Jeordie White

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Jeordie White
(Twiggy Ramirez)
Genel bilgiler
Doğum adı Jeordie Osbourne White
Doğum 20 Haziran 1971 (1971-06-20) (45 yaşında)
Amerika Birleşik Devletleri Coral Springs, Florida, ABD
Tarzlar Alternatif metal, endüstriyel rock, endüstriyel metal, alternatif rock, thrash metal
Çalgılar Vokal, Gitar, Bas gitar, Klavye
Etkin yılları 1989 – günümüz
İlişkili hareketler Marilyn Manson, A Perfect Circle, Nine Inch Nails, Mrs. Scabtree, Satan on Fire, Melissa Auf Der Maur, Oasis, Amboog-a-Lard, The Ethopians, Goon Moon
Resmî sitesi www.jeordiewhite.com

Jeordie White (d. 20 Haziran 1971, Florida) ABD'li bas gitarist. Marilyn Manson ve A Perfect Circle'ın bas gitaristidir.

Müziğe başlangıç[değiştir | kaynağı değiştir]

White, üç kardeşiyle ve annesiyle beraber yaşıyordu. Annesi punk gruplarından The Ramones için dans etmekteydi. 1990'ların başında Marilyn Manson ile tanışmıştı. 1989'dan 1993'e dek Amboog-a-Lard adlı bir grupta gitar çalıyordu. Gidget Gein'ın kovulmasından sonra arkadaşı Manson'ın teklifi ile Marilyn Manson'a katıldı.

Twiggy Ramirez, 24 Kasım 1996'da Arjantin'de

Marilyn Manson dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ünlü model Twiggy ve katil Richard Ramirez'in adlarından esinlenerek Twiggy Ramirez adını kullanmaya başlayan Jeordie White, grupta bas çalıyordu. Manson ile grubun yaratıcı ekibini oluşturmuşlardı ve grubun farklı imajı üzerinde büyük bir etkisi vardı. Müzisyen Jessicka ile uzun bir birlikteliği vardı ve daha sonra Courtney Love ile aşk yaşadılar. 2002'de Manson ile arkadaşlığını kavgalarla bozmamak için gruptan ayrılmayı seçti. 2008 yılında Marilyn Manson'a Rape of the World konserleri ile geri döndü. Halen Marilyn Manson'da bas gitar çalmaktadır.

Yeni Gruplar[değiştir | kaynağı değiştir]

Manson'dan ayrıldıktan sonra White, Queens of The Stone Age ve Metallica'nın bas gitarist elemelerine girdi ancak başarılı olamadı. Ancak daha sonra A Perfect Circle'a bas gitarist olarak seçildi. Queens of The Stone Age vokalisti Josh Homme ile çalışmalar yaptı. With Teeth albümü sonrası Nine Inch Nails'in de konserlerinde bas çalmaya başladı. Bir yandan da kendi kurduğu Goon Moon adlı grupta gitar çalıp vokal yapmaktadır. Jeordie 2009 yılında tekrar Marilyn Manson grubuna dönmüştür.