Down in It

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
"Down in It"
Pretty Hate Machine albümünden
Nine Inch Nails single
Yayımlanma 15 Eylül 1989
Kaydedilme 1989
Tarz Endüstriyel rock, elektronik müzik, endüstriyel hip hop
Süre 17:47
Şirket TVT Records
Yazar Trent Reznor
Yapımcı Adrian Sherwood, Keith LeBlanc
Nine Inch Nails tekli kronolojisi
"Down in It"
(1989)
""Head Like a Hole""
(1990)

Down in It, Amerikalı endüstriyel rock girişimi Nine Inch Nails'in bir şarkısıdır. Aynı zamanda, bu şarkı grubun ilk single'ı olarak, ilk albümleri Pretty Hate Machine öncesinde tanıtım amaçlı yayımlanmış olmakla beraber, Trent Reznor'un yazdığı ilk şarkı olma özelliğini taşır. Şarkının klibi, bir şahsın intiharı üzerine olduğundan gerçek sanılmış ve FBI'dın soruşturma açmasına neden olmuştur.

Şarkı[değiştir | kaynağı değiştir]

Trent Reznor'un yazdığı ilk şarkı olan Down in It, Skinny Puppy'nin Dig It adlı şarkısından büyük oranda etkilenmekle beraber, Nine Inch Nails'in sonraki dönemlerde yazdığı "Only" adlı şarkıyla da şarkı sözleri açısından benzerlikler göstermektedir. Bu iki şarkı da, şahsın kişiliğinin değişimini ve sonunda kendini artık tanıyamamasını konu almaktadır.

Tekli[değiştir | kaynağı değiştir]

Tekli, ilk resmi Nine Inch Nails yayımıdır. İlk başta plak olarak piyasaya sürülse de, daha sonra albümün başarısı üzerine CD olarak da satışa çıkartılmıştır.
Teklideki ilk parça albümde bulunan versiyonudur. Teklinin kapağı, Trent Reznor'un bir ilham kaynağı olarak nitelendiği Joy Division'un ilk albümü Unknown Pleasures'a çok benzemektedir.

Yayımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı Listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm parçalar Adrian Sherwood ve Keith LeBlanc tarafından remix'lenmiştir.

No. Başlık Süre
1. "Down in It" (skin) 3:48
2. "Down in It" (shred) 6:56
3. "Down in It" (singe) 7:03
Toplam süre:
17:47

Müzik klibi[değiştir | kaynağı değiştir]

Klip, Chicago'nun Warehouse bölgesinde yönetmenler Eric Zimmerman and Benjamin Stokes tarafından 1989'da çekilmiştir. Trent Reznor ve Nine Inch Nails'in o dönemki iki canlı performans üyesinin de oynadığı klip, az sayıda da olsa ileri geri düşen televizyon ve flaşlar gibi bazı efektler de içermektedir.
Klibin çekiminde kuş bakışı kayıt yapmak için balona bağlanmış bir kamera kullanılmış ama bu balon daha sonra bağlı olduğu iplerden kurtularak bölge dışına, yaklaşık 200 km uzağa sürüklenmiştir. Michigan'da bulunan kameradaki görüntülere, bir şahsın intiharını gösterdiği gerekçesiyle FBI tarafından el konulmuş ve soruşturma açılmıştır. Sonunda bunun sadece efektler kullanılan bir film çekimi olduğu ve kayıtlarda intihar ettiği gözüken şahsın (Reznor) hala hayatta olduğu anlaşılınca soruşturma kapanmıştır. MTV, ilgili sahneyi sansürlüyerek yayınlamıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]