Bülbülü Öldürmek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bülbülü Öldürmek
To Kill a Mockingbird
Kitabın ilk baskısının kapağı
YazarHarper Lee
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
Dilİngilizce
TürRoman
Yayım11 Temmuz 1960
YayımcıJ. B. Lippincott & Co.
Sayfa296

Bülbülü Öldürmek (İngilizce: To Kill a Mockingbird), ABD'li yazar Harper Lee'nin 1960'ta yayınlanan ve Pulitzer Ödülü kazanan romanıdır. Yayınlandığı dönemde büyük bir başarı kazanarak, modern Amerikan Edebiyatı'nın klasikleri arasına girdi.[1] Roman, yazarın 1936 yılında, on yaşındayken yaşadığı bir olayı temel almaktadır. Harper Lee, yaşadığı kasabanın civarında yaşanan bu olayın ailesi ve komşuları üzerindeki etkilerini gözlemleyerek eserini oluşturmuştur.

Lee'nin yaşamı boyunca yazdığı iki romandan ilki olan (1960'ta yayımlanan ve ilk romanı olan "Bülbülü Öldürmek" ile dünya çapında şöhret kazanan Harper Lee'nin 55 yıl sonra çıkan ikinci kitabı "Tespih Ağacının Gölgesinde", 2015 yılında yayımlandı) Bülbülü Öldürmek, ABD'nin güneyinde yer alan Maycomb adlı kurgusal bir kasabada geçer. Jean Louse "Scout" Finch adında küçük bir kızın bakış açısından kaleme alınmış olan eser, bugüne dek dünyada en çok satılan romanlar arasında yer almaktadır[2] ve aynı adı taşıyan, başrolde Gregory Peck'in yer aldığı klasik bir filmi de çekilmiştir.

Scout'a eşlik eden Jem, her ikisinin en yakın arkadaşı Dill ve bir avukat olan babaları Atticus Finch'in başlarından geçeni konu alan roman, ABD'de asılsız bir iddiayla yargılanan bir zenciyi savunmakla görevlendirilen, bu yüzden kasabanın geri kalanıyla ters düşen Atticus Finch'in etrafında şekillenir.

Romandaki "Dill" karakteri, yazar Harper Lee'nin çocukluk arkadaşı olan Truman Capote'den esinlenilerek yaratılmıştır. O zamanki adı Truman Persons olan Capote, tıpkı romanda Dill'in Scout'ların kapı komşusu olduğu gibi, Harper Lee'nin kapı komşusuydu.

Romanın orijinal İngilizcesi, 1970'li yıllarda Türkiye'de yabancı dille eğitim yapan devlet okullarında (Maarif Bakanlığı Kolejleri) İngilizce derslerinde okutulmuştur. 1962 de filmi Oscar ödülünü almıştır. Kitabın baş karakterleri Scout Finch, Jem Finch, Atticus ve Dill'dir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel
  • Johnson, Claudia D. (1994), Understanding To kill a mockingbird: a student casebook to issues, sources, and historic documents, Greenwood Publishing Group, ISBN 978-0-313-29193-7  Tarih değerini gözden geçirin: Tarih ve yıl parametreleri birlikte kullanılmamalı (yardım)
  • Vanderbilt, Arthur T. (1999), The making of a bestseller: from author to reader, McFarland, ISBN 978-0-7864-0663-0  Tarih değerini gözden geçirin: Tarih ve yıl parametreleri birlikte kullanılmamalı (yardım)
Özel
  1. ^ Johnson 1994, s. xi
  2. ^ Vanderbilt 1999, s. 15