İçeriğe atla

Özgürlük Madalyası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Özgürlük Madalyası
Medal of Freedom
Ülke ABD
Gerekçe"Bir düşmana ya da düşmana karşı savaşı sürdürmekte ABD'ye yardım eden ve bir başka Amerika madalyası veya ödülünün uygun olmadığı bir saygın eylem ya da hizmette bulunmak"
Durum22 Şubat 1963 tarihinde yerini Başkanlık Özgürlük Madalyası aldı[1]
İstatistikler
Kuruluş1945
İlk Verilişi1946
Son Verilişi1961
Toplam Verilişiyaklaşık 20,000

Özgürlük Madalyası (İngilizceMedal of Freedom), ABD Başkanı Harry S. Truman tarafından Amerika Birleşik Devletleri ve müttefiklerinin savaş çabalarına katkıda bulunan sivilleri onurlandırmak amacıyla oluşturulan bir madalya idi. Bu madalya Dışişleri Bakanı, Savaş Bakanı veya Deniz Kuvvetleri Bakanı tarafından verilmekle birlikte görev yapmış Başkanlar Dwight D. Eisenhower ve John F. Kennedy tarafından da verildi.[2]

Madalyanın ön yüzü bronz bir disktir. Diskin alt kısmında yay şeklinde büyük harflerle "FREEDOM" sözcüğü yazmaktadır ve bu yazı yıldızlarla süslenmiş Amerikan kel kartalına benzeyen mihver giyen bir kişinin solunda bulunmaktadır. Diğer yüzünde, Liberty Bell'in "Amerika Birleşik Devletleri Devletleri" sözcükleri ile büyük harflerle yazılmıştır. Madalya, dört ince beyaz çizgili kırmızı bir şerit üzerine asılmıştır. "Herhangi bir kişiye birden fazla Özgürlük Madalyası verilmeyecek, ancak böyle bir ödülü haklı gösteren müteakip bir eylem veya hizmet için madalyayla birlikte uygun bir işaretin verilmesine izin verilecektir"[3] şeklindeki 9586 nolu İcra Emriyle birlikte bronz, gümüş ve altın palmiye işaretler oluşturuldu ve verildi. Ancak ABD vatandaşlarının bu palmiye işaretlerini aldığına dair herhangi bir kanıt bulunmamakla birlikte, ABD vatandaşı olmayan kişilerin sayısı oldukça fazladır ve ödül derecelerini belriten bu işaretler şu şekildedir:[4][5]

  • Palmiyesiz
  • Bronz palmiye ilaveli
  • Gümüş palmiye ilaveli
  • Altın Palmiye ilaveli

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ Kennedy, John F. (22 Şubat 1963). "The Presidential Medal of Freedom". Executive Order 11085. United States Government. 9 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Haziran 2015. The Medal of Freedom is hereby reestablished as the Presidential Medal of Freedom, with accompanying ribbons and appurtenances. 
  2. ^ Peters, Gerhard; Woolley, John T. (24 Haziran 1980). "Interview With the President Responses to Written Questions Submitted by the EFE Spanish News Agency". The American Presidency Project. University of California, Santa Barbara. 19 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Haziran 2015. 
  3. ^ "Executive Orders Harry S. Truman 1945-1953". Trumanlibrary.org. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2011. 
  4. ^ "The OMSA Medal Database - WWII Medal of Freedom". OMSA. 21 Kasım 2010. 6 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2011. 
  5. ^ "The OMSA Medal Database - Medal of Freedom with Gold Palm". OMSA. 17 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2011.