Die Antwoord

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Die Antwoord
Grup, Los Angeles'ta performans sergilerken
Genel bilgiler
Başladığı yerCape Town, Güney Afrika
TarzlarAlternatif hip hop
Etkin yıllar2008-günümüz
Müzik şirketiInterscope/Cherrytree
Zef Recordz
Resmî sitewww.dieantwoord.com
ÜyelerNinja
Yolandi Visser
DJ Black Goat
Eski üyelerDj Hi-Tek

Die Antwoord (Afrikaans: "Cevap"), 2008 yılında Cape Town'da kurulan rap-rave (zef) tarzı müzik yapan bir Güney Afrikalı grup. Grubun vokalistleri Watkin Tudor Jones (Ninja) ve Anri du Toit (Yolandi Visser) olup altyapılarını 2016 yılına kadar Dj Hi-Tek hazırladı ancak şu an altyapılarını Dj Black Goat hazırlamaktadır. İlk albümleri olan $O$'i 2009 yılında internet üzerinden ücretsiz yayınlamışlardır. Kısa bir süre Interscope Records ile çalıştıktan sonra 2011 yılında kendi plak şirketlerini kurdular (Zef Recordz). Daha sonraki yıllarda Ten$Ion (2012) and Donker Mag (2014) albümlerini yayınladılar. Dördüncü albümleri  Mount Ninji and da Nice Time Kid (2016) yayınlanmıştır.

Grup üyeleri; Watkin Tudor Jones ve Anri du Toit Chappie isimli 2015 yapımı Amerikan bilimkurgu filminde rol almıştır. Galası 4 Mart 2015'te New York'ta yapılan film, Türkiye'de gösterime 6 Mart'ta girmiştir. Grup üyeleri filmde kendi isimlerini kullanmışlar ve şarkılarına filmin müziklerinde yer vermişlerdir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

2008–2010: Kuruluş ve ilk albüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Die Antwoord, 2008'de kurudu. İlk albümleri $O$ resmi websitelerinde ücretsiz olarak download'a açıldı. $O$, Cape Flats'ten rapçiler Garlic Brown (aka Knoffel Bruin), Scallywag, Isaac MutantJack Parow ve Jaak Paarl'ı (aka Jaak) konuk etti. Albümün kapak fotoğrafı fotoğrafçı Clayton James Cubitt tarafından çekildi. 2009'da Ninja ve Güney Afrikalı görüntü yönetmeni Rob Malpage "Enter the Ninja" single'ının klibini çekti. Klipte Cape Town'lı sanatçı ve DJ Leon Botha yer aldı. Video dokuz ay sonra milyonlarca kez görüntülendi ve grup ilgiden dolayı çöken websitelerini ABD'deki bir barındırma hizmeti şirketine taşımak zorunda kaldı. "Evil Boy" single'ı Amerikalı sanatçı Diplo tarafından düzenlendi ve yerel bir ırk olan Xhosalı bir rapçi olan Wanga'yı konuk etti. Yerel Xhosa dilinde rap yapan Wanga bu şarkıda Xhosa geleneği olan sünneti reddettiğindan bahsediyordu. Şarkı, Mart 2017 itibariyla 26 milyon izlenmeye erişti.

Video klibin başarısı sonrasında Die Antwoord, Interscope Records ile anlaşma imzaladı. Nisan 2010'da ulusarası ilk konserini 40,000 kişinin karşısında Coachella Müzik Festivali'nde verdi. Daha sonra albümlerinin tanıtımı için uluslararası bir turne çıktılar. Kısa süre sonra Big Day Out festivaline dahil olarak Yeni Zelanda ve Avustralya'ya gidip M.I.A. ile birlikte arka arkaya biletleri tamamen tükenen konserler verdiler. 2010 yılının sonunda "Enter the Ninja"nın klibi "2010 Myspace En İyi Müzik Videosu" ödülünü kazandı.

2011–2013: Ten$ion, plak şirketi tartışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasım 2011'de Die Antwoord, yeni albümleri ve çıkaracakları "Fok Julle Naaiers" konusunda anlaşmazlığa düşmeleri nedeniyle Interscope Records'tan ayrıldılar. Visser, şirketin kendilerine daha ana akım olmaları için baskı yaptığını söyledi. Die Antwoord bunun sonunda kendi bağımsız şirketleri Zef Recordz'u kurdu ve yeni albümleri Ten$Ion bu şirketten yayınlandı. Bu yayım, Die Antwoord oyuncakları da yapan bir Japon firması Good Smile Company ve albümün uluslararası pazarlaması ve dağıtımını yapan Downtown Records'un yardımlarıyla yapıldı. Ten$Ion albümünden "Fok Julle Naaiers" sonrasında "I Fink U Freeky", "Baby's on Fire" ve "Fatty Boom Boom" single'ları yayınlandı. Bu single'lar Die Antwoord'un dünya sahnesine çıkmasına yardım etti ve Amerikan talk showlarında ve bir Alexander Wang reklamında yer aldılar. Ancak albüm eleştirmenler tarafından vasat ve vasat altı olarak değerlendirildi. Albümün hemen ardından albüme girmeye bir şarkı olan "XP€N$IV $H1T". single olarak yayınlandı.

Özel Hayat[değiştir | kaynağı değiştir]

Birlikte bir öz kızları (Sixteen) ve evlatlık oğulları (Tokkie) olmasına rağmen Ninja ''Yolandi'den bir çocuğunuz var ve dünyaca ünlüsünüz. İlişkiniz yıllar içinde nasıl değişti?'' sorusuna ''Biz sadece sonsuza kadar en iyi arkadaşız. Basit evsizlerken birden çocuk sahibi olmanın bize büyük bir etkisi oldu. Kendimizi toparladık ve müziğimizi yapmaya devam ettik. Her şey çok daha iyiye gitti. Asla erkek arkadaş, kız arkadaş terimlerini kullanmamıştık zaten. Evet ayrıyız ancak hala en iyi arkadaşız. Birbirimize bağlıyız ve çocuklarımız iyi bir anne-babaya sahip. Sadece müziğimize odaklanıyoruz ve bu bizi çok daha iyi yapıyor. Müziğimizle evliyiz.'' şeklinde cevap vermiştir.