John 5

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
John 5
Genel bilgiler
Doğum adı John William Lowery
Doğum 31 Temmuz 1971 (1971-07-31) (46 yaşında)
Grosse Pointe, Michigan, ABD
Tarzlar Alternatif metal, enstrümantal metal, bluegrass, country
Meslekler Gitarist, Söz yazarı
Çalgılar Gitar, bas gitar
Etkin yılları 1983-günümüz
Müzik şirketi Nothing, Interscope, Shrapnel, 60 Cycle Hum, Geffen
İlişkili hareketler David Lee Roth Band, 2wo, Marilyn Manson, Rob Zombie, Loser
Resmî sitesi www.john-5.com
Önemli çalgılar
J5 Telecaster
J5 electro acoustic
J5 Triple Tele Deluxe

John Lowery ya da sahne adıyla John 5 (31 Temmuz 1971, Michigan), Amerikalı gitarist.

Gençlik[değiştir | kaynağı değiştir]

John 5 bir televizyon programından etkilenerek yedi yaşında gitar çalmaya başladı. Ailesi de onu notlarını yüksek tutması karşılığında barlarda çalmasına izin vereceğini söyledi. 18 yaşında müzik hayatına başlamak için los Angeles'a gitti. Birkaç grup denemesinden sonra en önemli grubu olan Ozzy Osbourne'un bateristi olan Randy Castillo ile Red Square Black adlı bir grup kurdu.

Müzikte yükseliş[değiştir | kaynağı değiştir]

Lowery, 1996'da Marilyn Manson seçmelerine katıldı ancak gruba seçilemedi. Daha sonra eski Judas Priest vokali Rob Halford ile Two grubunu kurdu ve Trent Reznor prodüktörlüğünde bir albüm kaydetti. Daha sonra da eski Van Halen vokali David Lee Roth için şarkılar yazdı ve onun The DLR Band albümü için gitar çaldı.

Marilyn Manson dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

1998'de Zim Zum'un ayrılmasıyla Marilyn Manson ona gruba girip konserlerde çalmayı teklif etti. John Lowery gruba girince İncilden bir bölüm olan John 5 adını aldı. Daha sonra Marilyn Manson için şarkılar yazmaya başladı ve Holy Wood ve The Golden Age Of Grotesque albümlerinde gitar çaldı. 2003'te Fender ile anlaşıp kendi adını taşıyan bir Telecaster çıkarttı. 2005'te ise gruptan ayrıldı.

Solo albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sanatçı, gruptan ayrıldığı yıl Vertigo adlı ilk solo albümü çıkardı. Otobiyografik özellikler taşıyan albümde, John 5 gitar yeteneklerini gösterdi. 2005 tarihli Songs For Sanity ve 2007 tarihli Devil Knows My Name albümlerinde başarılarını devam ettirdi ve Steve Vai ve Joe Satriani gibi isimlerle düet yaptı. Bu sırada da Rob Zombie'nin gitaristliğine başlayan John 5 2005 tarihli Educated Horses albümünde gitar çaldı.