İçeriğe atla

Dexter Gordon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dexter Gordon
Toronto, 19 Ağustos 1978
Genel bilgiler
UnvanıLong Tall Dexter
Doğum27 Şubat 1923(1923-02-27)
Los Angeles, Kaliforniya, ABD
Ölüm25 Nisan 1990 (67 yaşında)
Philadelphia, Pensilvanya, ABD
TarzlarJaz, swing, bebop, hard bop
MesleklerMüzisyen, besteci, grup lideri, aktör
ÇalgılarTenor saksafon, Soprano saksafon
Etkin yıllar1940–1986
Müzik şirketiBlue Note, Savoy, Columbia
İlişkili hareketlerGene Ammons, Billy Eckstine, Dizzy Gillespie, Wardell Gray, Lionel Hampton
Resmî sitedextergordon.com

Dexter Gordon (27 Şubat 1923 - 25 Nisan 1990) Amerikalı bir caz tenor saksofoncusuydu. Charlie Parker, Dizzy Gillespie ve Bud Powell gibi diğer isimleri de içeren en etkili erken dönem bebop müzisyenleri arasındaydı. Gordon'un boyu 6 fit 6 inç (198 cm) olduğundan "Uzun Dexter" ve "Sofistike Dev" olarak da biliniyordu. Stüdyo ve performans kariyeri 40 yılı aşkın bir süre devam etmiştir.

Gordon'un sesi genellikle "geniş" olarak nitelendirildi ve ritmin arkasında çalma eğilimi vardı. "Mutlu Yıllar " gibi çeşitli kaynaklar ve Wagner'in operalarından iyi bilinen melodiler içeren sololarına müzikal alıntılar eklemesiyle tanınıyordu. Bu durum caz doğaçlamasında alışılmadık bir şey değildir ancak Gordon bunu kendi tarzının ayırt edici bir özelliği haline getirecek kadar sık yapmıştır. En büyük etkilendiklerinden biri Lester Young'dı. Gordon, John Coltrane ve Sonny Rollins üzerinde etkili olmuştur. Rollins ve Coltrane, 1960'larda hard bop ve modal çalmayı keşfederken Gordon'un çalım tarzını etkilemişlerdir.

Gordon, güler yüzlü ve esprili sahne varlığıyla biliniyordu. Seyirciyle iletişim kurmak için çalmayı savunuyordu [1] Bu onun müzikal yaklaşımıydı. Doğaçlaması son derece ilgi çekici ve zekiydi, ancak asla gereksiz yere karmaşık veya sıra dışı değildi. Kendine has ritüellerinden biri çalmadan önce her baladdan sözler okumaktı.

Herman Leonard'ın 1948'de Gordon'un Royal Roost'ta sigara molası verdiği bir fotoğraf caz fotoğrafçılığının ikonik görüntülerinden biridir.[2] Sigara, Gordon'un albümlerinin kapaklarında yinelenen bir temaydı.

Gordon, Bertrand Tavernier filmi Round Midnight'daki (Warner Bros, 1986) performansıyla En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü'ne aday gösterildi ve The Other Side of Round Midnight (Blue Note Records, 1986) ile En İyi Caz Enstrümantal Performansı, Solist dalında Grammy kazandı. 1990 yapımı Uyanış filminde de küçük bir rolü vardı. 2018'de Gordon'un Go (Blue Note, 1962) albümü Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihsel veya estetik açıdan önemli" olduğu için Ulusal Kayıt Sicilinde korunmak üzere seçildi.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Dexter Gordon interview with Les Tomkins, 1962". National Jazz Archive. 14 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2021. 
  2. ^ "From the Harvard Art Museums' collections Dexter Gordon, Royal Roost, New York City". Harvardartmuseums.org. 11 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ Andrews (20 Mart 2019). "Jay-Z, a speech by Sen. Robert F. Kennedy and 'Schoolhouse Rock!' among recordings deemed classics by Library of Congress". The Washington Post. 6 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2019. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Gordon, Maxine (2018) Sofistike Dev: Dexter Gordon'un Yaşamı ve Mirası (University of California Press)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]