Portrait of an American Family

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Portrait of an American Family
Marilyn Manson stüdyo albümü
Yayımlanma19 Temmuz 1994
KaydedilmeAğustos-Aralık 1993,
Criteria Studios, Miami, Florida;
and Record Plant Studios, Los Angeles
TarzEndüstriyel rock, alternatif metal, endüstriyel metal
Süre61:00
ŞirketNothing / Interscope / Atlantic
YapımcıTrent Reznor, Marilyn Manson
Marilyn Manson kronolojisi
Smells Like Children
(1995)

Portrait of an American Family, Amerikalı rock grubu Marilyn Manson'ın ilk stüdyo albümü. Nothing ve Interscope Records tarafından ABD'de 19 Temmuz 1994'te yayınlandı. Yapımcılığını Nine Inch Nails'ten Trent Reznor üstlendi. Albüm, seri katil Charles Manson'ın kendi grubuna bir gönderme olarak önce The Manson Family Album olarak adlandırılmıştı ancak piyasaya verilmeden önce adı değiştirildi.

Bas gitarist Gidget Gein'in dahil olduğu tek Marilyn Manson albümüdür. Ciddi bir uyuşturucu problemi nedeniyle Gein prodüksiyon tamamlandıktan sonra gruptan kovuldu ve Gein bu problemi çözene kadar geçici olarak yeri Gein ve Manson'ın arkadaşı ve grubun roadie'si Twiggy Ramirez ile dolduruldu. Daha sonra Ramirez, Gein'in yerini tamamen aldı ve kısa bir süre için imajını da kullandı. Ancak sanılanın aksine Ramirez bu albümde bas gitar çalmadı. "Prelude (The Family Trip)" ve "Sweet Tooth" dışındaki bütün şarkılar gitarist Daisy Berkowitz tarafından bestelendi.

Albüm, 29 Mayıs 2013'te RIAA tarafından ABD'de altın plak ile ödüllendirildi. Albümden "Get Your Gunn", "Lunchbox" ve "Dope Hat" adlı üç single yayınlandı.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Portrait of an American Family kayıtları 1993 Temmuz ayında başladı. Miami, Florida'daki Criteria stüdyolarında prodüktör Roli Mosimann ile çalışan grup Spooky Kids günlerinden şarkılar ve yeni bestelerini kaydetti ve sonbahar biterken The Manson Family Album ismini koymayı düşündükleri albümün ilk versiyonu hazırlandı. Aynı zamanda "Snake Eyes and Sissies" ilk single olarak düşünüldü ve radyo versiyonu hazırlandı. Ancak grup kayıtlardan memnun kalmayınca albüm fikri bir süre askıya alındı.

Birkaç ay sonra grup, ünlü sanatçı Trent Reznor'ı albümün prodüktörü olması için ikna etti. Ekim 1993'te Reznor tamamen bu projeye odaklanma kararı aldı ve grubu Los Angeles'taki farklı stüdyolara götürdü. Reznor ve grubu Nine Inch Nails'in üyelerinin yardımıyla Marilyn Manson şarkıları yeniden kaydetti ve Portrait of an American Family adıyla yayınladı. "Snake Eyes and Sissies" single olarak yayınlanmazken, eski prodüktör Mosimann'ın adı ise albümde sadece ses mühendisi olarak geçti.

Yıllar sonra grubun o dönemki gitaristi Daisy Berkowitz, albümün kullanılmayan ilk versiyonundaki şarkıları bir gazeteciye verdi. Daha sonra bu gazeteci şarkıların ilk versiyonlarını internette paylaştı. Bu kayıtlar Portrait of an American Family (Pre-Reznor Mix) ya da Portrait of an American Family Demos adıyla online olarak bulunabilmektedir.

Şarkılar ve sample'lar[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümün açılışını yapan "Prelude (The Family Trip)", Roald Dahl kitabı Charlie and the Chocolate Factory'den alınmıştır. Bu dönem Marilyn Manson ile ilgili tanıtım ürünlerinde, "Dope Hat" videosunda ve Smells Like Children EP'sinde bu kitabın 1971 tarihli filmine göndermelerde bulunulmuştur. "Cake and Sodomy", 1990'da Manson'ın bir otel odasında televizyonda izlediklerinden esinlenerek yazdığı ve Manson'a göre Amerika'da Hristiyanlığın istismar edilmesi iki yüzlülüğünün anlatıldığı bir şarkıdır. Şarkıda Last Tango in Paris ve Desperate Living filmlerinden sample'lar kullanılmıştır. "Lunchbox", ABD'deki 1972 tarihli okullarda metal beslenme çantalarının yasaklanması kanunundan esinlenmiştir ve eziyet gördüğü için kendi beslenme çantasıyla karşılık veren bir çocuğun hikâyesini anlatmaktadır. Şarkı daha önce Manson demolarında yer almış ve The Crazy World of Arthur Brown şarkısı "Fire".dan sample kullanmaktadır. "Get Your Gunn", kürtaj karşıtı birinin öldürdüğü doktora David Gunn'dan esinlenmiştir ve canlı yayında intihar eden poltiikacı Budd Dwyer'ın basın toplantısından sesler içermektedir. "Wrapped in Plastic", eski bir the Spooky Kids şarkısı "I.V.-T.V."den adapte edilmiştir ve şarkıda şarkının esin kaynağı olan David Lynch dizisi Twin Peaks'ten ses kaydı da kullanmaktadır. "My Monkey"nin sözleri bir Charles Manson şiirinden alınmış ve kendisinin ses kaydı da şarkı içinde kullanılmıştır.

Albümde kullanılan diğer sample'lar ise şunlardır: "Organ Grinder" şarkısında Chitty Chitty Bang Bang, "Cyclops"ta Poltergeist II: The Other Side, "Dogma"da Pink Flamingos filmlerinden, "Dope Hat"te Lidsville dizisinden, "Snake Eyes and Sissies"de seri katil Richard Ramirez'in mahkemede yaptığı bir konuşmadan, "Misery Machine"de ise The Playmates şarkısı "Beep Beep"ten sample'lar kullanılmıştır.

Promosyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümün promosyonu için Interscope gazetecilere ve fan kulüp üyelerine iki ayrı lansman partisi düzenleme kararı aldı - bunlardan birincisi albüm çıkmadan bir ay önce Fort Lauderdale'da 29 Haziran 1994'teydi, diğeri ise albüm yayınlanmadan bir gün önce Plantation, Florida'da 18 Haziran 1994'te düzenlendi.

Mart 1995'te Marilyn Manson, alt grubu Monster Voodoo Machine ile ilk yerel çaplı turnesine başladı. Bu turne baterist Sara Lee Lucas'ın grupla çıktığı son turne oldu. Lucas ve Manson arasındaki gerilim gitgide arttı ve turnenin sondan önceki konseri biterken çaldıkları "Lunchbox" sırasında Manson, Lucas'ın davul setini yanıcı bir sıvı sıktı ve Lucas çalmaya devam ederken davul setini ateşe verdi. Bir gün sonra turne tamamlandıktan sonra Lucas gruptan ayrıldı. İki haftadan kısa bir süre sonra yeri Ginger Fish adını alacak Kenneth Wilson ile dolduruldu. Bu eleman değişikliği ardından Manson, bu sefer Danzig ve Korn ile bir turneye başladı.

Single'lar[değiştir | kaynağı değiştir]

Portrait of an American Family, "Get Your Gunn" ve "Lunchbox" single'ları ile tanıtılırken, "Dope Hat" bir promo single olarak radyo ve müzik kanallarına ulaştırıldı.

Rod Chong tarafından yönetilen "Get Your Gunn"ın videosunda grup tavan arası gibi karanlık bir yerde canlı performansını sergilemekteydi. Bu klip televizyonlarda çok fazla gösterilmedi. Richard Kern tarafından yönetilen "Lunchbox" klibinde ise daha büyük iki öğrenci tarafından eziyet edilen küçük bir öğrenci yer almaktadır. Bu klip, "Get Your Gunn" ve "Tourniquet" ile birlikte Manson'ın makyajsız yer aldığı ender kliplerden biridir. Tom Stern tarafından çekilen "Dope Hat"in klibi ise doğrudan Manson'ın en sevdiği filmlerden 1971 tarihli Willy Wonka & the Chocolate Factory'nin bot sahnesinden esinlenmiştir. Klipte, grup elemanları birçok çocuk ve filmdeki Oompa-Loompa'ları andıran insanlarla beraber şarkıyı seslendirmektedir.

Şarkı listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm sözler , Willy Wonka & the Chocolate Factory'den alınmış birinci şarkı "Prelude (The Family Trip)", Charles Manson'ın sözlerinin yer aldığı on ikinci şarkı "My Monkey" ve Gary Numan tarafından yazılmış on dördüncü şarkı "Down in the Park" dışında Manson[1] tarafından yazıldı. 

No. BaşlıkBesteci(ler) Süre
1. "Prelude (The Family Trip)"  Manson, Gacy 1:20
2. "Cake & Sodomy"  Berkowitz 3:46
3. "Lunchbox"  Berkowitz, Gein 4:32
4. "Organ Grinder"  Gein, Berkowitz 4:22
5. "Cyclops"  Berkowitz, Gein, Gacy 3:32
6. "Dope Hat"  Manson, Berkowitz, Gacy 4:18
7. "Get Your Gunn"  Berkowitz, Gein 3:18
8. "Wrapped in Plastic"  Berkowitz 5:35
9. "Dogma"  Berkowitz 3:22
10. "Sweet Tooth"  Gacy, Gein 5:03
11. "Snake Eyes & Sissies"  Gacy, Berkowitz, Gein 4:07
12. "My Monkey"  Berkowitz 4:29
13. "Misery Machine" ("Misery Machine" 5:03'te bitmekte. "Desperate Living" filminden bir bölüm 5:09 başlamakta, daha sonra 7:12'de bir telefon sesi, 12:38'de de bir ses kaydı başlamakta.)Gein, Berkowitz, Gacy 13:08

Künye[değiştir | kaynağı değiştir]

Marilyn Manson[2]

Production[2]

 • Trent Reznor – baş yapımcı, dijital editing, editing, pandora, programming, mixing, üflemeliler, gitar (3)
 • Robin Finck – synthesis, keyboard
 • Roli Mosimann – mühendis
 • Sean Beavan – yardımcı yapımcı, programming, dijital editing, editing, mixing, üflemeliler
 • Alan Moulder – yardımcı yapımcı, mühendis, mixing
 • Charlie Clouser – davul (8), Afrika davulu, davul programlama, dijital editing, editing
 • Chris Vrenna – perküsyon (10), programming, yardımcı mühendis
 • Hope Nicholls – vokal, saksafon, citronella
 • Mark Freegard – mühendis, mixing
 • Robert Pierce – "Lunchbox" ve "My Monkey"de vokal
 • Gary Talpas – ambalajlama

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Portrait of an American Family". allmusic. All Media Guide (Rovi). Erişim tarihi: 23 Mayıs 2011. 
 2. ^ a b "Portrait of an American Family credits". allmusic. All Media Guide (Rovi). Erişim tarihi: 23 Mayıs 2011.