Marksist Leninist Silahlı Propaganda Birlikleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

MLSPB veya diğer adıyla THKP-C/Marksist Leninist Silahlı Propaganda Birliği 1970'li yıllarda aktif olarak silahlı eylemler düzenlemiş devrimci bir örgüttür.

THKP-C kökenli ve Mahir Çayan tezlerini savunan örgüt 1975'te kurulmuştur. 12 Mart 1971 Muhtırasını örgütsel bir yenilgi olarak nitelendiren grup, Mahir Çayan'ın Türkiye şartları için önerdiği silahlı propagandayı temel alan devrim strateji anlayışıyla silahlı eylemlerine başlamıştır. 1978'de MLSPB genel komitesinin düzenlediği toplantıda görüş ayrılıkları doğmuş, Eylem Birliği ve THKP-C Savaşçıları gibi bazı gruplar örgütten ayrılmıştır.1980 yılında düzenlenen operasyonlarla birçok üst düzey militan ve yöneticisini kaybetmesine rağmen örgüt, kısa zamanda tekrar toparlanıp sansasyonel eylemlerine devam etmiştir.

MLSPB, 1980 darbesini takip eden kısa dönemde ise üst düzey yöneticisi Şemsi Özkan'ın itirafçılığı nedeni ile büyük bir darbe almıştır.

MLSPB 12 Eylül öncesi dönemin silahlı ve vurucu gücü en yüksek örgütü olarak dikkat çekmiştir.Tamer Arda,Kerim Mete Sonatılgan, Mehmet Zeki Yumurtacı (Lenin Zeki), Hasan Şensoy ve Şemsi Özkan örgütün o dönemde isim yapmış üst düzey militanlarıydı.

MLSPB "DEVRİM CEPHESİ", Ekim 2014'ten beri beri Rojava Devrimi'nin cephelerinde YPG ve YPJ güçleriyle birlikte savaştıklarını ifade etmişlerdir.

Örgütün sayısız eylemleri içinden bazıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

THKP-C/MLSPB Davası'ndan görüntüler 8 Mayıs 1981