Progresif metal

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Progresif metal (bazen prog metal olarak kısaltılır), metal ve progresif rock tarzlarını birleştiren bir melez müzik tarzıdır. Metal müziğin agresif ve yüksek sesiyle progresif rockın daha deneysel ve teknik seslerinin birleşimiyle oluşmuştur. Progresif metal genellikle aşırı teknik parçalara sahiptir ve çoğunlukla kullanılmayan armoniler ve senkoplu karmaşık ritimler kullanılır ayrıca tempo ile ölçü değişimlerine de çokça yer verilir.

Progresif metal 80'lerin sonunda başlasa da altın dönemini 90'lı yıllarda yaşadı. En çok tanınan gruplar arasında Queensrÿche, Dream Theater, Tool, Symphony X, Shadow Gallery, King's X ve Fates Warning yer alır. Bu tarzın popülerleşmesiyle birçok Thrash ve Death metal grupları da progresif metal elementlerini kendi şarkılarına eklemeye başladılar.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Progresif metalin kökleri 1960 ve 1970 yıllardaki progresif rock gruplarına kadar dayanır. Bu gruplara örnek olarak Pink Floyd, Yes, Emerson, Lake and Palmer, Jethro Tull, King Crimson, Genesis, Camel, Gentle Giant, Focus, Renaissance, The Alan Parsons Project, Queen'in ilk zamanları, Kansas, Atomic Rooster, Uriah Heep ve Rush verilebilir. Son olarak sıralanan gruplar müziklerine genellikle metal öğelerini de karıştırmışlardır. Buna karşın, progresif metal 1980'lerin ortasına kadar ayrı bir tür olarak gelişmemiştir. Opeth, Fates Warning, Queensrÿche ve Dream Theater gibi gruplar sayılan progresif rock gruplarından aldıkları ögeleri – özellikle şarkıların çalım teknikleri ve kompozisyonal yapıları gibi – Metallica, Megadeth ve Iron Maiden gibi grupların ilk zamanlarında sergiledikleri heavy metal stillerini kullanarak birleştirmişlerdir. Ayrıca Death de müziğinde progresif ögeler kullanmıştır.