Fred Sablan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fred Sablan
Doğum adı Fred Sablan
Doğum 28 Nisan 1970 (1970-04-28) (51 yaşında)
Cupertino, Kaliforniya, ABD
Tarzlar punk rock, hard rock, endüstriyel metal
Çalgılar Bas gitar, Gitar
Etkin yıllar 1989–günümüz
İlişkili hareketler Marilyn Manson, Goon Moon, Marriages, Queen Kwong, 8mm, Crack, Butcher Holler, Birthday Twin, Gina and the Eastern Block

Fred Sablan (d. 28 Nisan 1970), Cupertino, Kaliforniyalı Amerikan müzisyen. Marilyn Manson'ın bas gitaristi olarak tanınmaktadır. Ayrıca Goon Moon'un basçısı ve zaman zaman gitaristidir. Butcher Holler'da bas, Crack'te de gitar çalmıştır. Temmuz 2010'dan Haziran 2014'e kadar Marilyn Manson'da bas gitar çaldı. Fred şu anda Chelsea Wolfe'un bas gitaristiliğini yapmakta ve Jeordie White ile Hour of Goon adlı podcast'in sunuculuğunu yapmaktadır.

Müzik kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Crack (1993–2001) ve Butcher Holler (2001–2003)[değiştir | kaynağı değiştir]

Doksanların sonunda Fred Sablan, gazeteci Todd S. Inoue'nin tabiri ile "Cupertino'nun punk müzik sürrealistleri"[1] olan punk rock grubu Crack'in gitaristi olarak müzik hayatına başladı. Daha sonra Butcher Holler grubunun bas gitaristi oldu ve Sablan'ın "Black Sabbath, Roxy Music ile buluşursa" diye tabir ettiği I Heart Rock albümüne katkıda bulundu. Butcher Holler, Foo Fighters'ın ön grubu olarak sahne aldıktan kısa süre sonra dağıldı. Sablan, bir yandan solo çalışmalar yaparken başka artistler ile çalmaya ve müzik kaydetmeye devam etti.

Goon Moon (2007–günümüz)[değiştir | kaynağı değiştir]

Temmuz 2007'den itibaren, ortak arkadaşları ve eski Nine Inch Nails üyesi Aaron North sayesinde tanıştığı Jeordie White ya da Twiggy Ramirez'in yan projesi Goon Moon'da basçı ve zaman zaman gitarist olarak yer almaktadır.

Marilyn Manson (2010–2014)[değiştir | kaynağı değiştir]

Temmuz 2010'da Sablan, Marilyn Manson'ın yeni bas gitaristi olarak açıklandı. Sablan, Born Villain albümünün yazımında ve kaydında yer aldı. Şubat 2012'de Avustralya'daki Soundwave Festivali'nde başlayan "Hey, Cruel World" turnesinde çaldı. "Hey, Cruel World", "Twins of Evil" ve "Masters of Madness" turneleri dahilinde ABD ve Avrupa'da Temmuz 2013'e kadar grup ile çaldı. 25 Haziran 2014'te Fred Sablan gruptan karşılıklı anlaşaarak ayrıldığını açıkladı ve yerini gelecek yaz turnesi için Twiggy Ramirez'e bıraktı.

Queen Kwong, Marriages, GHOST GROPES (2014-günümüz)[değiştir | kaynağı değiştir]

Fred, Los Angeles'ta yaşamakta ve hip hop artisti Cage ve Marriages grubu ile kayıtlar yapmaktadır. Farklı müzik projelerini GHOST GROPES adı altında yapacağını açıkladı. Ayrıca 8mm ve Spirit in the Room gruplarının konserlerinde çaldı. Fred, son olarak davulda Hayden Scott ve gitarda Wes Borland'ın olduğu Queen Kwong grubunda çalmaktadır.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Crack
  • 1995: "Pooberty"
  • 1997: "Losing One's Cool"
Butcher Holler
  • 2003: "I Heart Rock"
Marilyn Manson
Marriages
  • 2015: "Salome" (Üç şarkıda gitar çalmaktadır)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]