İçeriğe atla

Sabayon Linux

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sabayon Linux
Geliştirici(ler)Fabio Erculiani ve takımı
İşletim sistemi ailesiLinux
Paket yöneticisiEntropy / Portage
Kaynak türüAçık kaynak
LisansGPL ve diğer lisanslar
Çekirdek türüMonolitik çekirdek
Platform desteğii386, x86-64
Web sitesiwww.sabayonlinux.org

Sabayon Linux veya Sabayon, Gentoo tabanlı bir linux dağıtımıdır. Gentoo'dan farklı olarak, Sabayon önceden derlenmiş olarak kurulur. x86 ve x86 64 işlemci mimarilerini desteklemektedir.

Sabayon Linux resmi olarak Türkçe dilini destekler. Büyük bölümü Türkçedir ve sürekli olarak güncel Türkçe çevirileri devam etmektedir. Kurulumu oldukça basittir. Sabayon Linux, Popüler Linux dağıtımlarının kolay yönlerini bir araya toplamayı amaç edinmiş bir son kullanıcı dağıtımıdır. Gentoo gibi sağlam, Debian gibi sorunsuz, Linux Mint gibi kolay bir yapıya sahip olmayı hedeflemektedir. Ancak bunları yaparken başka dağıtımların araçlarını kullanmak yerine kendine özgü araçları geliştirir.

Paketler ve Paket Yöneticisi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Sabayon paketleri Portage'daki paketlerin otomatik olarak derlenip oluşan çalıştırılabilir kodların arşivlenmesi ile elde edilir. Bu yönüyle Sabayon paketleri Gentoo ile %100 uyumludur. Bununla birlikte Gentoo paket yöneticisi olan Portage da Sabayon paket yöneticisi olarak kullanılabilmektedir. Ancak bu seçenek temel düzey kullanıcılarına önerilmemektedir.

Entropy, Sabayon'un resmi paket yöneticisinin adıdır. Equo adında bir komut satırı arabirimine ve Sulfur adında bir grafik kullanıcı arabirimine sahiptir. Entropy paket bilgilerini sqlite veritabanı kullanarak tutar. Entropy çoğunlukla pythonda yazılmıştır.

Sabayon Linux'un yeni sürümlerinde eski paket yöneticisi Sülfürün yerini Rigo almıştır.

Genel özellikleri: Arayüzü "google arama" mantığıyla çalışır, onun gibidir. Çok basit ve yalındır. Hızlı ve daha duyarlıdır. Depolar çok kolay yönetilir. Kullanım oldukça kolaydır.

Masaüstü ortamı

[değiştir | kaynağı değiştir]

Sabayon için KDE, GNOME, Mate, Fluxbox ve XFCE gibi popüler masaüstü ortamları mevcuttur. 5 masaüstü ortamının ISO kalıpları ayrı ayrı dağıtılır. İstenirse tek bir komutla LXDE, OpenBox gibi farklı masaüstü ortamları da kolayca kurulabilir.

Sabayon bir Çalışan DVD olarak gelmektedir. Çalışan DVD'nin açılmasından sonra, Dağıtım sabit diske kurulabilmektedir. Sabayon sistem kurucu olarak Fedora'nın sistem kurucusu olan Anaconda'yı çatallamış ve Sabayon Installer isimli yazılımı ortaya çıkartmıştır. Bu yazılımın kullanımı oldukça basittir ve Türkçe desteklidir.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]