İçeriğe atla

Grimes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Grimes
2014'te Grimes
Genel bilgiler
DoğumClaire Elise Boucher
17 Mart 1988 (36 yaşında)
Vancouver, Britanya Kolumbiyası, Kanada
Tarzlar
MesleklerŞarkıcı, Şarkı sözü yazarı, Albüm yapımcısı, Müzik video yönetmeni
Etkin yıllar2009-günümüz
Müzik şirketi
Resmî sitegrimesmusic.com

Claire Elise Boucher (d. 17 Mart 1988), daha çok bilinen sahne adı ile Grimes, Kanadalı şarkıcı, söz yazarı, albüm yapımcısı ve müzik video yönetmenidir.[8][9][10] Vancouver'da doğmuş ve büyümüştür.

Grimes'in yaptığı müzik elektronik, pop, hip hop ve R&B tarzlarından etkiler içerir ve müzik eleştirmenlerine göre yaptığı müzikte alışılmışın dışında olan vokali dikkat çekmektedir. 2013 yılında Grimes, the Webby Award tarafından Yılın Sanatçısı seçilmiştir.[11]

Sanat[değiştir | kaynağı değiştir]

Grimes bütün albümlerinin kapaklarını kendisi yapmıştır. Japon anime, manga, Charles Burns ve Daniel Clowes gibi karikatür sanatçılarından etkilenmiştir."[12]

Boucher, 2010 yılında stüdyo albümleri Geidi Primes ve Halfaxa'yı piyasaya sürdü ve 2011'de 4AD ile bir kayıt sözleşmesi imzaladı. Üçüncü stüdyo albümü Visions (2012) ve " Genesis " ve " Oblivion " teklileri büyük beğeni topladı; The New York Times tarafından "şimdiye kadarki en etkileyici albümlerden biri" olarak nitelendirildi, Polaris Ödülü'ne aday gösterildi ve Yılın Elektronik Albümü için Juno Ödülü aldı. Dördüncü stüdyo albümü tıpkı Vision gibi Art Angels 2015 yılında piyasaya çıktı ve yaygın bir şekilde alkış alan eleştirilerle karşılandı. Art Angels, Juno Ödülleri 2017'de Yılın Alternatif Albümü ve Yılın Kayıt Amacı için aday gösterildi.

Grimes'in müziği, eleştirmenler ve gazeteciler tarafından, vokal öğelerin atipik bileşiminin yanı sıra, elektronik, pop, hip hop, R & B ve deneysel müzik boyunca bir dizi etkiden dolayı tanınmıştır.

Gençlik yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Boucher, Vancouver, British Columbia'da doğdu ve büyüdü. Québécois ve Ukrayna kökenlidir. Roma Katolik olarak yetiştirildi ve Katolik okuluna devam etti. 2006 yılında Boucher, McGill Üniversitesi'ne katılmak için Vancouver'dan Montreal'e taşındı, ancak 2011 yılı başında lisansını tamamlamadan okuldan ayrıldı. Orijinal MySpace sayfasındaki zaman damgalarına göre Boucher, 2007'de Grimes adı altında müziğini yazmaya başladı. Grimes daha sonra Myspace'deki türün varlığını keşfettikten sonra kendi ismini grimes’tan aldığını doğruladı. Grimes, müzik ve görsel sanatta öğretilir.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

2009-13: Geidi Primes, Halfaxa ve Visions

Boucher'in ilk albümü Grimes, Geidi Primes, Dune dizisinden esinlenen bir konsept albümü, 2010 yılında kasete çıktı. Daha sonra Boucher, ikinci albümü Halfaxa'yı piyasaya sürdü. Halfaxa'nın piyasaya sürülmesinden sonra Boucher, Grimes'i halka tanıtmaya başladı ve Montreal'in ötesine geçmeye başladı. 2011 yılında Boucher bölünmenin onun tarafında beş şarkı yayımlanan 12" ile d'Eon, Darkbloom, Lykke Li, Kuzey Amerika Tour ve sonraki Ağustos ayında ilk albümü No Pain in Pop Records aracılığıyla ilk kez CD ve vinil formatında yeniden piyasaya sürüldü. 2011'de DJ / yapımcı Blood Diamonds ile işbirliği yaptı.

Boucher, ilk iki albümünün ve Darkbloom'un tarafının kapsamlı turne ve olumlu resepsiyon üzerine Ocak 2012'de plak şirketi 4AD ile anlaşma imzaladı. Boucher'in çıkış yapma rekoru olarak kabul edilen Visions, müzik eleştirmenlerinden beğenisi aldı ve çok sayıda müzik yayınında Yıl sonu listelerinde göründü. NME onların üzerine Tüm Zamanların En İyi 500 Albümü, 2013 yılında listeye Visions Junos Yılın Çıkış Yapan Sanatçısı aday Yılın ve Grimes elektronik Albüm kazandı. Grimes 2013 Webbys'te Yılın Sanatçısı Ödülü'nü de kazandı.

Albümün ikinci single'ı Oblivion da ciddi beğeniyle karşılandı ve Emily Kai Bock ve Grimes tarafından yönetilen bir müzik videosunda üretildi. Pitchfork, "Oblivion" ı 2014'te On Yılın Ondalıklı En İyi Parçaları listesinde birinci sırada yer aldı. Albümün yayınlanmasından sonraki röportajlarda Boucher, üçüncü albümünün sonuna kadar bitirilmesi için kesin bir tarih verdiğini açıkladı. Boucher, üçüncü albümünü tamamlamadan uzun süre önce onun kesin yayınlanmasını Montreal'deki apartman dairesinde üç hafta boyunca izole edilip Vision’un çoğunun kaydedilmesine sebep olduğunu açıkladı. Dikkat çekici bir şekilde, yoğun kayıt oturumu, yiyecek, uyku ya da şirket olmadan dokuz günlük bir süreyi içeriyordu; Boucher gün boyunca kolayca müzik yapamadığından beri pencerelerini karartmıştı. Yazma sürecini "eşit derecede eğlenceli ve çetrefilli" hissiyatını ve bu zorluk hissinin başarıya katkısı olduğu tanımladı.

Boucher, Nisan 2013'te cinsiyetçilikle dolu bir endüstri dalında bir kadın müzisyen olarak yaşadığı tecrübesine değinen yazılı bir bildiri yayınladı ve feminist duruşunun genellikle erkek karşıtı olarak yorumlandığı hayal kırıklığını dile getirdi. Stüdyo albümlerinin tümünü üretme tercihinden bahsederken, "Yaptığım bu şeyin yüzü olmak istemiyorum, onu inşa eden kişi olmak istiyorum" dedi.

17 Aralık 2013'te Boucher, Tumblr'e Jay Z'nin yönetim şirketi Roc Nation'ın hizmetlerini çalıştırdığını bildirdi.

2014-şimdiki: Art Angels 26 Haziran 2014'te Grimes, Kanlı Elmaslar tarafından üretilen ve ona özel olarak hazırlanan yeni filmi "Go" un ilklerini sundu. Rihanna tarafından yazılıp reddedilen ve Zane Lowe'nin radyo 1 şovunda yer alan bir galaydı. Rolling Stone, 2014 En İyi Şarkıları listesinde on dördüncü sırada yer aldı.

8 Mart 2015'te, ‘Visions’tan beri En Yeni Grimes Müziği diye adlandırılan ve Pitchfork'tan Jenn Pelly'nin ‘en yeni müzik’ adını alan, müzik eleştirmenlerinden övgü alıp kabul edilmiş ‘REALITY’ nin bir demo için kendi kendine yönettiği bir video yayınladı. Grimes ve Bleachers, 15 Mart 2015'te, HBO TV şovu ‘Girls’ için "Entropi" adlı işbirliğini yayımladı. Grimes, 24 Mayıs 2015'te hayranlarına bir dizi tweet'le yaklaşmakta olan albümün Ekim'de bir ara "sürpriz" olacağını duyurdu. Ayrıca, albümün önceki "Go" ve "REALITY" şarkılarından bir çıkış olacağını ve "gerçek enstrümanlar" ile kaydedildiğini ve bu albümün daha önceki bültenlerini bestelemeyi esas alan ‘synth’(birleş) ve örnekleyiciden ayrıldığını söyledi. 2015 yazında Grimes, Lana Del Rey ile Endless Summer Tour tarihlerinin birkaçını gezdi. 20 Ekim 2015'te Grimes, yaklaşmakta olan albüm adının Instagram hesabında albüm kapak resmini paylaşarak Art Angels olacağını ve 26 Ekim 2015'te Grimes, aynı anda " Flesh Without Blood " albümünün öncü single'ını ve iki kanlı " Flesh Without Blood " ve albümdeki ek bir şarkı olan "Life in the Vivid Rüya’ yı duyurdu. Kasım ayında piyasaya sürüldükten sonra, Metacritic'te 88'den (100 üzerinden) birikime sahip albümü ve Pitchfork’ten markalaşan ‘En Yeni Müzik’ kabul edildi. Jessica Hopper, Art Angels'ı "Boucher'in emeğinin kanıtı" olarak tanımladı ve bir pop vizyonunun bir ifadesi olarak telaffuz edilmiştir ve bu onun feminist tarafının destansı bayramı, sömürücü müzik endüstrisi ve anonim yorumların yardımıyla yadsınamaz bir gerçektir.

Art Angels, NME, Exclaim! and Stereogum tarafından yılın en iyi albümü seçildi. Bu albüm ABD’nin En Alternatif Albüm Listesinin Panosunda 1 numaraya ve En Bağımsız Albüm Grafik Liste Panosunda 2 numarayı aldı. Grimes, Ekim ayında Socan Yıllık Ödülleri'nde 2016 Uluslararası Ödülünü ve 2016 Yılının Harper's Bazaar Müzisyen Ödülünü kazandı.

2016 baharında, Grimes ACID Reign Tour’un Hana hareketinin destekleriyle Avrupa ve Asya’yı gezdi. Grimes, ‘How Beautiful Tur’ un seçilmiş tarihlerinde ‘Florence ve The Machine için açılan ve Kuzey Amerika’daki çeşitli müzik festivallerinde sahne alması 2016 yaz boyunca gezisi devam etti.

Art Angels dışındaki müzikler için müzik video serisinin devamı, "Flesh Without Blood" ve "Life in the Vivid Dream" ile başladı, (sırasıyla "perde I" ve "perde II,") Blower, "Kill V. Maim" ("perde III") 19 Şubat, 2016’da ‘California’ için müzik videosunu 9 Mayıs 2016’da gerçekleştirdi. Boucher, "California" nın müzik videosu için daha az "akortsuz" görsel / işitsel bir karışım elde etmek için remix bir sürüm hazırladı. Kaliforniya'nın bu alternatif versiyonu, aksi takdirde satış veya akış için resmi olarak serbest bırakılmadı. 3 Ağustos'ta Grimes "Medieval Warfare" şarkısını Yaz filmleri Suicide Squad'ın soundtrack'inin bir parçası olarak yayınladı. 5 Ekim 2016'da, Boucher, daha çok sahne ismi Hana Pestle tarafından, daha çok arkadaşı ve iş arkadaşı Hana diye bilinen, ile birlikte, Grimes'in şarkılarından oluşan ve her sahnesinde yer alan yedi müzik videosundan oluşan ("Butterfly", " Wordly Prenses Part II "," Belly of the Beat "ve" Scream "), (" Underwater "," Chimera "ve" Avalanche ")"The ACID Reign Chronicles" adlı bir lo-fi dizisi yayınladı. Ek görüntüler arasında SCREAM'deki Aristophanes ve Grimes'in yedek dansçılarından Linda Davis ve Alyson Van'ın da bulunduğu iki bölüm var. İkilnin Avrupa'yı dolaştığı sırada iki hafta boyunca kaydedilen "ACID Reign Chronicles", çekimler için yardımcı olan Boucher'in kardeşi Mac Boucher'den başka mürettebatı olmayan yalnızca iPhone'larda çekilen minimal üretimle üretildi. Post prodüksiyon, Claire Boucher ve Hana Pestle videoların tamamını düzenlediler. "Konsept ve Sanat yönetmeni" Claire Boucher'e yaptırıldı.

2 Şubat 2017'de Grimes, kendisi ve Janelle Monáe'ın oynadığı "Venus Fly" yüksek bütçeli fütüristik müzik videosu Tidal'da ilk kez yer aldı. Video Şubat 9'da YouTube'a yüklendi. Çok Müzik Video Ödülleri'nde "Venüs Fly" için En İyi Dans Videosu'nu kazandı. 2017'de Grimes, "Kill V. Maim" özelliğine sahip JUNO Yılın Videosu ödülünü kazandı.

Ödüller ve adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ödüller Kategori Albüm Sonuç
2012: İngiltere Müzik Video Ödülleri En İyi Alternatif Video - Uluslararası OBLIVION Aday
2012 Antville Müzik Video Ödülleri Yılın Videosu OBLIVION Aday
2012 Antville Müzik Video Ödülleri En İyi Koreografi OBLIVION Aday
2012 Antville Müzik Video Ödülleri En iyi performans OBLIVION Aday
2012 Polaris Müzik Ödülü 2012'nin En İyi Kanada Albüm VISION Aday
2013 Juno Ödülleri Yılın Elektronik Albümü VISION KAZANDI
2013 Juno Ödülleri Yılın Atak Sanatçısı Grimes KAZANDI
2013 Webby Ödülleri Yılın Sanatçısı Grimes KAZANDI
2013 NME Ödülleri En İyi Uluslararası Sanatçı Grimes Aday
2013 NME Ödülleri En İyi Vide Grimes Aday
2013 MuchMusic Video Ödülleri Yılın Dans Videosu Genesis Aday
2014 NME Ödülleri En İyi Şarkı veya Twitter Grimes Aday
2015 Much Music Video Ödülleri Yılın Videosu Go Aday
2015 Much Music Video Ödülleri En İyi Yapım-sonrası Go Aday
2015 Much Music Video Ödülleri En İyi Yönetmen Go Aday
2016 MuchMusic Video Ödülleri Yılın Videosu "Flesh Without Blood" Aday
2016 MuchMusic Video Ödülleri En İyi Yönetmen "Flesh Without Blood" Aday
2016 Uluslararası Dans Müzik Ödülleri En İyi Alternatif / Indie Rock Dans Pisti "Flesh Without Blood" Aday
2016 Uluslararası Dans Müzik Ödülleri En İyi Atak Sanatçı (Yalnız) Grimes Aday
2016 Bazaar Women of the Year Yılın Müzisyeni Grimes KAZANDI
2016 A2IM Libera Ödülü Yılın Videosu Kill V.Maim KAZANDI
2016 Polaris Müzik Ödülü 2016'nın En İyi Kanada Albümü Art ANgels Aday
2017 Juno Ödülleri Yılın Alternatif Albümü Art Angels Aday
2017 Juna Ödülleri Yılın Kayıt Paketi (Sanat Yönetmeni) Art Angels Aday
2017 Juna Ödülleri Yılın Videosu (Yönetmen) "Kill V. Maim" KAZANDI
2017 iHeartRadio Çok Müzikli Video Ödülleri En İyi EDM / Dans Videosu Venus Fly KAZANDI
2017 iHeartRadio Çok Müzikli Video Ödülleri En İyi Pop Video Venus Fly Aday
2017 iHeartRadio Çok Müzikli Video Ödülleri Fan Fave Video Venus Fly Aday

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Geidi Primes (2010)
 • Halfaxa (2010)
 • Visions (2012)
 • Art Angels (2015)
 • Miss Anthropocene (2020)

Turneleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kendi
 • Pop Winds tour (Canada, 2010) co-headlined with Pop Winds
 • Darkbloom tour (Canada/US, 2011) support by Doldrums
 • Visions Tour (World, 2012 - 2014) support by Born Gold, Myths, Elite Gymnastics, Ami Dang
 • Rhinestone Cowgirls Tour (US/Canada, 2015) support by Nicole Dollanganger
 • AC!D Reign Tour (Asia/Europe, 2016) support by HANA, Aristophanes
 • March of the Pugs Tour (US/Canada, 2016) support by HANA, Tei Shi, Christine and the Queens
Açılış

Ödülleri ve adaylıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ödül Kategori Adaylık çalışma Sonuç
2012 Polaris Music Prize Best Canada Album of 2012 Visions Adaylık
2013 Juno Awards Breakthrough Artist of the Year Kendisi Adaylık
Electronic Album of the Year Visions Kazandı
MuchMusic Video Awards[14] Dance Video of the Year "Genesis" Adaylık
2015 Video of the Year "Go" Adaylık
Best Post-Production Adaylık
Best Director Adaylık
2016 International Dance Music Awards [15] Best Alternative/Indie Rock Dance Track Flesh Without Blood Adaylık

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Lederman, Marsha (30 Temmuz 2012). "Claire Boucher as Grimes: the coolest girl in Canada". The Globe and Mail. 29 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Aralık 2012. 
 2. ^ "Grimes". exclaim.ca. 2 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Eylül 2016. 
 3. ^ "Grimes' new album is called Art Angels, and it's coming out November 6th". The Verge. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Eylül 2016. 
 4. ^ "Grime's Star Shines Online". Montreal Gazette. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Eylül 2016. 
 5. ^ Hall, John (4 Haziran 2012). "Field Day, Victoria Park, London". The Independent. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2015. 
 6. ^ Brown, Helen (24 Kasım 2015). "Grimes: Art Angels, album review: 'weird and wonderful'". The Daily Telegraph. 31 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2015. 
 7. ^ "Why Grimes won't 'cringe' when people hear her epic new album". Entertainment Weekly's EW.com. 17 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Eylül 2016. 
 8. ^ "On Display: Claire Boucher". TVMcGill. 18 Ocak 2011. 28 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2011. 
 9. ^ "Album Reviews: d'Eon / Grimes: Darkbloom EP". Pitchfork. 19 Mayıs 2011. 16 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2011. 
 10. ^ "GRIMES & D'EON INTERVIEW: "EVERYTHING IS GAINED."". Dummy Magazine. 20 Nisan 2011. 7 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Şubat 2012. 
 11. ^ "Welcome to the Webby Awards". Webbyawards.com. 21 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2014. 
 12. ^ "Grimes' Artistic 'Genesis': Experimental Electronic Musician Flirts With Pop". 2 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2016. 
 13. ^ http://pitchfork.com/news/59226-grimes-to-open-for-florence-and-the-machine-on-north-american-tour/ 3 Mayıs 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Grimes to Open for Florence and the Machine on North American Tour. Retrieved May 7, 2016
 14. ^ "2015 MMVA Nominees". muchmusic.com. 8 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Eylül 2016. 
 15. ^ "Arşivlenmiş kopya". 30 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Eylül 2016.