Bülbülü Öldürmek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bülbülü Öldürmek
To Kill a Mockingbird
Kitabın ilk baskısının kapağı
Yazar Harper Lee
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce
Tür Roman
Yayım 11 Temmuz 1960
Yayımcı J. B. Lippincott & Co.
Sayfa 296 (Ciltli ilk baskısı)

Bülbülü Öldürmek (İngilizce: To Kill a Mockingbird), Harper Lee'nin 1960'ta yayınlanan Pulitzer ödüllü romanı. Yayınlandığı dönemde büyük bir başarı kazanarak, modern Amerikan Edebiyatı'nın klasikleri arasına girdi.[1] Roman, yazarın 1936 yılında, on yaşındayken yaşadığı bir olayı temel almaktadır. Lee, yaşadığı kasabanın civarında olan bu olayın ailesi ve komşuları üzerindeki etkilerini gözlemleyerek eserini oluşturdu.

Lee'nin bugüne dek yazdığı tek roman olan (1960'ta yayımlanan ilk romanı "Bülbülü Öldürmek" ile dünya çapında şöhret kazanan 89 yaşındaki Harper Lee'nin 55 yıl sonra çıkan ikinci kitabı "Go Set a Watchman" (Git Bir Bekçi Dik) 2015 yılında yayınlandı).Bülbülü Öldürmek, ABD'nin güneyinde Maycomb adlı kurgusal bir kasabasında geçer. Jean Louse "Scout" Finch adında küçük bir kızın bakış açısından kaleme alınmış olan eser, bugüne dek dünyada en çok satan romanlar arasında yer almaktadır[2] ve aynı adı taşıyan, başrolde Gregory Peck'in yer aldığı, klasik bir film de olmuştur.

Scout'a eşlik eden Jem, her ikisinin en yakın arkadaşı Dill ve bir avukat olan babaları Atticus Finch'in başlarından geçeni konu alan roman, ABD'de asılsız bir iddiayla yargılanan bir zenciyi savunmakla görevlendirilen, bu yüzden kasabanın geri kalanıyla ters düşen Atticus Finch'in etrafında şekillenir.

Romandaki "Dill" karakteri yazar Harper Lee'nin çocukluk arkadaşı olan Truman Capote'den esinlenilerek yaratılmıştır. O zamanki adı Truman Persons olan Capote, tıpkı romanda Dill'in Scout'ların kapı komşusu olduğu gibi, Harper Lee'nin kapı komşusuydu.

Romanın orijinal İngilizcesi, 1970'li yıllarda Türkiye'de yabancı dille eğitim yapan devlet okullarında (Maarif Bakanlığı Kolejleri) İngilizce derslerinde okutulmuştur. 1962 de filmi Oscar ödülünü almıştır. Kitabın baş karakterleri Scout Finch, Jem Finch, Atticus ve Dill'dir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel
  • Johnson, Claudia D. (1994), Understanding To kill a mockingbird: a student casebook to issues, sources, and historic documents, Greenwood Publishing Group, ISBN 978-0-313-29193-7  Tarih değerini gözden geçirin: Tarih ve yıl parametreleri birlikte kullanılmamalı (yardım)
  • Vanderbilt, Arthur T. (1999), The making of a bestseller: from author to reader, McFarland, ISBN 978-0-7864-0663-0  Tarih değerini gözden geçirin: Tarih ve yıl parametreleri birlikte kullanılmamalı (yardım)
Özel
  1. ^ Johnson 1994, s. xi
  2. ^ Vanderbilt 1999, s. 15