My Chemical Romance

Vikipedi, özgür ansiklopedi
My Chemical Romance
Genel bilgiler
Başladığı yerNew Jersey, Amerika Birleşik Devletleri
TarzlarAlternatif rock, post hardcore, emo, pop punk, punk rock
Etkin yıllar2001-2013 2019-günümüz
İlişkili hareketlerPencey Prep, Leathermouth, Reggie and the Full Effect
Resmî siteGrup Web Sitesi
ÜyelerGerard Way
Ray Toro
Frank Iero
Mikey Way
Eski üyelerMatt Pelissier
Bob Bryar

My Chemical Romance (sıklıkla MCR şeklinde kısaltılır), grubun lideri ve vokalist olan Gerard Way tarafından 2001 senesinde kurulan bir emo rock grubudur. İlk parçaları olan Skylines and Turnstiles, Gerard Way tarafından 11 Eylül’de meydana gelen olaylar üzerine yazılmıştır. Kadrosuna Ray Toro ve Gerard Way’in kardeşi Mikey Way'in de dahil olduğu grup, New Jersey’de birçok konsere katılarak olumlu eleştiriler almıştır.

İlk albümleri, I Brought You My Bullets You Brought Me Your Love'dır.

2003 yılında Reprise Records ile anlaşan grup, 2004 yılında ikinci albümleri olan Three Cheers For Sweet Revenge'i çıkarmış ve albüm ertesi yıl platin plak almıştır. İlk albümlerindeki "suçlu aşıklar" temasını bu albümde de devam ettiren grup, ilk albümlerindeki post-hardcore tarzını emo tarzına çevirdi. Bu değişiklik, grubun bazı hayranlarını memnun etmezken; müzik camiası ise albüme hakkında olumlu eleştiriler yaptı.. Albümdeki Helena şarkısının klibi, MTV’de kendine bolca yer bulurken, albüm Amerika’da şu ana kadar 1,4 milyonluk bir satış yakaladı.

2004 senesindeki Japonya konseri sonrası baterist Matt Pelissier yerine Bob Bryar’ı getiren My Chemical Romance, 2005 senesinde Green Day'in alt grubu olarak konserlere katıldı. Aynı sene, Taste Of Chaos turnesinde de sahnede kendilerine yer buldular. Alkaline Trio ve Reggie and The Full Effect gruplarıyla kendi turnesine çıkan My Chemical Romance, David Bowie ve Queen ortak çalışması olan Under Pressure'ı, The Used grubuyla internet üzerinde baştan yorumladı.

2006 yılının mart ayında Life On the Murder Scene isimli derleme albümünü 2 DVD’li şekilde piyasaya süren My Chemical Romance, DVD’lerde grubun kliplerine, kliplerin kamera arkalarına ve bazı canlı performanslara yer vermiştir.

23 Ekim 2006’da İngiltere’de, Green Day'in bazı albümlerine yapımcılık yapmış olan Rob Cavallo ile Amerika'da, alternatif rock ağırlıklı olan üçüncü stüdyo albümleri The Black Parade'i yayınladılar.[1] Albümde yer alan "Welcome to the Black Parade" şarkısına klip çekildi ve parça İngiltere listelerinde 1 numaraya yükseldi. Ayrıca Teenagers, I Don't Love You; Green Day'in American Idiot ve Nirvana'nın Smells Like Teen Spirit kliplerini yöneten Sam Bayer ile Famous Last Words'ün klibini çıkarttılar. YouTube'da yayınlanan Teenagers ve Famous Last Words klipleri, en çok izlenen videolar arasına girdi.

Grubun emo çalışmalarının, 13 yaşındaki bir kızın intihar etmesine sebep olduğu iddia edilmiş, haber ve gazetelere çıkmıştır. Emo durumuyla ilgili olarak grubun vokalisti Gerard Way, şunları söylemiştir: ''Basically, it's never been accurate to describe us. Emo bands were being booked while we were touring with Christian metal bands because no one would book us on tours. I think emo is fucking garbage, it's bullshit.'' (Aslında hiç tam olarak tanımlanamadık. Emo gruplara, Hristiyan metal gruplarıyla turneye çıktığımız sırada yer ayırtılıyordu, çünkü normalde kimse bizim için yer ayırtmazdı. Emo'nun saçmalık olduğunu düşünüyorum.)[2]

2007'de The Black Parade Dünya Turu'na çıkan grup birçok yerde Rise Against, Muse ve Thursday ile konser verdi. Daha sonra Linkin Park'ın Projekt Revolution turuna dahil olan grup; PlaceboMindless Self IndulgenceSaosinTaking Back Sunday ve HIM ile de konserler verdi. The Black Parade turunun son konseri Meksiko'daki kayıtlarla, The Black Parade is Dead! isimli bir live albüm çıkarttılar.

2010'da pop rock/pop punk ağırlıklı Danger Days: The True Lives of the Fabulous Killjoys albümünü çıkartan grup, bu albüm ile olumlu eleştiriler aldı. Albüm bazı kişiler tarafından hiç sevilmese de, çoğu kişi tarafından çok sevildi. Killjoy adıyla albüme özel bir hayran kitlesi bile oluştu. Bunun ardından grubun hayranları Killjoy adıyla anılmaya başladı.

2011'de Reading and Leeds festivalinde konser verdiler.

Şubat 2012'de Conventional Weapons isimli bir albüm çıkartan grup, 22 Mart 2013'te dağıldı. 2019 yılında ise grup tekrardan birleşmiştir.

Grup, 2017'de insanlara haber vermeden tekrar bir araya gelmiş ve 2019 yılında, 31 Ekim 2019'da bir birleşme konseri duyurmuş ayrıca bunun devamında da Avustralya, Yeni Zelanda ve Japonya'da da konser vermiştir. 29 Ocak 2019'da YouTube'da bir video yayınlayarak Kuzey Amerika turnesini duyurmuştur.

YouTube'da yayınlanan Teenagers klipleri, 58 milyon izlenme sayısıyla en çok izlenen ikinci müzik klibi ve üçüncü video oldu.

Grup, 12 Mayıs 2022 tarihinde tekrar bir araya gelmelerinden sonra yaptıkları ilk iş olan The Foundations of Decay isimli şarkılarını yayımladı. Şarkı özellikle grubun eski hayran kitlesi ve müzik camiası tarafından olumlu eleştiriler aldı.

Grup üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Albüm[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 2002 - I Brought You My Bullets You Brought Me Your Love (known as ''Bullets'')
 • 2004 - Three Cheers for Sweet Revenge (known as ''Revenge'' or ''Three Cheers'')
 • 2006 - The Black Parade
 • 2010 - Danger Days: The True Lives of the Fabulous Killjoys (known as ''Danger Days'')
 • 2012 - Conventional Weapons

DVD[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 2006 - Life on the Murder Scene (Reprise Records)
 • 2008 - The Black Parade is Dead

Single[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. "Romance"
 2. "Honey, This Mirror Isn't Big Enough for the Two of Us"
 3. "Vampires Will Never Hurt You"
 4. "Drowning Lessons"
 5. "Our Lady of Sorrows"
 6. "Headfirst for Halos"
 7. "Skylines and Turnstiles"
 8. "Early Sunsets Over Monroeville"
 9. "This Is the Best Day Ever"
 10. "Cubicles"
 11. "Demolition Lovers"
 12. "Helena" (So Long&Goodnight)
 13. "Give 'Em Hell Kid"
 14. "To The End"
 15. "You Know What They Do to Guys Like Us in Prison"
 16. "I'm Not Okay (I Promise)"
 17. "The Ghost of You"
 18. "The Jetset Life Is Gonna Kill You"
 19. "Interlude"
 20. "Thank You for the Venom"
 21. "Hang 'Em High"
 22. "It's Not a Fashion Statement, It's a 'Fucking' Deathwish"
 23. "Cemetery Drive"
 24. "I Never Told You What I Do for a Living"
 25. "The End."
 26. "Dead!"
 27. "This Is How I Disappear"
 28. "The Sharpest Lives"
 29. "Welcome to the Black Parade"
 30. "I Don't Love You"
 31. "House of Wolves"
 32. "Cancer"
 33. "Mama"
 34. "Sleep"
 35. "Teenagers"
 36. "Disenchanted"
 37. "Famous Last Words"
 38. "Blood"
 39. "SING"
 40. "Boy Division"
 41. "Tomorrow's Money"
 42. "Ambulance"
 43. "Gun."
 44. "The World Is Ugly"
 45. "The Light Behind Your Eyes"
 46. "Kiss the Ring"
 47. "Make Room!!!!"
 48. "The Foundations of Decay"

Videografi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Vampires Will Never Hurt You
 • Honey, This Mirror Isn't Big Enough for the Two of us
 • I'm Not Okay
 • Helena
 • The Ghost of You
 • Welcome to the Black Parade
 • Famous Last Words
 • Dead
 • I Don't Love You
 • Teenagers
 • Desolation Row
 • Na Na Na (Na Na Na Na Na Na Na Na Na)
 • SING
 • Planetary (Go!)
 • The Kids From Yesterday

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ NewFuryMedia (23 Ekim 2018). "This Day In Music History: October 23rd, 2006 - My Chemical Romance releases 'The Black Parade'". New Fury Media (İngilizce). 31 Ekim 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ekim 2023. 
 2. ^ Stone, Rolling (20 Eylül 2007). "My Chemical Romance's Gerard Way Taps Another Nail Into "Emo" Coffin". Rolling Stone (İngilizce). 8 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ekim 2023. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]