Ångström dağıtımı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ångström dağıtımı
Kararlı sürüm 2016.06 / 19 Ekim 2016 (2 yıl önce) (2016-10-19)
Platform ARM mimarisi
Tür Komut satırı, X Pencere Sistemi, GPE, OPIE
Lisans Özgür yazılım, GNU Genel Kamu Lisansı
Resmî sitesi angstrom-distribution.org

Ångström dağıtımı çeşitli gömülü aygıtlar için bir Linux dağıtımıdır. Dağıtım, OpenZaurus, OpenEmbedded ve OpenSIMpad projelerindeki geliştiricilerin çalışmalarının sonucudur.[1] Mevcut grafik kullanıcı arayüzleri (GUI'ler) Komut satırı ve X Pencere Sistemi yanı sıra OPIE ve GPE'dir.

Ångström dağıtımı Poky Linux ile "işbirliği" içindedir. Ångström, OpenEmbedded projesine, özellikle OpenEmbedded-Core (OE-Core) katmanına dayanır.[2] Hem Ångström hem de Poky Linux OE-Core'u temel alırken, çoğunlukla aynı araç zincirini kullanıyor ve her ikisi de resmi olarak "Yocto uyumlu"dur, sadece Poky Linux resmi olarak Yocto Projesinin bir parçasıdır.[3]

Ångström öncelikle Poky Linux'tan, ikili bir dağıtım (Debian, Fötr, OpenSUSE veya Ubuntu GNU / Linux gibi) olmaktan, paket yönetimi için opkg'yi kullanmaktan farklıdır.[4] Bu sebeple Ångström'ün yapısının önemli bir kısmı, önce derlemek zorunda kalmadan opkg paketleri halinde dağıtılan yazılımları basitçe kurmalarına izin veren ikili bir paket beslemesidir.

Ångström'e göre, Ångström en azından aşağıdaki cihazlar için geliştirilmektedir:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]