Komut satırı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gentoo GNU/Linux'da komut satırı arayüzü

Komut satırı (Diğer adıyla komut satırı arayüzü), bir bilgisayar kullanıcısının, belirli metinleri (komutları) girerek, bilgisayarla iletişime geçmesini sağlar. Komut satırı arayüzleri; konsol, kabuk, terminal veya uçbirim diye de adlandırılır.

Komut satırı, kullanıcıya herhangi bir grafiksel kullanıcı arayüzü sunmaz bunun yerine kullanıcının metin tabanlı kullanıcı arayüzü ile bilgisayarla iletişime geçmesini sağlar. İşletim sistemi veya yazılıma göre komutlar değişebilir. Örneğin bir dizini listelemek için MS-DOS'ta dir (ing. directory) komutu kullanılırken UNIX benzeri terminallerde ls (ing. list) komutu kullanılır.

Birkaç örnek vermek gerekirse...

Alt başlıklar

- Komut satırı işlemleri;

  + Finger Komutu 
  + Ipconfig Komutu 
  + Nbtstat Komutu 
  + Net Use Komutu 
  + Netstat Komutu 
  + Nslookup Komutu 
  + Ping Komutu 
  + Tracert Komutu

Finger komutu

"Finger", İnternet ağı üzerindeki bir sistemi kullanan kullanıcılar veya belirli bir kullanıcı hakkında bilgi veren bir komuttur. Bir kullanıcı "Finger" komutu ile sorgulandığı zaman, sistem onun hakkında standart bazı bilgiler verir.

"Finger" ile istediğiniz e-posta adresine sahip kişi hakkında, kişinin e-posta adresinin bağlı olduğu sunucunun izin verdiği ölçüde bilgi alabilirsiniz. Bazı sunucular ad, soyad, son bağlandığı tarih ve saati verirken, bazıları ise daha detaylı bilgiler verebilmektedir. Ancak bazı sunuculardan bu komutla hiç bilgi de alamayabilirsiniz.

Daha detaylı inceleyecek olursak; "Finger" 79. porttan çalışan pek çok İnternet ana makinesinde bulunan bir yazılım aracılığıyla, kullanıcılar ve ana makineler hakkında çeşitli bilgiler veren bir alt protokoldür.

Unix ve klonlarında "Finger" yazılımı ön tanımlı olarak gelmektedir. Windows için ise ayrıca finger komutunun tanımlı olması gerekmektedir.

Başlat menüsünden Çalıştır'a gelip; Win 98'de command Win XP'de cmd yazılarak Tamam'a tıklanır.

Siyah MS-DOS komut istemi konsol ekranı karşınıza gelecektir. Finger @domain_adi veya ip adresi girilir.

Bu komutu kullandığınızda bilgisayarınız @domain_adi veya ip adresi ana makinesiyle 79. porttan Telnet bağlantısı kurar. Sonuçta izin verildigi ölçüde çeşitli yasal bilgiler elde edilir.

Daha sonra ekrandaki kullancı adları ile eğer sistem bu bilgiyi görmemize müsaade etmişse, kullanıcılar hakkında çeşitli bilgiler alabiliriz. MS-DOS komut satırında :

finger user@deneme.com.tr yazarak .

Bu komutun cevabından, ilgili kullanıcının o an makinesinin açık olup olmadığı; eğer açıksa hangi terminalde çalıştığı, eğer tanımlamışsa 'plan' dosyasında kendi ile ilgili verdiği bazı bilgiler elde edilir.