Edward James Olmos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Edward James Olmos
Edward James Olmos Sept 06 crop face.jpg
2008 yılında Edward James Olmos
Doğum Edward Olmos
24 Şubat 1947 (1947-02-24) (75 yaşında)
Los Angeles, ABD
Meslek oyuncu/Yönetmen
Etkin yıllar 1978–devam
Evlilik Kaija Keel (1971-1992)
Lorraine Bracco (1994-2002)
Lymari Nadal (2002-devam)

Edward James "Eddie" Olmos (d. 24 Şubat 1947), Emmy Ödülü kazanmış Amerikalı oyuncudur.

En çok Kanun Namına dizisindeki Dedektif Teğmen Martin "Marty" Castillo, Kalk ve Diren (Stand and Deliver) filmindeki Jaime "Kimo" Escalante, Ölüm Takibi filmindeki Gaff, Battlestar Galactica dizisindeki Amiral William Adama rolleri ile tanınır.

Los Angeles, Kaliforniya'da dünyaya gelen Olmos, Elenaor (evlilik öncesi soyadı Huizar) ve Pedro Olmos'un oğluydu. Babası Pedro bir kaynakçıydı. Babası bir Meksika göçmeni ve annesi Meksika asıllı Amerikalıydı. Büyüdüğünde profesyonel bir beyzbol oyuncusu olmak istiyordu. 1964 yılında Montebello Lisesi'nden mezun oldu. East Los Angeles College ve California State University, Los Angeles'ta derslere katıldı.

1984 ve 1990 yılları arasında çekilen Kanun Namına adlı televizyon dizisindeki Miami Organize Suçlar Bürosu ve Miami Organize Suçlar Bürosu (Stratejik İstihbarat, Taktikal İstihbarat, Ahlak/Narkotik (Vice/Narcotics) kısaca "Vice" Birimi Amiri Dedektif Teğmen Martin "Marty" Castillo 13 Mayıs 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Detective Lieutenant Martin "Marty" Castillo) kısaca "Lt.Martin Castillo veya Lieutenant Martin Castillo" rolüyle dünya polisiye dizi tarihinde efsanevi polis amiri karakterleri arasına giren Olmos, bu rolü ile Emmy ödülü kazandı. Star Trek: The Next Generation dizisnde Atılgan'ın kaptanını oynamayı reddetti. Gerçekte var olan Garfield Lisesi'nin efsanevi matematik öğretmeni Jaime "Kimo" Escalante ile gerçek öğrencilerinin başardığı gerçekte yaşanan inanılmaz bir öykünün anlatıldığı Kalk ve Diren (Stand and Deliver) filmindeki gerçekte var olan efsanevi matematik öğretmeni Jaime "Kimo" Escalante'yi canlandırdığı rolüyle En İyi oyuncu dalında Akademi Ödülü adaylığı kazandı. 1992 yılında American Me filmini yönetti. Dexter"da Professor Gellar" oynuyor.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]