Tim Sköld

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tim Sköld

Tim Skold (asıl adı Thim Sköld, d. 14 Aralık 1966, Skövde, İsveç) İsveçli müzisyen, Marilyn Manson isimli grubun eski gitaristidir.

Müziğe Başlangıç[değiştir | kaynağı değiştir]

12 yaşında bas gitar sahibi olmuş ve 12 yaşında ilk grubunu kurmuştur. Harry Cody ile tanışan Skold, 19 yaşında ilk ciddi grubu Kingpin'i kurar. 1980'lerin en önemli müzik türü olan Glam Rock yapan grupta Tim Tim ismiyle bas çalar ve bir albümden sonra isimlerini Shotgun Messiah olarak değiştirirler. 1989'da bu isimde ilk albümlerini çıkarırlar. 1992'de ikinci albümleri Second Coming sırasında Tim Tim adını Tim Skold'a çevirir ve vokallere geçer. Grubun son albümü de 1993'te çıkar.

Solo çalışmalar ve KMFDM[değiştir | kaynağı değiştir]

Grubun dağılmasından sonra Tim Skold, Skold adlı tüm enstrümanları kendisinin çaldığı bir albüm yayınlar ve turnesine çıkar. Turne sırasında alman endüstriyel rock grubu KMFDM ile tanışır. 1997 tarihli Symbols albümünden bir şarkıya vokal yapan Skold, 1999 tarihli Adios albümünde birçok şarkıda vokal yapar, albümün prodüktörlüğünü üstlenir ve bir şarkıda bas çalar. Bir yan proje olan MDFMK albümünde de bulunan Skold, Attak adlı KMFDM albümünde de davul, vokal, bas, gitar ve programlama olarak bulunur.

Marilyn Manson[değiştir | kaynağı değiştir]

Tainted Love single'ının prodüktörlüğünü yapan Tim Skold, Marilyn Manson ile daha sonra Resident Evil soundtrack'inde yardımcı olur. Twiggy Ramirez'in ayrılığıyla gruba bas gitarist olarak giren Tim Skold The Golden Age of Grotesque albümünde bas gitarın yanında, gitar, davul, keyboard gibi konularda da yardımcı olur. Eat Me, Drink Me albümündeyse Tim Skold bütün enstrümanları çalar ve prodüktörlüğü Marilyn Manson ile yapar. Twiggy Ramirez'in tekrar gruba katılmasıyla gruptan ayrılır. Şu anda KMFDM grubu ile çalışmalarına devam etmektedir.