Parrot OS

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Parrot OS
Geliştirici(ler)Lorenzo "Palinuro" Faletra,
Parrot Dev Team
İşletim sistemi ailesiLinux (Unix-benzeri)
Paket yöneticisiAPT
Üretime hazır olduğu tarih10 Nisan 2013
Kaynak türüAçık kaynak
LisansÖzgür yazılım, başlıca GNU GPL ve Creative Commons
Çekirdek türüMonolitik çekirdek
Güncelleme yöntemiYuvarlanan sürüm
Platform desteğiamd64 (x86-64), ARM
Kullanıcı arayüzüMATE Masaüstü Ortamı
[1]
Web sitesiparrotsec.org

Parrot OS, Debian tabanlı güvenlik, gizlilik ve geliştirme odaklı olmayı amaçlamış Linux dağıtımıdır .

Temel[değiştir | kaynağı değiştir]

Parrot, Linux 5.10 çekirdeği ile Debian'ın "testing" sürümünü temel almıştır. Yuvarlanan sürüm (rolling release) geliştirme modelini takip eder.[2]

Masaüstü ortamı MATE'dir ve varsayılan görüntü yöneticisi LightDM'dir.[3][4]

Sistem, minimum 256 MB RAM'e sahip cihazlarda çalışacak şekilde tasarlanmıştır ve hem 32 bit (i386) hem de 64 bit (amd64) işlemci mimarileri için uygundur.[5] Ayrıca proje ARMv7 (armhf) mimarileri için de mevcuttur.

Haziran 2017'de Parrot Ekibi, esas olarak systemd ile ilgili sorunlar nedeniyle Debian'dan Devuan'a geçmeyi düşündüklerini açıkladı.[6]

21 Ocak 2019 itibarıyla, Parrot ekibi 32-bit (i386) ISO'larının geliştirilmesini aşamalı olarak kaldırmaya başladı.[7]

Ağustos 2020'de Parrot OS, Lightweight Xfce Desktop'ı resmi olarak desteklemektedir.[8]

Sürümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Parrot'un Debian'a dayalı birden fazla sürümü vardır ve çeşitli masaüstü ortamları mevcuttur.

Parrot Security[değiştir | kaynağı değiştir]

Parrot, saldırı azaltma, güvenlik araştırması, adli tıp ve güvenlik açığı değerlendirmesi için kullanılacak bir dizi sızma testi aracı sağlamayı amaçlamaktadır.[9]

Sızma testi, güvenlik açığı değerlendirmesi ve azaltma, adli bilişim ve anonim web taraması için tasarlanmıştır.

Parrot Home[değiştir | kaynağı değiştir]

Parrot Home, Parrot'un günlük kullanım için tasarlanmış temel sürümüdür ve dizüstü bilgisayarlarında veya iş istasyonlarında "hafif" bir sisteme ihtiyaç duyan normal kullanıcıları hedefler.

Dağıtım günlük işler için kullanışlıdır. Parrot Home ayrıca insanlarla özel olarak sohbet etmek, belgeleri şifrelemek veya internette anonim olarak gezinmek için programlar içerir. Sistem ayrıca, özel bir güvenlik araçları seti ile bir sistem oluşturmak için bir başlangıç noktası olarak da kullanılabilir.

Parrot ARM[değiştir | kaynağı değiştir]

Parrot ARM, gömülü sistemler için hafif bir Parrot sürümüdür. Şu anda Raspberry Pi cihazları için kullanılabilir.

Parrot Architect & IoT[değiştir | kaynağı değiştir]

Hiçbir şey önceden yüklenmemiş ParrotOS sürümüdür. Bu sürümle herhangi bir yazılımı ve masaüstü ortamını yüklenebilir.

Parrot OS araçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Parrot OS'de, Güvenlik Araştırmacıları için özel olarak tasarlanmış ve sızma testiyle ilgili birden fazla araç vardır. Bunlardan birkaçı aşağıda listelenmiştir, daha fazlasını resmi web sitesinde bulabilirsiniz.

Tor[değiştir | kaynağı değiştir]

Onion Router olarak da bilinen Tor, İnternet'te gezinmeyi anonim hale getiren dağıtılmış bir ağdır. Tor kullanan istemcinin IP Adresi, istemcinin ziyaret ettiği sunucudan gizlenecek şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca, veriler ve diğer ayrıntılar, müşterinin İnternet Servis Sağlayıcısından (ISS) gizlenir. Tor ağı, istemci ve sunucu arasındaki verileri şifrelemek için atlamaları kullanır. Tor ağı ve Tor tarayıcı, Parrot OS'de önceden kurulmuş ve yapılandırılmıştır.

Onion Share[değiştir | kaynağı değiştir]

Onion Share, Tor ağı üzerinden her boyuttaki dosyayı güvenli ve anonim olarak paylaşmak için kullanılabilen açık kaynaklı bir yardımcı programdır. Onion Share daha sonra alıcı tarafından TOR tarayıcısını kullanarak TOR ağı üzerinden dosyayı indirmek için kullanılabilecek uzun bir rastgele URL oluşturur.

AnonSurf[değiştir | kaynağı değiştir]

Anonsurf, işletim sistemi iletişiminin Tor veya diğer anonim ağlar üzerinden gitmesini sağlayan bir yardımcı programdır. Parrot'a göre, AnonSurf web tarayıcınızı korur ve IP'nizi anonimleştirir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

 • BackBox
 • BlackArch
 • Devuan
 • Kali Linux
 • Dijital adli tıp araçlarının listesi
 • Güvenlik odaklı işletim sistemi

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Parrot OS Home's desktop environment". 10 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2022. 
 2. ^ "DistroWatch.com: Parrot Security OS". distrowatch.com. 5 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2018. 
 3. ^ Prabhu, Vijay (15 Ekim 2016). "Parrot Security 3.2 "CyberSloop" Ethical Hacking OS With Linux Kernel 4.7 Released". Techworm.net. 17 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ekim 2016. 
 4. ^ "The advanced system for security experts, developers and crypto-addicted people". Parrot OS. 26 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Eylül 2019.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 5. ^ Adarsh Verma (30 Mayıs 2016). "Parrot Security OS 3.0 "Lithium" — Best Kali line Alternative Coming With New Features". fossBytes. 31 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ekim 2016. 
 6. ^ Marius Nestor (11 Haziran 2017). "Parrot Security OS Ethical Hacking Distro Considers Ditching Debian for Devuan; systemd could be the main reason for this decision". Softpedia. 12 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Haziran 2017. 
 7. ^ "Parrot 4.5 release notes". Parrot OS Blog. 21 Ocak 2019. 9 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 8. ^ "Parrot OS 4.10 Released, Now Officially Supports Lightweight Xfce Desktop". 17 Ağustos 2020. 21 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2020. 
 9. ^ "Parrot Security Could Be Your Next Security Tool". Linux.com | The source for Linux information (İngilizce). 2 Aralık 2016. 25 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]