Öldüren Hatıralar (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Öldüren Hatıralar
Spellbound
YönetmenAlfred Hitchcock
YapımcıDavid O. Selznick
SenaristHilary Saint George Saunders (roman)
Angus MacPhail (adaptasyon)
Ben Hecht (senaryo)
John Palmer
OyuncularIngrid Bergman
Gregory Peck
MüzikMiklós Rózsa
DağıtıcıUnited Artists
CinsiSinema filmi
Yapım yılı31 Ekim 1945, ABD
1950, Türkiye
Süre111 dakika
Dilİngilizce

Öldüren Hatıralar,[1] 1945 ABD yapımı psikolojik gerilim filmidir. Özgün adı Spellbound olan film 1950 yılında Türkiye'de sinemalarda gösterilmiştir.[2]

Spellbound, başrollerini Ingrid Bergman ve Gregory Peck'in paylaştığı 1946 yapımı bir Alfred Hitchcock filmidir. Hilary Saint George Saunders ve John Palmer' ın 1927 taihli The House of Dr. Edwardes adlı romanından Angus MacPhail ve Ben Hecht tarafından senaryolaştırılarak sinemaya uyarlanmıştır. Filmin girişindeki açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, filmin konusu psikiyatri ve psikanaliz üzerine kuruludur.

Hitchcock bu filmde cameosunu Ingrid Bergman'ın gittiği otelin lobisinde asansörden puro içerek çıkan adam olarak yapar.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]


Constance (Ingrid Bergman), kalbinden çok kafası ile yaşamaya alışık bir psikiyatristtir. Tüm yaşamını derinden inandığı psikiyatriye adayan bu genç doktorun erkeklerle neredeyse hiç ilişkisi yoktur ve tüm hayatı işi üzerine kuruludur.

Bu sıralarda çalıştığı kliniğin şefi olan Dr. Murchison'ın yerine Dr. Anthony Edwardes adında suçluluk psikolojisi üzerinde uzmanlaşmış ünlü bir doktor atanır. Canstance, ona karşı diğer erkeklere hissetmediği bir yakınlık ve sıcaklık duymaya başlar. Ancak kısa bir süre sonra onun Dr. Edwardes'ın yerine geçmiş, beyaz ve çizgili olan her şeyden korkan, hafızasını yitirmiş biri olduğunu fark eder. Kısa bir süre içinde bu adamın Dr. Edwardes olmadığı ortaya çıkar. Dr. Edwardes hiçbir yerde bulunamayınca, bu genç adamın onu öldürüp yerine geçtiğini düşünen polis onun peşine düşer.

Constance âşık olduğu adamı klinikten kaçırıp üniversiteden hocası olan Dr. Alexander Brulov'un evine getirir. Bu iki doktorun uyguladığı tedavi ile genç adamın adının John Ballantine olduğunu anlarlar. Fakat John yaşadığı anlık krizler nedeniyle zaman zaman tehlikeli olabilmektedir. Çalışmaları hızlandıran bu iki doktor John'un rüyalarını yorumlayarak ona geçmişini hatırlamada ve Dr. Edwardes ile olan ilişkisini bulmada yardımcı olmaya çalışır. Sonunda John' un küçükken yanlışlıkla kardeşinin ölümüne yol açtığını anlarlar.

John aslında bir doktordur ve Dr. Edwardes ile kayağa gitmiştir. Bu esnada meydana gelen kazada Dr. Edwardes uçurumdan düşmüş, bunu engelleyemeyen John da kardeşinin ölümü gibi bu ölüme de engel olamadığı için kendini suçlu hissetmiştir. Tüm bunlara dayanamayarak hafızasını kaybeden John, savunma mekanizması ile bilinçsiz bir şekilde Dr. Edwards'ın yerine geçmiş; böylece bir anlamda onu sahte de olsa yaşatmaya çalışarak suçluluk duygusunu bastırmaya çalışmıştır. Beyaz renkten korkmasının nedeni de olayın bir kayak alanında olmasından kaynaklanmaktadır. Tüm bu açıklamalar ile her şey açıklığa kavuşur. Ancak son anda Dr. Edwardes'ın cesedinde bulunan mermi olaylara yeni bir boyut katar ve John onu öldürmek suçundan hapse atılır. Constance yine de onun masum olduğuna emindir. John'un rüyalarını yorumlayarak o sırada kayak merkezinde başka bir adamın daha olduğunu ortaya çıkarır. Bu kişi kliniğin şefi Dr. Murchison'dır. Kendi yerine geçmesini istemediği Dr. Edwardes'ı orada öldürmüş; ancak Ewardes uçuruma yuvarlandığından şok geçiren John bunu fark etmemiştir. Olayın ortaya çıkması ile Dr. Murchison intihar ederken John da hapisten kurtulur.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör / Aktris Karakter
Ingrid Bergman Dr. Constance Petersen
Gregory Peck John Ballantine / Dr. Anthony Edwardes
Michael Chekhov Dr. Alexander 'Alex' Brulov
Leo G. Carroll Dr. Murchison
Rhonda Fleming Mary Carmichael
John Emery Dr. Fleurot
Norman Lloyd Mr. Garmes
Bill Goodwin Oteldeki Dedektif
Steven Geray Dr. Graff
Donald Curtis Harry
Wallace Ford Otel Lobisindeki Adam
Paul Harvey Dr. Hanish

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

  • En İyi Müzik, Oscar (kazandı) (filmin müziklerini Miklós Rózsa yapmıştır)
  • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, Oscar (adaylık) (Michael Chekhov aday olmuştur)
  • En İyi Sinamatogrifi (adaylık)
  • En İyi Siyah Beyaz Film (adaylık)
  • En İyi Film (adaylık)
  • En İyi Özel Efekt (adaylık)
  • En İyi Kadın Oyuncu, NYFCC Ödülü (kazandı) (Ingrid Bergman aday olmuştur)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dorsay, Atilla (1995). 100 Yılın 100 Yönetmeni. Remzi Kitabevi. ss. sayfa 127.  Türkçe isim için referans
  2. ^ "Milliyet Gazetesi Arşivi". milliyet.com.tr. 13 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]