Korn

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Korn
Korn See You On The Otherside Turnesi 'nde.
Genel bilgiler
Başladığı yer Amerika Birleşik Devletleri ABD
Tarzlar Nu metal, alternatif metal
Etkin yıllar 1992 - günümüz
Resmî site www.korn.com
Üyeler Jonathan Davis
Brian "Head" Welch
James "Munky" Shaffer
Reginald "Fieldy" Arvizu
Ray Luzier
Eski üyeler David Silveria

Korn (resmî yazılış şekliyle KoЯn[1]), 1993'te kurulan Bakersfield, Kaliforniya kökenli metal grubudur. Grubun şu an beş üyesi mevcuttur: Jonathan Davis, Brian "Head" Welch, James "Munky" Shaffer, Reginald "Fieldy" Arvizu ve Ray Luzier

Korn, 1993 yılında kuruldu ve aynı yıl Neidermeyer's Mind adındaki demo albümünü yayınladı.[2] Grubun iki eski üyesi Brian "Head" Welch vr David Silveria, albümde yer aldı. Neidermeyer's Mind'da çalıştıkları müzisyenlerle birlikte 1994 yılında çıkış albümleri Korn'u yayınladılar. Grup, Nisan 1996'da Life Is Peachy'i kaydetmeye başladı ve 15 Ekim 1996 tarihinde albüm, piyasaya çıktı. 1998'de Billboard 200 listesinde 1 numaraya yerleşen Follow the Leader Korn'un esas tanınmasını sağlayan albüm olarak kabul edilmektedir ve 1999'da çıkardıkları issues albümü de aynı listede 1 numarada yer aldı.[3] Grup, 11 Haziran 2002 tarihinde Untouchables albümünü ile 21 Kasım 2003 tarihinde Take a Look in the Mirror albümünü yayınladı ve her ikisi de Billboard 200 listendeki en iyi 10 içinde zirveye çıktı. İlk derleme albümleri olan Greatest Hits Vol. 1, Billboard 200'de 4 numaraya yükseldi. See You on the Other Side, 6 Aralık 2005 tarihinde piyasaya sürüldü ve Korn'un isimsiz albümü, yaklaşık iki yıl sonra 31 Temmuz 2007'de yayınlandı.

Günümüze kadar, Korn, Birleşik Devletler'de 16 milyon albüm sattı[4]

05/05/2012 yılındaki Rockhingham konserinde Korn, Brian "Head" Welch ile tekrar bir araya gelmiştir ve Brian gruba tekrar dahil olmuştur. Şu sıralar yeni albümleri "The Paradigm Shift" üzerinde çalışıyorlar.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Korn 1993 yılında kurulmuştur. 1994 kasımında yayınladıkları KoRn albümleri büyük beğeni kazanmıştır. Daha sonra yayınlanan Life is a Peachy albümü 96 yılında 3. sıradan listelerdeki yerini almıştır. Ağustos 1998'de yayınlanan Follow the Leader albümü ile Korn nu-metal'i icat eden grup olduğunu herkese kanıtlamıştır,ayrıca bu albüm Korn'un en çok satan albümü olarak yer alır."Freak on a Leash" ve "Got the Life" albümün öne çıkan parçaları olmuş; Freak on a Leash videosuyla grup Mtv En iyi Rock Video ödülüne layık görülmüştür.

Follow the Leader albümü sonrası grup Family Values Tour adlı bir tur düzenlemiş; Incubus, Orgy, Limp Bizkit,Ice Cube ve Rammstein ile aynı sahneyi paylaşmıştır. 1999 Kasım'ında yayınlanan Issues, 1 numaradan listelerde yerini almıştır. 2001 yılında Stone Temple Pilots, Linkin Park, Staind, Static-X ve Deadsy ile son Family Values Tour da aynı sahneyi paylaşmıştır. Haziran 2002'de Untouchables albümünü yayınlayan grup düşük albüm satışları nedeniyle hayal kırıklığına uğramıştır.Bunun nedeni albümün mağazalardan önce internet ortamına düşmesidir. Albümden çıkan single Here to Stay, En iyi metal performansı dalında Grammy ödülü almıştır. Grubun 2003 kasımında yayınlanan Take a Look in the Mirror albümü grup hayranlarını tatmin etmiştir. Korn bir anlamda eski sesine dönmüştür. 2004 yılında Korn bir Greatest Hits albümü yapmıştır. Albümde Cameo-Word Up ve Pink Floyd'un "Another Brick in the Wall" coverları bulunmaktadır.

22 Şubat 2005 Korn için bir dönüm noktasıydı. Grubun gitaristi Brian Welch dini inançlarından dolayı grubu bıraktığını açıklamıştı ancak daha sonra kızı için ayrıldığını itiraf etmişti ve Korn dağılma noktasına gelmişti. Fakat grup devam kararı aldı ve 6 Aralık 2005'te See You On The Other Side'ı yayınladı. İlk video Twisted Transistor adlı şarkıya çekildi. Videoda Lil' Jon, Snoop Dogg, Xzibit,ve David Banner gibi rap yıldızları yer aldı.Aslında See You on the Other Side albümü sevenleri tarafından pek tutulmadı.

Son albümlerini ise 31 temmuz 2007'de Untitled adı altında çıkardılar.İlk bakışta Untitled (isimsiz) sözcüğü bir albüm için yakışmıyor ama Jonathan Davis Fanlarımız albümü dinlesin ve adını öyle koysun demiştir.

Son günlerde oluşan bir gelişme Korn fanlarını üzmüştür.Grubun bateristi David Silveria gruptan ayrılmıştır.Tam kesin bir gelişme olmasa da Munky bir röportajında Benim için çok zor , David benim en iyi arkadaşımdı.Onla 20 sene Gitar ve Bateri çaldık.Benim için kabullenmesi çok zor bir olay demiştir.

Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktif
Eski
Turne

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ KoЯn. "KoЯn". Modlife, Inc. Erişim tarihi: 21 Nisan 2010. 
  2. ^ "Discogs". 19 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2010. 
  3. ^ "Korn Album & Song Chart History". Billboard.com. 29 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2010. 
  4. ^ "Top Selling Artists". RIAA. 25 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Kasım 2007.