Daisy Berkowitz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Daisy Berkowitz (asıl adı Scott Putesky, d. 28 Nisan 1968, Florida) Amerikalı müzisyen.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Marilyn Manson[değiştir | kaynağı değiştir]

Putesky, müziğe flüt ve trampet çalarak başladı. Daha sonra punk müziğinin etkisinde kaldı. Bu yüzden önce kendine bir keyboard aldı, daha sonra ise gitara geçmiştir. Yavaş yavaş gruplarda çalmaya başladıktan sonra 4 kanallı bir mikser aldı ve bas gitar ve bateriyle kendi müziğini kaydetmeye başladı. Aralık 1989'da Brian Warner ile tanıştı ve Marilyn Manson & the Spooky Kids grubunu kurdu[1]. İlk şarkılarını kendi mikserinde kaydetmeye başladı.

İsim değişikliği ile Scott Putesky, Daisy Berkowitz adını aldı ve grubu Marilyn Manson & The Spooky Kids, Florida'da ünlenmeye başladı. Manson ve Putesky Ocak 1990'da ilk şarkılarını kaydettiler. 1994'te yayınlanan ilk albüm Portrait of an American Family'de iki şarkı dışında bütün bestelerde Berkowitz imzası bulunmaktaydı. Smells Like Children EP'si ile gelen şöhret sonrası Manson ve Berkowitz arasında kavgalar başladı. İkinci albüm Antichrist Superstar kayıtları sırasında diğer üyeler tarafından ekipmanı kırılan Berkowitz, kayıtlar bitmeden gruptan da kovuldu. Albümün gitarları bas gitarist Twiggy Ramirez tarafından tamamlanırken, dört Berkowitz bestesi de albümde yer aldı.

Solo çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Manson'dan ayrıldıktan sonra kendi ismine geri dönen Putesky, Three Ton Gate adlı bir grup kurdu. Grup, 1997'de Vanishing Century adlı ilk stüdyo albümünü yayınladı. 1998'de Putesky, Marilyn Manson'ın ilk zamanlarında beraber konserler verdiği Jack Off Jill'e katıldı[2]. Bu grupla bir EP yayınladıktan sonra solo çalışmalarına devam etti.

Bu dönem Antichrist Superstar'daki şarkılarının telif haklarından kazandığı ama kendisine ödenmemiş parayı almak için Manson'a dava açan Putesky, davayı kazanırken Spooky Kids dönemlerinden 21 şarkı üzerindeki hakları da kazandı[3] . 2004 yılında ilk Manson demolarını Lunch Boxes & Choklit Cows adıyla yayınladı.

2006'da Three Ton Gate ile bir albüm daha yayınladı. Daha sonra Daisy Berkowitz adına geri dönen sanatçı 2013'te The Daisy Kids grubunu kurdu. Kendi adıyla solo çalışmalar yapmaya da devam etmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]