Korku Burnu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cape Fear
Cape Fear DVD kapağı
YönetmenMartin Scorsese
YapımcıBarbara De Fina
SenaristWesley Strick
OyuncularNick Nolte
Robert De Niro
Jessica Lange
Juliette Lewis
Joe Don Baker
Görüntü yönetmeniFreddie Francis
KurguThelma Schoonmaker
DağıtıcıUniversal Pictures
Çıkış tarih(ler)i13 Kasım, 1991 (ABD)
24 Nisan, 1992 (Türkiye)
Süre128 dk.
Dilİngilizce

Korku Burnu (özgün adı Cape Fear) 1991 yapımlı iki Akademi Ödülüne aday gösterilmiş (En iyi Aktör ve En İyi Yardımcı Aktris) Martin Scorsesenin yönettiği başrollerini Robert De Niro, Jessica Lange, Nick Nolte ve Juliette Lewis'in oynadığı bir gerilim filmidir. Film, 1962 yapımlı aynı isimli filmin yeni çevrimidir. Orijinal film, bir roman esasında çekilmiştir. Üstelik filmle orijinal versiyon arasında birçok fark vardır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sam Bowden (Nick Nolte) hayatını kanuna vermiş Atlantada yaşayan bir avukattı. Ailesi ile birlikte sakin bir hayat süren Samin hayatı yakında kabusa dönüşecektir çünkü 14 yıl önce avukatlığını üstlendiği Max Cady (Robert De Niro) isimli suçlu hapisten çıkmıştır ve intikam için 14 yıl boyunca kendini hazırlamıştır. Okuma yazma bilmeyen Max Cady bir kıza çok kötü bir şekilde tecavüz etmiştir. Bu yüzden Sam'in eline Max'i hapisten kurtaracak bir belge geçmesine rağmen yine de müvekkili için bunu kullanmamış ve Max Cady'nin 14 yıl hapse mahkûm olmasına neden olmuştur. Max hapisten çıktıktan sonra, önce küçük tehditlerle başlayan intikamı, gittikçe Sam'in ailesini de tehdit etmeye başlamıştır. Max hapisten çıktıktan sonra de Sam'in evindeki köpek zehirlenerek öldürülür. Sam'in aynı zamanda yasak ilişki yaşadığı bir kadın avukat arkadaşına tecavüz eden Max Cady, bu sayede karısı ile Sam'in arasını açar ve evlerinde tartışmalara yol açar. Bu olaylar Max Cady için sadece başlangıçtır, sırada 16 yaşındaki kızları Danielle (Juliette Lewis) vardır.

Yaş sınırı[değiştir | kaynağı değiştir]

MPAA tarafından film R kategorisine alınmıştır yani 17 yaş ve üzeri yaş grubuna hitap etmektedir çünkü film cinsellik, şiddet ve küfürler içermektedir. İspanya, Kanada, Norveç ve İngilterede film 18 yaş ve üzeri için uygundur, Almanyadaki yaş sınırı ise 16 yaş ve üzeri içindir.

Gişe performansı[değiştir | kaynağı değiştir]

Film tahmini olarak 35 milyon dolar civarı bir bütçeye sahipti. ABD dışında 103.200.000 $, ABD'de 79.100.000 $, Dünya çapında ise 182.300.000 $ kadar bir hasılat elde ederek iyi bir başarı elde etmiştir.

Kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Mitchum, Peck ve Balsam 1962 de çekilen ilk filmde oyanayan aktörlerdir.

Film ayrıca 1962 de çekilen ilk filmde Sam Bowden'i de canlandıran Gregory Peck'in son filmidir. Robert De Niro En İyi Oyuncu, Juliette Lewis ise En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülüne aday gösterilmiştir. Film aynı zamanda iki BAFTA, iki Altın Küre ödülüne aday gösterilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]