Google Fiber

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Google Fiber Google'ın geniş bant internet erişim için Kansas City, Missouri'deki deneysel projesinin ismidir[1] . Seçim işlemi ertesinde [2] 1,100'ün üzerinde bölge teknolojinin deneyinde yer alabilmek için başvurmuştur[3]. Google 30 Mart 2011 de Kansas City, Kansas'ın deneysel projede kullanılacak bölge olduğunu duyurdu[4]. 17 Mayıs'ta ise hizmeti Missouri Metro bölgesine kadar genişletildi.

Maliyet[değiştir | kaynağı değiştir]

Google'a ev başına 3,000$ ile 8,000 $ arasında maliyet olacağı, toplamda da 60 milyon ile 1.6 milyar dolar maliyet olacağı tahmin edilmektedir[2]. Google Fiber "rekabetçi fiyatlarla" bölgedeki çeşitli seçilmiş son kullanıcılara sunulacağı belirtilmiştir[5]

Teknik Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Google Fiber bağlantı hızı 1 gigabit/saniye (Yaklaşık olarak saniyede 125 MB) olacağı[6], bu hızın da Amerika'daki internet hızı ortalamasının 100 katı olacağı beklenmektedir[6]. Reklamların daha yüksek download hızları vaadine rağmen Amerika'daki internet download hızı ortalaması 4 Mbit/saniye (Yaklaşık olarak saniyede 500 KB) üzerine çıkmamaktadır[7].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]