Marilyn Manson (müzik grubu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Marilyn Manson
Marilyn Manson, 2007 Eurockéennes'te.
Genel bilgiler
Köken Fort Lauderdale, Florida, ABD Amerika Birleşik Devletleri
Tarzlar Endüstriyel rock, endüstriyel metal, hard rock, alternatif metal, glam rock
Etkin yılları 1989 - bugün
İlişkili hareketler Jack Off Jill
Nine Inch Nails
A Perfect Circle
KMFDM
Rob Zombie
Shotgun Messiah
Resmî sitesi www.marilynmanson.com
Üyeler Marilyn Manson
Twiggy Ramirez
Fred Sablan
Jason Sutter
Eski üyeler Wes Borland
Tim Skold
Rob Holliday
Madonna Wayne Gacy
Mark Chaussee
John 5
Twiggy Ramirez
Zim Zum
Daisy Berkowitz
Sara Lee Lucas
Gidget Gein
Olivia Newton Bundy
Zsa Zsa Speck

Marilyn Manson 1990'lardan beri genelde endüstriyel rock tarzında eserler veren Amerikalı bir rock grubudur.

Kuruluş[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup müziğe 1989 yılında Spooky Kids adıyla başladı. Grubun ilk kadrosunda gitarist Daisy Berkowitz, bas gitarist Olivia Newton Bundy ve keyboard'da Zsa Zsa Speck bulunmaktaydı. Grup ilk kurulduğunda bir "drum-machine" kullanılıyordu. Gruba kısa süre sonra Pogo takma adını kullanan keyboard'çı Madonna Wayne Gacy ve bas gitarist Gidget Gein katıldı. Bu kadro ile demo albüm kaydettiler. 1991'de "drum-machine"in yerini Sara Lee Lucas aldı. Grubun asıl amacı insanları şaşırtmaktı. Bu yüzden konserlerinde ilginç kıyafetler girip, alevli gösterielrde bulunuyorlardı. Grup dikkat çekmeyi başarmıştı. Nine Inch Nails grubunun beyni Trent Reznor'un dikkatini çeken grup onun firması Nothing Records ile anlaştılar.

Portrait Of An American Family[değiştir | kaynağı değiştir]

Portrait Of An American Family albümünün kayıtları 1993'te bitti. Bu arada Marilyn Manson, bas gitarist Gidget Gein'in yerine Twiggy Ramirez'i aldı. Albüm ilk single Get Your Gunn ile birlikte iyi eleştiriler aldı. Turneden sonra Anton LaVey ile buluşan Manson "muhterem" anlamına gelen ve genelde rahipler için kullanılan "Reverend" unvanını aldı. Bir konser sırasında Sara Lee Lucas'ın baterisini yakarak onu gruptan atan Marilyn Manson, onun yerine gruba Ginger Fish'i aldı. Bu arada 1995'te Smells Like Children adlı EP'sini yayımlayan grup Sweet Dreams single'ları ile MTV'de sıkça gösterilmeye başladı ve büyük bir hayran kitlesi kazandı.

Antichrist Superstar[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup bir kıyameti anlatacağını söyleyen Marilyn Manson, yeni albümü Antichrist Superstar üzerinde çalışmaya başladı. Ancak grup elemanları arasında büyük sorunlar yaşanıyordu. Uyuşturucu kullanımı da büyük sorunlara neden oluyordu. Bu dönemlerde gitarist Daisy Berkowitz grubu bıraktı. Albümdeki çoğu gitarı bas gitarist Twiggy Ramirez çaldı. Daha sonra adı gruba Kabbala inancında dünyanın yaratılışı anlamına giren Zim Zum girdi. 1996'da yayınlanan albümün ve The Beautiful People single'ının başarısıyla da grup yaptıkları en büyük turneyi gerçekleştirdiler. Ancak grubun popüleritesi artarken de görünüşleri ve sözleri yüzünden tepkiler yağmaya da başlamıştı.

Mechanical Animals[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni albüm Mechanical Animals hazırlıkları devam ederken Marilyn Manson bir yandan da filmlerde roller almaya devam ediyordu. Kendi hayatını anlatan Long hard Road Out Of Hell adlı kitabı da yazmıştı. Albüm 1998'te yayınlandı. Albüm çıkmadan Zim Zum şarkı yazımında katkıda bulunmasına rağmen gruptan ayrıldı ve yerine John 5 geldi. Marilyn Manson, bu albüm sırasında adını Omega koyduğu ve David Bowie etkileşimli bir rock starı oynamaya başladı. 1999'da turne sırasında Columbine Lisesi katliamı yaşandı. Marilyn Manson da katil çocukları etkileyen bir rol model olmakla suçlandı. Baskılar yüzünden grup turneyi yarıda kesti ve uzun süre sahnelerden uzak kaldı.

Holy Wood[değiştir | kaynağı değiştir]

Baskılar yüzünden sessizliğe çekildi. Sadece 1999'da The Last Tour On Earth adlı bir konser albümü yayınladı. Marilyn Manson da stüdyoya çekilip yeni şarkılarla uğraşıyordu. 2000'de Holy Wood (In The Shadow Of The Valley Of Death) yayımlandı. Manson albümde, Columbine sonrası hissettikleriyle, Amerika popüler kültürünü eleştirmişti. Eleştirmenler tarafından çok beğenilse de albüm çok fazla satmadı.

The Golden Age Of Grotesque[değiştir | kaynağı değiştir]

Marilyn Manson, Holy Wood ile beraber kafasındaki üçlemeye son vermişti. Yeni albümde 1930'lar etkilerini yansıtma planları vardı. Bu sırada bas gitarist Twiggy Ramirez fikir ayrılıkları yüzünden gruptan ayrıldı ve yerine Tim Skold girdi. Tim Skold müzikal anlamda elektronik müziğe daha yatkındı ve onun etkisiyle Marilyn Manson müzikal anlamda biraz daha değişmişti. 2003'te çıkan The Golden Age Of Grotesque birinci sıradan listelere girdi. Turnesinde 1930'lara uygun olarak kıyafetler ve gösteriler kullanıldı. 2004'te grup bir Lest We Forget adlı "best of" yayımladı. Best of albümünden sonra gitarist John 5 da gruptan ayrıldı

Eat Me Drink Me[değiştir | kaynağı değiştir]

5 Haziran 2007 'de grubun yeni albümü Eat Me Drink Me piyasaya sürüldü. Albümde Marilyn Manson'ın eşi Dita Von Teese'den ayrıldıktan sonra yaşadıkları yüzünden aşk temasının baskınlığı albümü öteki Manson albümlerinden ayırdı. Diğer bir farklı yön ise albümün Marilyn Manson ve Tim Skold ile beraber kaydedilmesiydi. Bu dönemde grupta 1990'dan beri keyboard çalan Madonna Wayne Gacy de gruptan ayrıldı. Albümün kaydedilmesinden sonra da Chris Vrenna keyboarda ve Rob Holliday bas gitara alındı. Grubun basçısı Tim Skold ise gitara geçti. Albüm Billboard listelerinde 8 numaraya kadar çıktı. Albüm turnesi sırasında Tim Skold gruptan ayrıldı ve turneyi eski Limp Bizkit gitaristi Wes Borland ile bitirdiler.

The High End of Low[değiştir | kaynağı değiştir]

Manson, eski bas gitaristi Twiggy Ramirez'in gruba dönmesiyle beraber albüm kayıtlarını bitirdi ve Mayıs 2009'de yeni albümü The High End of Low'u yayınladı.

Born Villain[değiştir | kaynağı değiştir]

Marilyn Manson, 2012 Mart'ında No Reflection adlı teklisini çıkarmıştır. Bu teklinin bulunduğu albüm olan Born Villain, 1 Mayıs 2012'de yayımlandı.

The Pale Emperor[değiştir | kaynağı değiştir]

15 Ocak 2015'de alternative rock, blues rock, hard rock tarzında, prodüktörlüğünü Marilyn Manson ve Tyler Bates'ın yaptığı "The Pale Emperor" u yayınladı.

Grup üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski grup üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Turne Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1994 - Portrait of an American Family
1995 - Smells Like Children
1996 - Antichrist Superstar
1997 - Remix & Repent
1998 - Mechanical Animals
1999 - The Last Tour on Earth
2000 - Holy Wood (In the Shadow of the Valley of Death)
2003 - The Golden Age of Grotesque
2004 - Lest We Forget
2007 - Eat Me, Drink Me
2009 - The High End of Low
2012 - Born Villain 2015 - The Pale Emperor

Single'ları[değiştir | kaynağı değiştir]

Portrait of an American Family

Smells Like Children

Antichrist Superstar

Spawn Soundtrack

Mechanical Animals

The Last Tour On Earth

Holy Wood

Not Another Teen Movie Soundtrack

The Golden Age Of Grotesque

Lest We Forget

Eat Me, Drink Me

The High End of Low

Born Villain