Jeordie White

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jeordie White
(Twiggy Ramirez)
Genel bilgiler
Doğum adıJeordie Osbourne White
Doğum20 Haziran 1971 (52 yaşında)
Amerika Birleşik Devletleri Coral Springs, Florida, ABD
TarzlarAlternatif metal, endüstriyel rock, endüstriyel metal, alternatif rock, thrash metal
ÇalgılarVokal, Gitar, Bas gitar, Klavye
Etkin yıllar1989 – günümüz
İlişkili hareketlerMarilyn Manson, A Perfect Circle, Nine Inch Nails, Mrs. Scabtree, Satan on Fire, Melissa Auf Der Maur, Oasis, Amboog-a-Lard, The Ethopians, Goon Moon
Resmî sitewww.jeordiewhite.com

Jeordie White (d. 20 Haziran 1971, Florida) Amerikalı bas gitarist. Marilyn Manson ve A Perfect Circle'ın bas gitaristidir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Müziğe başlangıç[değiştir | kaynağı değiştir]

White, çocukluğunda üç kardeşiyle ve annesiyle beraber yaşıyordu. Annesi, bir süre punk gruplarından The Ramones için dans etmişti. White, on üç yaşındayken gitar çalmaya başladı. 15 yaşında ilk grubu The Ethiopians'a katıldı. Bu grupla Metallica ve diğer thrash metal gruplarını yorumluyorlardı. 1989'dan 1993'e dek Amboog-a-Lard adlı bir grupta gitar çalıp geri vokal yaptı. 1993 yılında bu grup ile A New Hope isimli bir albüm çıkardı.

1980'lerin sonunda Brian Warner ile tanışmıştı. Warner Marilyn Manson'ı kurunca, White grubun dostları ve hayranlarından biri oldu. Mart 1993'te Manson'ın yan projesi Mrs. Scabtree'de o dönemki kız arkadaşı Jessicka ile vokal yaptı.

Twiggy Ramirez, 24 Kasım 1996'da Arjantin'de

Marilyn Manson dönemi (1993-2002)[değiştir | kaynağı değiştir]

Aralık 1993'te Marilyn Manson elemanı Gidget Gein'ın kovulmasından sonra arkadaşı Manson'ın teklifi ile gruba katıldı. Ünlü model Twiggy ve katil Richard Ramirez'in adlarından esinlenerek Twiggy Ramirez adını kullanmaya başlayan Jeordie White, grupta bas çalıyordu. İlk albüm Portrait of an American Family'nin grup fotoğraflarında yer alsa da gruba katıldığında kayıtlar tamamlandığı için albümde baş çalmadı. 1995'te çıkan Smells Like Children EP'si Twiggy'nin bas gitarının ilk duyulduğu albüm oldu. Bu albümde deneysel "Scabs, Guns, And Peanut Butter" şarkısını yazdı. 1996'da yayınlanan ikinci albüm Antichrist Superstar'ın ise müziklerinin çoğunu Ramirez besteledi. Bunlardan en önemlisi albümün en çok ses getiren şarkısı "The Beautiful People"dı. Bu albümden itibaren Ramirez ve Manson ile grubun yaratıcı ekibini oluşturmuşlardı. Ramirez'in ayrıca grubun farklı imajı üzerinde büyük bir etkisi vardı. Manson'da çalarken uzun süre müzisyen Jessicka ile beraber olan Ramirez, daha sonra Courtney Love ile aşk yaşadı.

2001 yılında yayınlanan "Tainted Love" single'ı Ramirez'in Manson ile çalmaya ara vermeden önce yer aldığı son kayıttı. 29 Mayıs 2002'de Ramirez, Manson ile arkadaşlığını kavgalarla bozmamak için gruptan ayrılmayı seçti.

Yeni gruplar (2002-2007)[değiştir | kaynağı değiştir]

Manson'dan ayrıldıktan sonra Jeordie White adını tekrar kullanmaya başlayan sanatçı, Queens of The Stone Age ve Metallica'nın bas gitarist elemelerine girdi ancak başarılı olamadı. Metallica üyeleri ile geçirdiği zamanın bir kısmı Some Kind of Monster belgeselinde yer almaktadır.

White, Ocak 2003'te A Perfect Circle'a bas gitarist olarak girdi. Grup, aynı yıl Thirteenth Step albümü çıkardı. White, Crimes şarkısının yazımında yer aldı. 2004 yılında yayınlanan Emotive albümünde sadece Depeche Mode cover'ı "People Are People"da bas gitar çaldı. Ancak grubun ara vermesi ile White kendi projelerine geri döndü ve grup ile bağlarını kopardı. White'ın bu dönem çalıştığı bir başka grup ise Nine Inch Nails'ti. Grubun 2005 yılında çıkan With Teeth albümünün turnesinde bas gitar çaldı. Bu turnenin kayıtları Beside You in Time adıyla DVD formatında yayınlandı. White, grubun Performance 2007 turnesinde de yer aldı.

Bu iki büyük grubun yayında White, Josh Homme'un "The Desert Sessions" projesinde çaldı. Oasis, Melissa Auf Der Maur ve UNKLE, çalıştığı diğer gruplardandı. Öte yandan Goon Moon isminde bir grup kurdu. Goon Moon, 2005 ve 2007 yıllarında iki albüm çıkardı.

Manson'a dönüş (2008-günümüz)[değiştir | kaynağı değiştir]

9 Ocak 2008'da Marilyn Manson, Ramirez'ın gruba geri döndüğünü açıkladı. Ramirez, on gün sonra devam etmekte olan Rape of the World turnesinde uzun bir aradan sonra ilk kez Manson ile çaldı. 2009'da yayınlanan The High End of Low albümünün bütün şarkılarını Twiggy ve Chris Vrenna bestelemişti. Twiggy, diğer albümlerden farklı olarak bu albümde bas gitarın yanı sıra elektro gitar da çaldı. Albümün turnesinde de Ramirez, bas gitar yerine elektro gitar çaldı. Aynı durum Born Villain albümü ve turnesi için de geçerliydi. 2015'te yayınlanan The Pale Emperor'da ise Ramirez kayıtlarda yer almadı. Turnede ise grup için tekrar bas gitar çalmaya başladı.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Amboog-A-Lard
Marilyn Manson
The Desert Sessions
A Perfect Circle
Nine Inch Nails
Goon Moon
Film ve dizi müzikleri
UNKLE
Oasis
Cinema Bizarre