Feridun Kip

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Feridun Kip İkinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın önemli örneklerinden birisi olan Çanakkale Şehitleri Anıtı’nı Doğan Erginbaş ve İsmail Utkular ile birlikte tasarlamıştır.

Feridun Kip Türk mimar. Çanakkale Şehitleri Anıtı’nı tasarlamıştır.

1935 yılında Güzel Sanatlar Akademisi’nden mimar olarak mezun oldu.[1]

Tasarladığı eserler arasından en tanınmış olanı Çanakkale Şehitleri Anıtı’dır. Doğan Erginbaş ve İsmail Utkular ile birlikte tasarladıkları ve 1954 ile 1960 yılları arasında inşa edilmiş olan Çanakkale Şehitleri Anıtı İkinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın en önemli özelliklerinden olan simetri kullanımı ve anıtsallık kavramlarına en iyi yansıtan daha anıtsal örneklerden birisidir.[2]

Ayrıca İstanbul’un Taksim Meydanı’nda yer alan ve 29 Mayıs 1946'da temeli atılan ancak ödenek yetersizliği dolayısıyla tamamlananmayan ilk Atatürk Kültür Merkezi binası da Rüknettin Güney ile tasarlamıştır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Feridun Kip". MimarlikMuzesi.org. 28 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ağustos 2011. 
  2. ^ "Anıtlaştırma Söyleminin Dönüşümü: Gelibolu Savaşı'nı (Karşı)-Anıtlaştırmak, Ahenk Yılmaz". Mimarlık Dergisi. 7 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ağustos 2011. 
  3. ^ "Cumhuriyet'in Binaları" (PDF). TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası, Türkiye Mühendislik Haberleri (TMH). 13 Mart 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ağustos 2011.