Karl Hanke

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karl Hanke, Şubat 1945

Karl August Hanke (d. 24 Ağustos 1903; Lauban - ö. 8 Haziran 1945; Neudorf, lakap: Henker von Breslau: "Breslau'nun cellatı"), Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'nin bir siyasetçisi ve SS subayı.

1928 yılında Prusya eyaleti meclis üyeliğine ve 1932 yılında milletvekilliğine seçildi. Nisan 1932'te Berlin'in Gauleiter'i olan Josef Goebbels'in kişisel yardımcısı oldu. 1938'de Goebbels tarafından Propaganda Bakanlığı Staatssekretär II (müsteşar) mevkiine getirildi. Ancak 1939 yılında Goebbels'in eşi Magda Goebbels ile aşk yaşadığı için Propaganda Bakanlığından kovuldu. Ardından Wehrmacht'a gönüllü olarak teğmen rütbesiyle katılıp Polonya ve Kuzey Afrika'da savaştı.

1941'den 1945'e kadar Gauleiter olarak Niederschlesien (Aşağı Silezya)'i yönetti ve 1945'te II. Dünya Savaşı'nın son günlerinde birkaç gün boyunca son Reichsführer-SS olarak görev aldı. Savaştan sonra teslim oldu ve gerçek kimliğini gizledi. Kimliği onu esir alan kişiler tarafından keşfedilemedi ve Hanke böylece diğer en düşük rütbeli SS üyeleriyle yan yana bir savaş esiri kampına yerleştirildi. 8 Haziran 1945 sabahı Sovyetler'e ait bir savaş esiri kampından kaçarken Çek bir bekçi tarafından arkasından vurularak öldürüldü.

Rütbe tarihleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Hükümet görevi
Önce gelen:
Heinrich Himmler
SS Reich Lideri
1945
Sonra gelen:
Kaldırıldı