PCLinuxOS

Vikipedi, özgür ansiklopedi
PCLinuxOS
Geliştirici(ler)Bill Reynolds
İşletim sistemi ailesiLinux
Paket yöneticisiRpm
Üretime hazır olduğu tarih21.11.2005
Kaynak türüAçık kaynak
LisansGPL
Çekirdek türüMonolitik çekirdek
Web sitesipclinuxos.com

PCLinuxOS veya kısaca PCLOS, kişisel bilgisayarlar için kolay kullanılması amaçlanan ücretsiz bir Linux dağıtımıdır. CD'de ya da USB hafızada çalıştırılabilir veya sabit diske kurulumu yapılabilir. Ayrıca birçok Linux dağıtımında olduğu gibi 6 veya 12 ayda bir çıkarılan güncel sürümü kurmadan da mevcut sürümde güncelleme yapılabilmektedir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mandrake Linux için RPM paketleri hazırlayan Bill Reynolds (Texstar olarak da tanınır) daha sonra kendi Linux dağıtımını yapmaya karar verip 2003 yılında Mandrake 9.2'den çatallayarak PCLinuxOS'u hazırlamıştır. 2006 yılının sonlarında ise Mandriva 2006'dan çatallayarak PCLinuxOS 2007 sürümünü çıkarmıştır. Günümüzde sadece 64 bit sürümlerle devam etmektedir.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

PCLinuxOS Linux'un yaygın olarak bilinen sunucularda kullanımı gibi bazı klişe kullanımlarından ziyade masaüstü ortamında kullanımına yoğunlaşılarak hazırlanan bir dağıtımdır. Buna rağmen sunucularda çalıştırmak için birçok sunucu görevini gerçekleştirmek için hazırlanmış paketler de mevcuttur. Masaüstünde kullanım kolaylığı kapsamında PCLinuxOS birçok ekran ve ses kartı, kablosuz ağ bağdaştırıcısı gibi çeşitli donanım sürücüleri hazır şekilde gelmektedir ve birçok bilgisayarda kurulumdan sonra donanım sürücüsü kurmadan problemsiz çalışabilmektedir.

PCLinuxOS çalışan CD şeklinde dağıtılmaktadır. Böylece bir kullanıcı PCLinuxOS'u kurmadan deneyebilir, çalışan CD içindeki kurulum programını çalıştırarak kurulum yapabilir. 2009.1 sürümünden itibaren bilgisayarda kurulu olan PCLinuxOS'u çalıştırılabilir bir USB yapmak da mümkündür.

PCLinuxOS paket yönetiminde APT-RPM kullanmaktadır. RPM kullanan dağıtımlarda konsolda genellikle urpmi komutu ile yazılım yüklenirken PCLinuxOS'ta apt-get komutu kullanılmaktadır. Komut satırını kullanmak istemeyenler için ise Synaptic Paket Yöneticisi arayüzü bulunmaktadır.

32 bit desteğinin sona ermesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bill Reynolds 10 Mayıs 2016'da 32 bit desteğinin sona erdiğini duyurmuştur. Resmî sitede sadece 64 bit disk kalıbı yayınlanmakla birlikte bu durum resmî olmayan 32 bit disk kalıplarının dağıtılmasına mani değildir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]