Madagaskar Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Madagaskar Savaşı
2.Dünya Savaşı, Afrika Seferberliği Parçası
Tarih5 Mayıs-6 Kasım 1942
BölgeMadagaskar, Müttefikler kazandı
SonuçMüttefikler Zaferi
Taraflar

Flag of the United Kingdom.svg Birleşik Krallık

  • Flag of Southern Rhodesia.svg Güney Rodesya
  • Britanyalı Doğu Afrika

kolonileri

  • Flag of South Africa (1928–1994).svg Güney Afrika
  • Flag of Australia.svg Avustralya (sadece deniz)
Flag of France.svg Vichy Fransası
Naval Ensign of Japan.svg Japonya (sadece deniz)
Komutanlar ve liderler
Flag of the United Kingdom.svg Robert Sturges Flag of France.svg Armand Léon Annet
Güçler
10,000 - 15,000 (kara kuvvetleri) 8,000 (kara kuvvetleri)[1]
Kayıplar
107 ölü; 280 yaralı;
toplam 620 kazazede
(hastalıklardan ölenler dahil) [2]
620 casualties in total (including deaths from disease)
150 ölü,500
yaralı [2]

Madagaskar Savaşı, II. Dünya Savaşı sırasında müttefiklerin Vichy Fransası'nı Madagaskarı kontrol eden Vichy Fransası'nı zaptetmek için yapılmıştır. 5 Mayıs 1942'de başladı. Çatışmalar 6 Kasım'a kadar sürdü.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

1942 başlarında, müttefik liderler Japonya'nın Madagaskar'a güç kullandığını düşünmüşlerdir. Onların Güneydoğu Asya'daki fetihleri izlenmiş, Japonya komandolarının batıya yöneldikleri düşünülmüştür. Büyük Japon İmparatorluk Donanması denizaltıları Hint Okyanusu'nda serbestçe dolaşmaktaydı. Mart 1942'de, Japon uçak gemileri Hint Okyanusu'na baskın yürüttü. Bu baskın Britanyalı Doğu Filosu'nun olmadığı kuzeydoğu Hint Okyanusu'na yürütüldü ve İngiliz kuvvetleri yeni tesisi Kenya'da ki Mombasa'da Kilindini tesisine yerleştiler.

Bu hareket üzerine İngiliz Filosu savaş başlattı: Japon deniz kuvvetlerinin tesisleri kullanma olasılığı vardı. Muhtemel faaliyetlerde bulunmaları özellikle müttefik ticari gemilerine zarar verme korkuları vardı. Britanyalı 8. Ordu ve İngiliz filosu destek vermek amacıyla buraya geldi.

Japon denizaltılar bazı durumlarda 10,000 mil menzil yapabiliyorlardı. Denizaltılar yeteneklerini kullanarak Madagaskar tesislerini kullandı, müttefik iletişim hatlarının Pasifik ve Avustralya'dan Güney Atlantik'e gerilmesi istendi.

Demir Giysi Operasyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Müttefik komutanlar Madagaskar'a bir ambifik saldırı kararlaştırdı. Plan Operation Ironclad (Demir Giysi Operasyonu) olarak bilinmekteydi. Müttefik kuvvetler Britanyalı ordusundan ve donanmasından oluşmaktaydı. Donanmayı yöneten Robert Sturges'idi. Müttefik deniz ordusu yaklaşık 50 gemiden oluşmaktaydı. British Home Filosu ve Britanyalı Doğu Filosu'nu Amiral Edward Neville Syfret yönetti. Filo HMS Illustrious'u, kardeşi HMS Indomitable'yi ve yaşlı savaş gemisi HMS Ramillies'i de içermekteydi.

Çıkarmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Güney Afrika Hava Kuvvetleri tarafından keşif görevleri takip ediliyor, Britanyalı 5. Piyade Bölüğü, 17. Piyade Tugayı ve 13. Piyade Tugayı, Britanyalı 29. Piyade Tugayı kadar iyiydi. Courrier koyuna ve Ambararata koyuna çıkarma gemileri ile çıkarma yapıldı. Bir dikkati başka yöne çeken saldırı ise doğudaydı. Fleet Air Arm hava saldırılarını en çok Fairey Albacores, Grumman Martlets ve Fairey Swordfish uçaklarıyla gerçekleştirdi.Onlar Vichy gemilerine saldırdılar. Birkaç Güney Afrika uçağıda yardımcı oldu.

Vichy savunma kuvvetlerini, General Armand Léon Annet yol gösteriyordu. Yaklaşık 8,000 kişiyi kapsıyordu. Diego Suarez 1,500 ile 3,000 kişi etrafına topladı. Bununla birlikte deniz ve hava savunması diğerlerine göre hafif ve/ya da kullanılmayan 8 sahil bataryasından, iki silahlı ticari kruvazörden, iki slooptan, 5 denizaltıdan, 17 Morane-Saulnier MS406 avcılarından ve 10 Potez 63 bombardıman uçağından oluşmaktaydı. Şiddetli çatışmalar birbirini izliyordu. Diego Suarez 7 Mayıs'ta teslim oldu, buna rağmen kuvvetli Vichy kuvvetleri güneye doğru çekildi.

Japon denizaltıları I-10, I-16 ve I-20 3 hafta sonra 29 Mayıs'ta geldi. I-20 ve I-16 2 cep denizaltısı olarak başladı.

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Andre Wessels, "South Africa and the War against Japan 1941–1945", in Military History Journal (South African Military History Society) v. 10, no. 3 (June 1996). Access date: 9 March , 2007.
  2. ^ a b Wessels, Ibid.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]