Marksist-Leninist Silahlı Propaganda Birliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Marksist-Leninist Silahlı Propaganda Birliği
Kısaltma THKP-C/MLSPB
Kuruluş tarihi 1975
Öncülü Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi
İdeoloji Marksizm-Leninizm
Siyasi pozisyon Aşırı sol

Marksist-Leninist Silahlı Propaganda Birliği (kısaca MLSPB) ya da tam adıyla Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi/Marksist-Leninist Silahlı Propaganda Birliği[1] (THKP-C/MLSPB) 1970'li yıllarda aktif olarak silahlı eylemler düzenlemiş Marksist-Leninist örgüt. Örgütün legal yapılanması Devrimci Kurtuluş'dur.

THKP-C kökenli ve Mahir Çayan tezlerini savunan örgüt 1975'te kurulmuştur. 12 Mart 1971 Muhtırasını örgütsel bir yenilgi olarak nitelendiren grup, Mahir Çayan'ın Türkiye şartları için önerdiği silahlı propagandayı temel alan devrim strateji anlayışıyla silahlı eylemlerine başlamıştır. 1978'de MLSPB genel komitesinin düzenlediği toplantıda görüş ayrılıkları doğmuş, THKP-C Savaşçıları gibi bazı gruplar örgütten ayrılmıştır. 1980 yılında düzenlenen operasyonlarla birçok üst düzey militan ve yöneticisini kaybetmesine rağmen örgüt, kısa zamanda tekrar toparlanıp sansasyonel eylemlerine devam etmiştir.

MLSPB, 1980 darbesini takip eden kısa dönemde ise üst düzey yöneticisi Şemsi Özkan'ın itirafçılığı nedeni ile büyük bir darbe almıştır.

Tamer Arda, Kerim Mete Sonatılgan, Mehmet Zeki Yumurtacı (Lenin Zeki), Hasan Şensoy Şemsi Özkan ve İbrahim Yirik örgütün o dönemde isim yapmış üst düzey militanlarıydı.

MLSPB "DEVRİM CEPHESİ", Ekim 2014'ten beri beri Rojava'nin cephelerinde YPG ve YPJ güçleriyle birlikte savaştıklarını ifade etmişlerdir.

Örgüt, 12 Mart 2016 tarihinde Halkların Birleşik Devrim Hareketi bileşenleri ile birleşerek Türkiye'de bazı komünist ve Marksist-Leninist parti ve örgütlerle ortak bir cephe oluşturmuştur.[2]

Eylemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]