Walter Matthau

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Walter Matthau
Genel bilgiler
Doğum adı Walter John Matthow
Doğum 1 Kasım 1920
New York City New York
Amerika Birleşik Devletleri ABD
Ölüm 1 Haziran 2000 (79 yaşında)
Santa Monica, California
Akademi Ödülleri
En iyi yardımcı erkek oyuncu
1966 The Fortune Cookie


Walter Matthau, 1 Kasım 1920 ve 1 Haziran 2000 tarihleri arasında yaşamış Oscar ödüllü ABD'li oyuncu. The Odd Couple filmindeki Oscar Madison rolü en bilinen rolüdür.

Biografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rus-Yahudi bir göçmen ailesinin çocuğu olarak New York'ta doğmuştur. Orijinal soyadının Matuschansky olduğu iddia edilse de bu doğrulanamamışdır. Kayıtlarda ismi Walter John Matthowlarak geçmektedir. Gençliğinde New York'ta Yiddish tiyatrosuna katılmış ve bu sıralar sert bulduğu soyadını Matthau olarak değiştirmişdir.

II. Dünya Savaşı yıllarında Amerikan Hava Kuvvetlerinde B-24 Liberator uçaklarında telsizci olarak görev yapmışdır.

1955 yılında ilk filmini Burt Lancaster ile beraber oynayarak çevirmiştir. Sonrasında birkaç western filmde oynamış ve yönetmenlik deneyimlerinde bulunmuşdur.

1965 yılında başlayan Odd Couple serisi filmlerde Jack Lemmon ile başlayan serüveni uzun yıllar devam etmiş ve pek çok filmde birlikte rol almışlardır. Bu arada 1966 yılında The Fortune Cookie filmi ile en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Oscar'a uzanmışdır.

Matthau iki kez evlenmiş ve iki eşinden birer çocuğu olmuşdur. Kalp krizi nedeni ile yaşamını yitirdiğinde 79 yaşındaydı. Ancak tüm vücuda yayılmış kolon kanseri ile karşılaşılmasına karşın bu ölüm raporuna yansıtılmadı.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

TV çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]