Edward James Olmos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Edward James Olmos
2008 yılında Edward James Olmos
Genel bilgiler
Doğum adı Edward Olmos
Doğum 24 Şubat 1947 (1947-02-24) (69 yaşında)
Los Angeles, California, U.S.
Evlilik(ler)i Kaija Keel (1971-1992)
Lorraine Bracco (1994-2002)
Lymari Nadal (2002-devam)
Meslek(ler) Aktör/Yönetmen
Etkin yıllar 1978–devam
Altın Küre Ödülleri
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Altın Küre Ödülü - Dizi, Mini-dizi veya Televizyon filmi
1986 Kanun Namına (dizi)
1995 The Burning Season
Emmy Ödülleri
Drama Dizilerinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Emmy Ödülü
1985 Kanun Namına (dizi)


Edward James "Eddie" Olmos (d. 24 Şubat 1947), Emmy Ödülü kazanmış Meksika asıllı Amerikalı aktördür.

En çok Kanun Namına dizisindeki Dedektif Teğmen Martin "Marty" Castillo, Stand and Deliver filmindeki Jaime "Kimo" Escalante, Ölüm Takibi filmindeki Gaff, Battlestar Galactica dizisindeki Amiral William Adama rolleri ile tanınır.

Los Angeles, California'da dünyaya gelen Olmos, Elenaor (kızlık soyadı Huizar) ve Pedro Olmos'un oğluydu. Babası Pedro bir kaynakçıydı. Babası bir Meksika göçmeni ve annesi Meksika asıllı Amerikalıydı. Büyüdüğünde profesyonel bir beyzbol oyuncusu olmak istiyordu. 1964 yılında Montebello Lisesi'nden mezun oldu. East Los Angeles College ve California State University, Los Angeles'ta derslere katıldı.

1984 ve 1989 yılları arasında çekilen Kanun Namına adlı televizyon dizisindeki Miami Organize Suçlar Bürosu ve Miami Organize Suçlar Bürosu (Stratejik İstihbarat, Taktikal İstihbarat Ahlak/Narkotik (Vice/Narcotics) ) kısaca "Vice" Birimi Amiri Dedektif Teğmen Martin "Marty" Castillo (Detective Lieutenant Martin "Marty" Castillo) kısaca "Lt.Martin Castillo veya Lieutenant Martin Castillo" rolüyle dünya polisiye dizi tarihinde efsanevi polis amiri karakterleri arasına giren Olmos, bu rolü ile Emmy ödülü kazandı. Star Trek: The Next Generation dizisnde Atılgan'ın kaptanını oynamayı reddetti. Yaşanmış bir öyküden uyarlanan Stand and Deliver filmindeki matematik öğretmeni Jaime Escalante rolüyle En İyi Aktör dalında Akademi Ödülü adaylığı kazandı. 1992 yılında American Me filmini yönetti. Dexter"da Professor Gellar" oynuyor.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]