Andrianampoinimerina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Andrianampoinimerina
Hüküm süresi1787-1810
Sonra gelenI. Radama
Doğum~1745
Ikaloy
Ölüm1810
Antananarivo
HanedanMerina Hanedanlığı
BabasıAndriamiaramanjakas
AnnesiRanavalonanandriambelomasina

Andrianampoinimerina (d. ~1745 - ö. 1810), Merina Krallığı'nın kurucusudur.

Andrianampoinimerina, Merina hanedanın bir üyesi olarak 1787 yılında babası Andriamiaramanjakas'dan Madagaskar adası üzerinde küçük bir krallık olan Ambohimanga Krallığı tahtını devralmıştır. 1794 yılında komşu krallık olan Antananarivo Krallığı'nı da kontrolü altına alan Andrianampoinimerina, yönetim merkezini Antananarivo'ya taşıyarak krallığını büyütmüştür.

İlerleyen yıllarda adanın neredeyse tamamını elde eden Andrianampoinimerina, karşılaştığı direnç nedeniyle adanın güneyini elde edememiş ve kurduğu devleti tam anlamıyla sağlamlaştıramamıştır.[1] Andrianampoinimerina'nın otokratik iktidarı boyunca devlet modernleştirilmiş, yeni bir ceza yasası yayımlanmıştır. İktidarı döneminde çalışanlarını kast sistemine benzer bir sistem ile gruplara ayırmış ve böylece keskin ve eşit olmayan bir tabakalaşma oluşturmuştur.[2]

Andrianampoinimerina yönetiminde Merinalara ait sözlü hikâyeler yazıya dökülmüş ve Tantaran'ny Andriana adı ile bir araya toplanmıştır.

İsminin Merinaların kalbindeki Prens anlamına gelen Andrianampoinimerina'nın 1810 yılında hayatını kaybetmesi sonrasında tahta I. Radama geçmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Charles Cadoux: La république malagache. Berger-Levrault, Paris 1969, S. 12
  2. ^ Virginia Thompson, Richard Adloff: The Malagasy Republic. Madagascar Today. Stanford University Press, Stanford 1965, Sayfa 4