Xubuntu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Xubuntu
Xubuntu 21.10 "Impish Indri"
Geliştirici(ler)Xubuntu Topluluğu
İşletim sistemi ailesiUnix tipi
Son kararlı sürümü22.04 (21 Nisan 2022)
Kaynak türüAçık kaynak
LisansBaşta GPL ve diğer özgür yazılım lisansları
Çekirdek türüMonolitik çekirdek (Linux)
İlk Yayınlanma 23 Haziran 2006 (17 yıl önce) (2006-06-23)
Kullanıcı arayüzüXfce
Web sitesihttp://xubuntu.org

Xubuntu Ubuntu adlı Linux tabanlı işletim sisteminin Xfce masaüstü ortamı kullanılarak oluşturulmuş bir türevidir. Xfce masaüstü ortamını kullanmasından dolayı daha az sistem kaynağı kullanır ve eski masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, netbooklar ve yüksek verimlilik beklenen iş istasyonları için iyi bir çözümdür.

20.04 sürümü. xfce 4.14.2 sürümüyle gelmektedir. Yeni 6 duvar kağıdı ve Greybird-dark adlı yeni koyu tema bu sürüme eklenmiştir. Python 2 desteği kaldırılmıştır.

Terminoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Xubuntu ismi taban olarak Ubuntu, masaüstü ortamı olarak Xfce kullanılmasından dolayı verilmiştir. Ubuntu Güney Afrika dilleri arasında yer alan Zulu ve Xhosa gibi dillerde "diğerlerine karşı iyilik, diğerlerine karşı insanlık" gibi anlamlara sahiptir ancak Xubuntu buna benzer özel bir anlam taşımamaktadır.

Hedef[değiştir | kaynağı değiştir]

Xubuntu'nun hedefi;

Donanımla bir bütün olma, kullanılabilirlik ve performans odaklı, Xfce grafik masaüstü ortamı kullanan, Ubuntu tabanlı olan kullanımı kolay bir dağıtım oluşturmaktır. Performansın sağlanabilmesi için dağıtımda kısmen düşük hafıza kullanımı üstünde kurulmuştur. Xubuntu, Ubuntu gibi büyük bir toplulukla beraber ilerlemekte ve çok büyük bir geliştirici kitlesi tarafından direkt desteklenmektedir. Böylelikle Ubuntu da hedeflenen ve ulaşılmak istenen noktaya Xubuntuda da ulaşılacaktır.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Xubuntu Ubuntu 5.10 Breezy Badger zamanında sadece bir dedikodu olarak ortaya çıkmıştır ve o zamanlar çıkış tarihi bile belli değildi. Xubuntu adı ilk başta Ubuntuya Xfce masaüstü ortamını kuran paket listesinin (xubuntu-desktop) adı olarak kullanılmıştır. Xubuntu´nun (Kubuntu ve Edubuntu dahil) ilk resmi yayın tarihi Ubuntu 6.06 ile birlikte 1 Haziran 2006'da Jani Monoses tarafından yapılmıştır.

Ekim 2007'de Jani Monoses projeden ayrılarak yerini Lionel Le Folgoc'a bırakmıştır. Folgoc, Mart 2008 tarihine kadar projede yer almıştır ve ardından yerine Xubuntu Topluluğu tarafından belirlenen Cody A.W. Somerville uygun görülmüştür. Somerville iş başına geldikten sonra Xubuntu projesini için Xubuntu Strateji Belgesi adını verdiği kapsamlı bir strateji geliştirmiştir.

Şubat 2009'da LXDE masaüstü kullanılan Ubuntu sürümü Lubuntu için çalışmaların başlatıldığı Mark Shuttleworth tarafından doğrulandı. LXDE, Openbox pencere yöneticisi kullanarak tıpkı Xubuntu ve Xfce'de olduğu gibi minimum sistem kaynağı tüketen bir masaüstü yöneticisidir. Lubuntu'nun Xubuntu ile yarışır durumda olacağı söylenebilir.

Türevleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Xubuntu, Linutop's Geode LX CPU OS, OzOS, PC/OS ve UserOS Ultra isimli dağıtımlar Xubuntu baz alınarak hazırlanmıştır.

Sistem Gereksinimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Xubuntu resmi olarak sunulan 2 CD'den herhangi biriyle kurulabilir. Bu kurulum işlemi için en az 1,5 GB boş sabit disk alanı gerekmektedir. Kurulum sırasında kullanıcı arayüzü kullanan Masaüstü CD'si 192 MB RAM gerektirirken, metin tabanlı Alternatif CD 64 MB'lık bir RAM ile kurulabilir.

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra sistem 192 MB RAM ile çalışabilir ancak 256 MB RAM önerilmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]