Gregory Peck

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gregory Peck
Gregory Peck 1948.jpg
Gregory Peck (1948)
Doğum Eldred Gregory Peck
5 Nisan 1916
San Diego, Kaliforniya, ABD
Ölüm 12 Haziran 2003 (87 yaşında)
Los Angeles, Kaliforniya, ABD
Evlilik Greta Kukkonen (1942–1955),
Veronique Passani (1955–2003)

Gregory Peck (d. 5 Nisan 1916, San Diego, Kaliforniya – ö. 12 Haziran 2003), Amerikalı oyuncu.

1940-1960 yılları arasında 20th Century Fox film şirketinin en ünlü yıldızlarından oldu ve 90'lı yıllara kadar önemli roller almayı sürdürdü. Bülbülü Öldürmek romanından uyarlanan filmdeki Atticus Finch karakteriyle 1962 yılında En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü'nü kazandı. 1969 senesinde Başkan Lyndon Johnson, Peck'e Özgürlük Madalyası verilmiştir. Amerikan Film Enstitüsüne göre Peck 12. sırada yerini almıştır.

Peck, 1973
Peck, 2000

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Gregoy Peck, San Diego, Kaliforniya'nın deniz kıyısı yakınlarında bir yerde doğdu. Peck bir eczacıydı. Babasının soyu İngilizlere, annesinin soyu ise İskoçlara dayanıyordu. Peck'in babası Katolik'ti. Peck 6 yaşındayken annesi ile babası boşanırlar ve büyükannesinin yanında kalır. 10 yaşındayken Katolik askeri okuluna yollanır. Büyükannesi bu okula girdiğinde, 10 yaşında vefat eder. 14 Yaşındayken San Diego Yüksek okuluna geçer ve burada Babasıyla yaşamaya başlar. Kısa bir süre, kamyon şoförlüğü yaparak yağ taşımıştır. 1936 yılında Berkeley Üniversitesinin tiyatro bölümüne girdi ve kısa sürede kendisini gösterdi. Üniversitenin tiyatro direktörü Edwin Duerr tarafından oyunculuğu kısa zamanda keşfedildi.

Film kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1939 senesinde NBC de radyo yayını yaparak çalışmaya başladı. Kısa sürede buradaki başarısı ve oyunculuk üzerine olan kabiliyeti 1944 senesindeki ilk filminde oynamasına yol açtı. 1944 yapımı Days of Glory. Yine aynı sene The Keys of The Kingdom filminde oynar. 2 kez ünlü yönetmen Alfred Hitchcock ile çalışmıştır ve 1945 Spellbound filmi ile 1947 The Paradine Case filmleri olmuştur. 1947 senesinde Gentlemen's Agreement adlı Elia Kazan filminde başrol oynamıştır. 1952 senesinde, ünlü yazar Ernest Hemingway'in Klimanjaro Dağları adlı romanından uyarlanan The Snows of Klimanjaro adlı Henry King filminde güzel yıldız Ava Gardner ile oynamıştır. 1 Sene sonra ise Ünlü Yönetmen William Wyler'ın Roman Holiday filminde Audrey Hepburn ile oynar ve Hepburn bu filmdeki rolüyle Oscar ödülünü göğüslemiştir. 1956 Senesinde bir John Huston filmi olan ünlü Moby Dick uyarlamasında oynar. 1962 senesinde 3 filmde oynar. Cape Fear, How The West Was Won, To Kill A Mockingbird. To Kill A Mockingbird deki rolüyle Oscar ödülünü alır. Ayrıca tam 5 Kez bu ödüle aday gösterilmiştir. 1951 Senesinde İspanyol Yönetmen Raoul Walsh'un filmi Captain Horatio Hornblower da Virginia Mayo ile birlikte oynamıştır. 1952 Senesinde yine Walsh filminde The World in His Arms da, Anthony Quinn ile beraber oynamıştır.1957 de Ünlü Yönetmen Vicente Minnelli'nin Designing Woman adlı filminde güzel yıldız Lauren Bacall ile Romantik - Komedi de oynamıştır. 1956 senesinde ise ünlü bir oyuncu kadrosuyla Frederich March, Lee J. Cobb ile The Man in the Gray Flannel Suit adlı filmnde oynamıştır. 1958'de Ünlü Yönetmen Henry King'in The Bravados Western filminde oynamıştır. 1958 senesinde iste Usta Yönetmen William Wyler'ın The Big Country adlı filminde ünlü isimler, Charlton Heston, Jean Simmons, Burl Ives, Carrol Baker ile Dram - Romantik Western de oynamıştır. 1959 senesinde ise Stanley Kremer'in On The Beach isimli Dram - Bilimkurgu denemesinde 2. kez güzel yıldız Ava Gardner ile birlikte oynamıştır. 1961 senesinde 3 büyük oyuncu Peck, David Niven ve Anthony Quinn ile The Guns of Navarro adlı filmde oynar. 1966 da dünyaca ünlü güzel yıldız Sophia Loren ile Arabesque adlı Dram - Romantik gerilim filminde başrol oynar. 1969 senesinde Mckenna's Gold adlı filminde ise Omar Sheriff, Lee J. Cobb, Edward G. Robinson, Eli Walach gibi dev isimlerle oynamıştır. 1980 senesinde yine ünlü bir kadro ile The Sea Wolves filminde Roger Moore, David Niven, gibi isimlerle çalışmıştır. Kariyerinin sonlarına doğru Franklin J. Shaffner'ın The Boys From Brazil adlı filminde Laurence Olivier ile birlikte oynamıştır. Peck, her çeşit filmde oynamış bir ünlü isimdir.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1942 senesinde Fin Greta Kukkonen ile evlenir. Bu evliliğinden sonra Roman Holiday filmi setinden önce İtalya'ya gittiğinde, 1953 yılında Veroniqe Passani, Parisli haberci ile evlenir. Bu evlilikten 1 oğlu olmuştur. Peck, İngiltere'de at yarışlarına katılırdı. Eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile de arkadaştı.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

5 kez Akademi Oscar ödüllerine aday olmuştur, bunlardan birini To Kill a Mockingbird filmi ile almıştır. Birçok kez ise Altın Küre ödülünü almıştır. The Yearling, To Kill a Mockingbird, Moby Dick, The Boys from Brazil filmleri. Cecil De Mille ödülünün de sahibi olmuştur. 1989 senesinde Amerikan Film Enstitüsü tarafından hayat boyu ödülü de verilmiştir. 1996 senesinde Crystal Globe ödülünü de almıştır. Kısa bir süre Amerikan Kanser biriminin başkanlığını da yapmıştır.

Gregory Peck , 12 Haziran 2003 senesinde 87 yaşında ölmüştür.

Filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]