Olivia Newton Bundy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Olivia Newton Bundy
Doğum adı Brian Tutunick
Doğum 31 Mart 1968 (1968-03-31) (54 yaşında)
ABD
Tarzlar alternatif metal
Çalgılar Bas gitar
Etkin yıllar 1989–günümüz
İlişkili hareketler Marilyn Manson, Collapsing Lungs L.U.N.G.S. Nation of Fear

Olivia Newton Bundy (asıl adı Brian Tutunick, d. 31 Mart 1968, ABD) Amerikalı bas gitarist. Marilyn Manson'ın ilk bas gitaristidir.

Müzik kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Marilyn Manson[değiştir | kaynağı değiştir]

Brian Tutunick, 1986'da liseden mezun oldu ve makyaj sanatı okumaya çaldı ve 1989'da bu alandan mezun oldu. Aynı sene müzik hayatına Mirror Mirror adlı bir grupta çalarak başladı. Burada daha sonra Marilyn Manson and the Spooky Kids'te de beraber çalacağı Perry Pandrea ile beraberdi. Brian Warner, bir müzik grubu kurmaya karar verdiğinde tiyatro sınıfından arkadaşı Tutunick'i bas gitarist olarak gruba dahil etmek istedi. Manson'ın otobiyografisi The Long Hard Road Out of Hell'e göre, Marilyn Manson & the Spooky Kids'e dahil edilen ilk isim Tutunick'ti. Tutunick, şarkıcı/aktris Olivia Newton-John'dan ve seri katil Ted Bundy'den esinlenerek sahne ismini Olivia Netwon Bundy yaptı.[1] Grubun ilk konseri için Bundy, okulundan topladığı cansız manken kafalarını sahneye yerleştirmişti. 1990'da grup dördüncü konserini çaldıktan sonra Bundy, Pandrea ile birlikte gruptan kovuldu ve yerine Gidget Gein geldi.

Sonraki yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tutunick, 1991'de Collapsing Lungs'ı kurdu ve bas çalmaya devam etti. Grup, 1993'te Atlantic Records ile anlaşma imzaladı ve bir yıl sonra Colorblind adlı bir EP yayınladı. 1993'te Slammie Ödülleri'nde Marilyn Manson ile sahne aldılar. Ancak EP'nin yayınlanmasından kısa bir süre sonra turneleri devam ederken Tutunick gruptan ayrıldı ve Atlantic Records grup ile anlaşmasını sonlandırdı.

1996'da Tutunick, DJ Grynch ile Nation of Fear adlı yeni bir grup kurdu. Grup, o yılın sonunda kendi isimlerini taşıyan ilk albümlerini DiMar Records'tan çıkardı. Çıktıkları bir turneden sonra ikinci albümleri Everything Beautiful Rusts'ı 1998'de yayınladı ve ilk albümden daha fazla ses getirdiler. Ancak grup 2000'de dağıldı ve Tutunick PAX TV'de haftalık bir şov olan Feedback'i sunmaya başladı.

24 Aralık 2004'te Collapsing Lungs ve devamı olan L.U.N.G.S'ın bazı üyeleri bir reunion konseri düzenledi ve Tutunick de eski grubu ile tekrar sahne aldı. 2010'dan beri Orlando'da rock grubu Depravity Scale'de müzik yapmaya devam etmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Reighley, Kurt (15 Nisan 1998). Marilyn Manson. Macmillan. s. 19. ISBN 978-0-312-18133-8. 16 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2010.