Mageia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mageia
Mageia 7 KDE
Geliştirici(ler)Mageia Ekibi
İşletim sistemi ailesiLinux
Paket yöneticisiRPM
Üretime hazır olduğu tarih1 Haziran 2011
Kaynak türüAçık kaynak
LisansÖzgür yazılım lisansları ve diğer lisanslar
Çekirdek türüMonolitik çekirdek
Kullanıcı arayüzüKDE
Web sitesimageia.org

Mageia, 2010 yılında Mandriva Linux'un bir çatallaması olarak başlatılmış, topluluk temelli bir Linux dağıtımı projesi. 2010 yılında Mandriva'nın maddi sorunları ve şirket hedefleri nedeniyle Mandriva projesinden ayrılan ya da işten çıkarılan geliştiriciler tarafından başlatılmıştır.[1][2][3]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

2010 yılında Mandriva'nın maddi sorunları ve şirketin hedefleri kullanıcılar ve gelişticiler arasında güvensizliğin doğmasına neden oldu.[4] Pek çok geliştirici, gönüllü ve kullanıcı Mandriva'yı çatallayarak yeni bir Linux dağıtımı oluşturmaya ve Mandriva'yı buradan devam ettirmeye karar verdi. Kısa sürede kullanıcı topluluğu, siteler, forumlar ve geliştirme ortamı oluşturuldu. 2010 yılında inşa çalışmaları başladı ve yıl sonunda ilk alfa sürüm kendisini gösterdi. İlerleyen aylarda beta sürümleri sonrasında sürüm adayı (RC) duyuruldu. 1 Haziran 2011'de ilk sürüm olan Mageia 1 final sürümü sunuculardaki yerini aldı.

Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sistemin yapısı büyük oranda Mandriva ile aynıdır. Mageia, RPM paket yöneticisini kullanmaktadır. 32 ve 64 bit mimarilerde çalışmaktadır. Öntanımlı masaüstü ortamı olarak KDE'yi kullanmakla birlikte bütün masaüstü ortamlarını desteklemektedir. Mandriva Denetim Merkezi gibi bir yönetim uygulaması bu dağıtımda da aynen devam etmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "www.linux.com". 17 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ağustos 2013. 
  2. ^ "Distrowatch'da Mageia sayfası". 13 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2014. 
  3. ^ "www.mageia.org/tr/about". 29 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ağustos 2013. 
  4. ^ Bu bilgi Mageia'nın resmi Türkçe sayfasından alınmıştır. Sayfaya ulaşmak için burayı tıklayın. 6 Nisan 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.