Dita von Teese

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dita von Teese
DoğumHeather Renée Sweet
28 Eylül 1972 (51 yaşında)
MeslekDansçı, manken, oyuncu ve modacı

Dita Von Teese (gerçek adı: Heather Renée Sweet; d. 28 Eylül 1972), Amerikalı burlesk dansçı, manken, oyuncu ve modacı.[1]

Çocukluk[değiştir | kaynağı değiştir]

Michigan'da doğan Dita Von Teese çocukluğundan beri 1940'ların modasıyla çok ilgiliydi. Manikürcü annesi de Sweet'e o dönem kıyafetlerini alıyordu. Bir diğer hobisi de baleydi. 13 yaşında solo olarak ilk büyük gösterisini yaptı. Gençliğinde ise babasının Playboy dergilerinde gördüğü iç çamaşırı modelleri dikkatini çekti. 15 yaşında bir iç çamaşırı dükkânında çalıştı. O senelerde ilk korsesini aldı.

Mankenlik[değiştir | kaynağı değiştir]

16 yaşındayken bir striptiz kulübünde dans etmeye başladı. Bu sıralarda adını "Dita" olarak kullanmaya başlamıştı. Diğer dansçılardan onu ayıran kendine has saç modeli ve eldivenler gibi eski moda kıyafetler kullanmasıydı. 1992'de kendi web sitesini açtı. Sitesi internetteki ilk model sitelerinden biri oldu. Eski moda giyimiyle fetiş bir model olarak dikkat çekiyordu. Birçok fetiş dergisinde kapak oldu. 1999, 2001 ve 2002'de Playboy dergisine çıktı. 2002'de kapak olarak çıkınca Playboy üyeleri bir tane de soyadının olmasını isterler. Dita da telefon rehberindeki "Von Treese" adını ister. İsmin yanlış yazılması ona şimdi kullandığı isim olan "Dita Von Teese"'i kazandırır.

Gösteriler[değiştir | kaynağı değiştir]

1993'te Dita müzikli gösterilerine başlamıştı. Kendisi Burlesque akımına adamıştı. Burlesk, 1700'lerde ortaya çıkmış alaylı, komik, mantıkdışı ve kaba gösteri içeren bir sanat akımıdır. Dans gösterilerinde 1930'lar ve 1940'ların kıyafetlerini giyiyordu. Kullandığı birçok ilginç materyalin en önemlisi içinde dans ettiği martini bardağıydı. Yaptığı dans Marilyn Manson klibi Mobscene'de de yer almaktadır. Ayrıca Çarli'nin Melekleri'nin ikinci filminde Cameron Diaz bu şovu yapmıştır ve teşekkürlerde Dita Von Teese yer almaktaydı.

Evliliği, boşanması ve son dönemler[değiştir | kaynağı değiştir]

2001'de tanıştığı Marilyn Manson ile kısa zamanda sevgili olmuştu. 28 Kasım 2005'te Alman sanatçı Gottfried Helnwein'ın İrlanda'daki evinde Manson ile evlendi. Kedileriyle beraber yaşayan çift Marilyn Manson'ın yeni bir kızla beraber olması yüzünden çatırdadı ve 2007'de çift ayrıldı.

Von Teese özellikle 2004'ten beri birçok moda festivalinde podyuma çıkmaktadır. 2005'te "Burlesque and the Art of the Teese/Fetish and the Art of the Teese" adlı kitabını çıkardı. Von Teese aynı sene "The Death of Salvador Dali" adlı ödüllü bir kısa filmde de oynadı. En son oynadığı film de 2007 tarihli "The Boom Boom Room" olmuştur.

Ayrıca yine son haberlere göre bir porno filmde oynadığı ortaya çıkmıştır,bu konuda çalıştığı mayo firmasından tepki görmesi bekleniyor.

2009'da Moskova'da yapılan 2009 Eurovision Şarkı Yarışması'da Almanya'nın şarkısı çalarken striptiz yaparak Almanya'ya puan kazandırmak istemiş, fakat vücudunun çok açık görünmesinden dolayı tepkiler gelince üstüne ceket giymiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Sadie, Stanley (2021). The new Grove dictionary of music and musicians (5. bas.). New York: Grove. ISBN 978-0195170672.