Steve Martin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Steve Martin
Steve Martin, 2017-08-11.jpg
Steve Martin (2017)
Doğum Stephen Glenn Martin
14 Ağustos 1945 (1945-08-14) (76 yaşında)
Waco, Teksas, ABD
Etkin yıllar 1975-günümüz
Evlilik Victoria Tennant (1986-1994)
Anne Stringfield (e. 2007)
Ödüller NYFCC En İyi Oyuncu Ödülü
1984 All of Me
En İyi Komedi Albümü Grammy Ödülü
1978 Let's Get Small
1979 A Wild and Crazy Guy
Resmî site http://www.stevemartin.com/
İmza
Steve Martin signature.svg

Steve Martin (d. 14 Ağustos 1945), Amerikalı komedyen, yazar, yapımcı, oyuncu, müzisyen ve kompozitör.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Erken dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

Martin; Waco, Teksas'ta doğmuş ve Garden Grove, Kaliforniya'da büyümüştür. İngiliz, İrlandalı ve İskoç kökenleri mevcuttur.

Gençliğinde Disneyland'de çalışmış ve sihir, hokkabazlık, balonla hayvan yapma gibi yetenekler edinmiştir. Sınıf arkadaşı Kathy Westmoreland ile bir takım oluşturarak ufak müzikaller sahnelemiştir.

Kaliforniya Üniversitesinde felsefe okuyan Martin, bir dönem bu yolda akademik kariyer düşünmüştür. 1967 yılında UCLA'ya geçişi sonrası tekrar tiyatroya dönmüştür.

1967 yılında kız arkadaşının görev aldığı The Smothers Brothers Comedy Hour serisi için yazarlık yapmış ve bu ona 1969 yılında Emmy ödülü kazandırmıştır.

Yetmişli yıllarda stand-up komedyen olarak Johnny Carson'ın şovlarında yer almıştır. Bunun sonrasında ilk komedi albümü olan Let's Get Small'u çıkarmıştır. İkinci albümü A Wild and Crazy Guy Amerika listelerinde ikinci sıraya kadar yükselmiştir.

Sinema kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yetmişlerin sonlarında komedyenlik yeteneği tescillenmiş olan Martin sinema dünyasına adım atmayı düşünür. 1977 yılında ilk filmi The Absent-Minded Waiter çekilir. Yedi dakika uzunluğunda olan ve senaryosu da Martin'e ait olan bu film en iyi kısa film dalında Akademi ödülüne aday gösterilir.

1979 yılında ilk uzun metrajlı filmi The Jerk yayınlanır. Bu filmin büyük gişe başarısı sonrası ardı sıra yeni filmler gelir. The Jerk filmi Steve Martin'in ilk başrolüydü. 1970'li yıllarda rol aldığı The Muppet Movie'de bir sahnede garson olarak gözükmekte ve Kermit'le olan diyaloğu klasikler arasında görünmektedir. Ve Beatles grubunun Maxwell's Silver Hammer (Maxwell'in gümüş çekici) şarkısını söylediği Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band filminde oynar. 1980 yılında çok sevdiği Pennies From Heaven filmi yapılacağını öğrenince filmde rol almaya çalışır. Filmde Arthur Denton rolünü alan Steve, filmde canlandırdığı ciddi karakterle resmen The Jerk'te akıllara o zamanlar kazınmış olan komedi imajını söker. "Vahşi ve Deli Adam" isimli skeciyle tekrar komediye döner. 1982 yılında Carl Reiner'ın yönettiği ve rol aldığı Dead Men Don't Wear Plaid isimli 1940 ve 1950'li yılların gerilim filmleriyle dalga geçen filmiyle gişede iyi bir başarı sağladı. Ardından gelen The Lonely Guy, The Man with Two Brains, All of Me, Three Amigos, Little Shop of Horrors ve Dirty Rotten Scoundrels ile tekrar ünlenmeye başlar. 1990 yılında Gelinin Babası filmiyle bir az duygusallığa dönen Steve, Roxanne ve L.A. Story haricinde gişede başarısızlığa uğrayan filmlerde rol alır. 1999 yılında Frank Oz'un ricasıyla tekrar bir senaryo yazar. Yazdığı filmde (Bowfinger) Eddie Murphy'yle birlikte oynar. 2000'li yıllarda yaşı gereği de biraz daha az filmde rol alır. 2001 ve 2003 yıllarında ise Akademi Ödülleri'ni sunar.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazılı eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]