Madagaskar etçilleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Madagaskar etçilleri
Fossa.jpg
Fossa (Cryptoprocta ferox)
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Takım: Carnivora (Etçiller)
Alt takım: Feliformia (Kedimsiler)
Familya: Eupleridae
Chenu, 1852

Madagaskar etçilleri (Eupleridae), etçiller takımının sadece Madagaskar adasında bulunan bir yerel familyası.

Genel bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu familyanın türlerinin dış görünüş ve yaşam şekilleri arasında büyük farklar vardır. Galidiinae türlerinin vücutları uzun, bacakları kısadır, ve küçük omurgalılar ile böcekler avlarlar. Ama örneğin fossa türü 12 kg ağırlığa ulaşır ve küçük maymunlar ile beslenir.

Evrim tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Aralarındaki farklılıklardan dolayı eskiden bu familyanın mensupları üç ayrı gruplarda yer almıştır: Galidiinae türleri kuyruksürengiller familyasının içinde yer alırken, falanuk ve fanaloka türleri Euplerinae alt familyası olarak misk kedisigiller familyası içine konulmuş, ve fossa türünün sınıflandırılması sürekli tartışılmaya devam etmiştir. Sonunda ama DNA analizleri bu türlerin bir familyaya ait olduğunu göstermiştir.

Madagaskar etçillerinin en eski ortak atasının bir kuyruksürene benzeyen hayvan olduğu ve 20-30 milyon yıl önce Mozambik boğazını geçerek Madagaskar adasına geldiği düşünülür. Böylece bu familya etçiller takımının diğer familyaları ile karşılaştırıldığında genç bir familyasıdır ve varolduğu bu "kısa" süre içinde Madagaskar adasında birçok farklı yaşam alanlarını fethetmiştir.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Familyanın üyeleri şu şekilde sınıflandırılır:

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]