarak da adlandırılan olgun çiçek meristeminin somatik hücrelerinden gelirler.[2][3][4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kadın Genital Sisteminin Embriyolojisi ve Cinsel Farklılaşma 4 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Dr. Ramazan Dansuk, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 12. Kadın Doğum Kliniği, İstanbul, Türk Pediatri Arşivi Dergisi, Galenos Yayınevi / Turkish Archives of Pediatrics, Published by Galenos Publishing.
  2. ^ Alberts B., Johnson A., Lewis J., Raff M., Roberts K., Walter P. (2002). "Molecular biology of the cell". New York, Garland Science, 1463 p. 
  3. ^ Twyman R.M. (2001). "Developmental biology". Oxford, Bios Scientific Publishers, 451p. 
  4. ^ Cinalli R.M., Rangan P., Lehmann R. (2008). "Germ cells are forever". Cell 132:559-562. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Heinrich Zankl: Germ Hücresinden Bireye; Verlag C. H. Beck; 2001; ISBN 3-406-44749-X (Almanca)
  • Thomas W. Sadler: Tıbbi Embriyoloji; Verlag Thieme; 2003; ISBN 3-13-446610-4 (Almanca)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]