Marc Ravalomanana

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Marc Ravalomanana
9. Madagaskar Devlet Başkanı
Görev süresi
6 Mayıs 2002 - 17 Mart 2009
Yerine geldiği Didier Ratsiraka
Yerine gelen Andry Rajoelina
Kişisel bilgiler
Doğum 12 Aralık 1949 (1949-12-12) (72 yaşında)
Imerinkasinina
Evlilik(ler) Lalao Ravalomanana (e. 1974)

Marc Ravalomanana (d. 12 Aralık 1949, Imerinkasinina), Madagaskarlı siyasetçi. Ravalomanana, Afrika ada ülkesi Madagaskar'da 2002 ile 2009 yılları arasında devlet başkanlığı makamında bulunmuştur.

Ravalomanana, adayı Merina Krallığı süresince yöneten Merinalar etnik grubunun bir üyesi olarak dünyaya gelmiş, çocukluğu döneminde ailesine yardımcı olabilmek adına başkent Antananarivo'da yoğurt satmış, ilerleyen yıllarda da Dünya Bankası'ndan da elde edilen kredi ile işleri büyüterek büyük bir mandıra kurulmasını sağlamıştır.

1999 yılında siyasete atılan Ravalomanana, başkent Antananarivo'nun belediye başkanı olmuş, bu görevde kısa bir süre kalmasına rağmen 2001 yılında gerçekleştirilecek olan devlet başkanlığı seçimlerine katılmaya karar vermiştir.

2001 yılında gerçekleştirilen devlet başkanlığı seçimlerinde muhalefetin adayı olarak giren Marc Ravalomanana ilk tur sonrasında zaferini ilan etmiş, en yakın rakibi olan eski devlet başkanlarından Didier Ratsiraka bu açıklamalara meydan okuyarak kendi zaferini ilan etmiştir. 2002 yılında her iki adayın destekçileri arasında çatışmalar yaşanmış, bu süreçte Ravalomanana'da seçimlerde gerçekleştirilen hileleri belgeleyerek oyların yeniden sayılmasını talep etmiştir. Nisan ayı içerisinde gerçekleştirilen tekrar sayım sonucu anayasa mahkemesi Ravalomanana'yı seçimin galibi olarak ilan etmiştir. Ratsiraka sonuçları tanımadığını açıklasa da, uluslararası alanda Ravalomanana'nın devlet başkanlığı kabul görmüş ve bunun üzerine Ratsiraka Fransa'ya sürgüne kaçmıştır.

Aralık 2002'de gerçekleştirilen meclis seçimlerinde de Ravalomanana'nın partisi I Love Madagaskar büyük bir başarı elde etmiş, meclis çoğunluğunun da elde edilmesi ile Ravalomanana Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası'nın desteği ile ticari reformlar gerçekleştirmeye çalışmış ve rüşvet ile mücadele etmiştir. Bu dönemde Ratsiraka'ya karşı açılan dava sonuçlanmış ve kendisi gıyabında on yıl zorunlu çalışma cezasına çarptırılmıştır.[1]

18 Kasım 2006 tarihinde general Fidy Andrianafidisoa önderliğinde bir grup asker darbe girişiminde bulunmuş ancak başarılı olunamamıştır. 3 Aralık 2006 tarihinde gerçekleştirilen devlet başkanlığı seçimlerinde görevde olan Ravalomanana oyların %54,8'ini alarak ikinci kez bu göreve seçilmiştir.

27 Ocak 2009 tarihinde Ravalomanana'nın sürgündeki Ratsiraka'nın bir konuşmasını yayınlayan TV Viva kanalını kapatma kararını vermesi neticesinde iktidarına karşı protesto gösterileri gerçekleştirilmiş, bu gösterilere karşı güvenlik güçlerinin açtığı ateş neticesinde de 30 kişi hayatını kaybetmiştir. Gösterileri organize eden TV Viva'nın sahibi ve aynı zamanda Antananarivo belediye başkanı Andry Rajoelina askeri de kendi safına çekerek kendi önderliğinde bir hükûmet kurulduğunu açıklamış, bu açıklama hukukçular tarafından darbe olarak yorumlanmıştır. Rajoelina'nın açıklaması sonrası devlet başkanlığı sarayına yürüyen destekçileri güvenlik güçleri ile çatışmış, Ravalomanana'da görevini bırakarak Güney Afrika Cumhuriyeti'ne sürgüne kaçmıştır.[2]

Ravalomanana'nın ülkeyi terk etmesi sonrası gıyabında açılan dava sonucu dört yıllık hapis cezasına çarptırılmıştır.[3] Ağustos 2010'da açılan başka bir davada da kendisi cinayet ve cinayete azmettirmek suçlarından suçlu bulunmuş, avukatı da bu kararı siyasi bulduklarını ifade etmiştir.

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde geçen beş yıllık sürgünün ardından 2014 yılında Madagaskar'a geri dönen Ravalomanana, ülkeye girişi sonrası tutuklanmıştır.[4] Tutuklanma sonrası aile üyeleri kendisi göremediklerini ve hayatından endişe ettiklerine dair açıklamalarda bulunmuş, devlet başkanı Hery Rajaonarimampianina'da yaptığı açıklamada eski devlet başkanının tutuklanmadığını, kendi güvenliği için Ravalomanana'yı koruduklarını açıklamıştır. İlerleyen günlerde ev hapsine alınan Ravalamonana'nın yeniden sürgüne gönderilmeyeceği açıklanmıştır.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ratsiraka'nın cezası açıklandı". 7 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2015. 
  2. ^ "Ravalomanana ülkeyi terk etmiştir". 20 Mart 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2015. 
  3. ^ "Ravalomanana çöküşü". 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2015. 
  4. ^ "Ravalomanana sürgünden geri dönmüştür". 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2015. 
  5. ^ "Eski devlet başkanı ev hapsinde". 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2015.