Mark David Chapman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mark David Chapman
Doğum 10 Mayıs 1955 (1955-05-10) (67 yaşında)
Fort Worth, Texas
Boy 5 ft 9 in (1,75 m)
Suçlama(lar) Kasten öldürme
Ceza 20 yıl ile müebbet arasında bir ceza
Mahkûmiyet durumu Wende Islah Tesisi'nde Hapsedildi.
Kurbanlar 1 (John Lennon)

Mark David Chapman (d.10 Mayıs 1955 Fort Worth, Teksas), Amerikalı suikastçı. Daha lise yıllarında uyuşturucu bağımlısı olan Chapman, 8 Aralık 1980'de The Beatles eski üyesi olan John Lennon'ı kaldığı otelin önünde vurarak öldürmüştür. Vurmadan önce aynı günün akşam saatlerinde ise ona, karısı Yoko Ono ile yaptığı Double Fantasy albümünü imzalattırmıştır. New York polisi Chapman'ı olaysız tutuklamıştır. Avukatı Jonathan Marks onun suçlu olmadığını savunmuştur. Ona göre, Chapman'ın akli dengesi bozuktur. 1981 Ağustos'unda Chapman, ikinci derece cinayetten suçlu bulunmuş ve Buffalo yakınlarındaki Attica Devlet Hapishanesi'nde 20 yıldan az olmamak kaydıyla ömür boyu hapse mahkûm edilmiştir. 8 kez şartlı tahliye talebinde bulunmuş ama bunların hepsi reddedilmiştir.[1] Her 2 yılda bir şartlı tahliye talebi etmektedir.

Chapman, 1991-92 yıllarında alınan ses kayıtlarında cinayeti nasıl işlediğini anlatmıştı. Amerikan NBC televizyonunun yayınladığı kayıtlarda, şunları söylüyordu:

"Bu mutlak bir ihtiyaçtı. O aşamada artık kendimi engellemek için hiçbir şey yapamazdım, tüm ruhumla ve bilincimle buna tamamen inanmıştım. Bu, bir tren gibiydi, hiçbir şeyin durduramayacağı, makinisti olmayan bir tren. Hiçbir şey beni durduramazdı. İşte, bir yanda dünyanın hayranlık duyduğu bir insan, diğer tarafta ben, kişiliksiz, basit bir insan. İçimde bir şey parçalandı, John Lennon'ı öldürmekle kimliğimin ortaya çıkacağını düşündüğümü hatırlıyorum."

Mark Chapman, Lennon'ı gördüğü zaman kafasında bir sesin kendisine, ''Hadi yap, hadi yap'' dediğini de söylüyor. Bu kayıtların İngiliz Channel 4 televizyonunun yayınlayacağı belgeselin bir parçası olduğu belirtiliyor.  Chapman, cinayeti işlediği gün ünlü şarkıcının bir hayranı olarak yanına gidip 'Double Fantasy' albümünü imzalatmıştı.[2]

2007 yılında çıkan Chapter 27 adlı filmde Chapman'ı Lennon cinayetine götüren süreç anlatılmıştır. Film Jack Jones'un ''Let Me Take You Down'' adlı kitabıdan uyarlanmıştır. Chapman'ı ünlü oyuncu Jared Leto canlandırmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "John Lennon'ın katilinin şartlı tahliye talebi 7. kez reddedildi". Zaman. 23 Ağustos 2012. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2012. [ölü/kırık bağlantı]
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Kasım 2014.