İçeriğe atla

Diogo Dias

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Diogo Dias
DiniKatolik
MeslekKâşif


Diogo Dias ya da bilinen diğer adıyla Diogo Gomes, 15. yüzyılda yaşamış Portekizli kâşifti. Bartolomeu Dias'ın kardeşiydi ve António Noli'yle birlikte Yeşil Burun Adaları'nın bazılarını keşfetti.

1497 yılında ilk Portekiz Hindistan Armadası'nın Hindistan seferinde, Diogo Dias Escrivao (yazar) olarak Vasco da Gama'nın amiral gemisi Sao Gabriel'de hizmet vermiştir. Dias, Gama ve Kalikutlu Zamorin arasındaki ana iletişim bağlantılarından biriydi ve görüşmeler çekişmeli olunca kısa süreli Zamorin tarafından tutsak alındı.

Diogo Dias'ın gemisi, Memória das Armadas'tan alıntıdır.

1500 yılında Diogo Dias, Pedro Álvares Cabral'ın komuta ettiği ikinci armadaya donanma kaptanlarından biri olarak Sofala'yı ticaret açmak göreviyle eşlik etti. Diogo Dias, 1500 Nisan'ında Brezilya'nın keşfinde karaya çıkan ilk kişilerden biriydi. Dias, Tupi boruları eşliğinde doğaçlama neşeli bir dansa başlayarak sahildeki ihtiyatlı Tupiniquim toplumu ile aradaki buzları eritmesiyle bilinir.

Ümit Burnu boyunca yapılan (Diogo en başında ona Fırtınalar Burnu demiş olabilirdi) ve Pedro Álvares Cabral ve Diogo'nun erkek kardeşinin de olduğu bir sefer sırasında, Dias'ın gemisi Ümit Burnu geçişinde ana filodan ayrıldı (kardeşinin gemisi bu geçiş sırasında kayboldu). Çok uzak doğuya giden bir rotayı takip eden Dias, Madagaskar adasını gören ilk Avrupalı oldu ve St. Lawrence gününde (10 Ağustos 1500) bulunmasından dolayı genellikle adanın adını São Lourenço olarak verdiği düşünülür. Ada bilinmese de; varlığı ve Arapça adı olan "Ay Adası", 1490'da Pêro da Covilhã tarafından çoktan bildirilmişti.

Dias'ın ana filoyu bulma yolundaki son girişimleri, yanlışlıkla Guardafui Burnu'nu geçerek henüz Portekiz gemileri tarafından seyredilmemiş olan Aden Körfezi'ne girmesiyle sonuçlandı. Ters rüzgarlara yakalanan Dias, bölgede üzücü birkaç ay geçirdi. Fırtınalar tarafından hırpalanmış, korsanlar tarafından saldırıya uğramış ve sonunda hızla ölmekte olan mürettebatı için umutsuz bir su ve yiyecek arayışında Eritre kıyılarında karaya oturmaya zorlanmıştır. Oradan ayrıldığında, Dias'ın sadece altı mürettebatı kalmıştı.

Cabral'ı bulamayan Diogo Dias'ın gemisi eve yalnız başına döndü. Cabral'ın geri dönen donanmasının öncüsü olan Nicolau Coelho, sonunda Haziran 1501'de Bezeguiche'nin (Dakar Körfezi, Senegal) su alma durağında yorgun Dias'a rastladı. Birlikte Lizbon'a döndüler.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]

https://en.wikipedia.org/wiki/2nd_Portuguese_India_Armada_(Cabral,_1500) 7 Şubat 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.