İçeriğe atla

Gleichschaltung

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gleichschaltung, Nazi terminolojisine ait bir kavram olup "Nazileştirme süreci" denebilecek bir anlamı vardır. Bu sürecin amacı, Nazi Almanyası'nın "ekonomi ve ticaret birlikteliklerinden medyaya, kültüre ve eğitime" kadar topluluğun her alanında totaliter kontrol ve koordinasyon sistemi oluşturmasıydı.[1]

Almanya'nın Nazileştirilmesi, partinin ve devletin sembolleri kaynaştığında (bkz. Almanya bayrağı), 1935 Nürnberg mitingi sırasında onaylanan ve Alman Yahudilerinin vatandaşlıktan yoksun bırakıldığı Nürnberg Yasaları'nın Holokost'un yolunu açmasıyla zirveye ulaşmıştır.

Naziler, Gleichschaltung sözcüğünü toplumu her yönüyle ele alan totaliter kontrol ve koordinasyon sistemi oluşturma süreci için kullandılar. Devlet ve toplumun Nazifikasyonu,[2] senkronizasyon,[3] yola getirme ve eşgüdüm[4] gibi çeşitli şekillerde "tercüme edilmiştir", ancak Almanca kelimesi İngilizce metinlerde genellikle kültürel bir terim olarak bırakılmıştır.

1933'ten 1937'ye kadar olan dönemde, sendikalar ve siyasi partiler gibi insanları potansiyel olarak etkileyebilecek Nazi dışı örgütlerin sistematik olarak ortadan kaldırılmasıyla karakterize edildi. Hitler'in gündemini eleştirenler, bastırılmış, korkutulmuş veya öldürülmüştür. Eğitim sistemi gibi idarenin eline geçemediği kuruluşlar doğrudan kontrol altındaydı.

Gleichschaltung ayrıca, nüfusun belli kesimini, özellikle de gençler için zorunlu üyeliğe sahip çeşitli organizasyonların oluşumunu içeriyordu.

Erkekler ilk olarak altı yaşından başlayarak Pimpfen'de (acemiler) çırak olarak hizmet ettiler ve on yaşındayken Deutsches Jungvolk'a (Genç Alman Çocukları) girdiler ve on dört yaşındayken Hitler Gençliği'ne girene kadar orada hizmet ettiler. Çocuklar, Arbeitsdienst (İşçi Hizmeti) ve silahlı kuvvetlere girdikleri on sekiz yaşına kadar orada kaldılar. Kızlar, on yaşındayken Jungmädel'in bir parçası haline oldular ve on dört yaşında Bund Deutscher Mädel'e (Alman Öğrenciler Birliği) kayıtlı oluyorlardı.

On sekiz yaşındayken, BDM üyeleri genelde çiftlikteki emeklilik yılı olan Pflichtdienst veya Landjahr için doğu topraklarına gitti. 1936'da Hitler Gençliği'ne üye olan çocukların sayısı altı milyonu geçti.

İşçiler için, Alman Emek Cephesi (DAF) altında Kraft durch Freude (Neşeden Güç doğar) adlı bir rekreasyonel örgüt kuruldu. Nazi Almanyası'nda hobiler bile düzenlendi ve tüm özel kulüpler (satranç, futbol veya ahşap işleri için olsun) KdF ve Nazi Partisi tarafından kontrol edildi. Kraft durch Freude organizasyonu tatil gezileri (kayak, yüzme, konserler ve okyanus yolculukları) sağladı. 25 milyon üye ile KdF, Naziler tarafından kurulan birçok organizasyonun en büyüğüydü. İşçiler, ulusal bir mesleki rekabet olan Reichsberufswettkampf gibi etkinliklerle partiye uygun hale getirildi.

  1. ^ Strupp, Christoph (30 Ocak 2013). "'Only a Phase': How Diplomats Misjudged Hitler's Rise". SPIEGEL ONLINE (İngilizce). 14 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mayıs 2016. 
  2. ^ Hirschfeld, Gerhard (2014). The Policies of Genocide (RLE Nazi Germany & Holocaust): Jews and Soviet Prisoners of War in Nazi Germany. Taylor & Francis. ss. 101, 164. ISBN 9781317625728. 
  3. ^ Tyson, Joseph Howard (2010). The Surreal Reich. iUniverse. ISBN 9781450240208. 
  4. ^ Evans, Richard J. (2012). The Coming of the Third Reich: How the Nazis Destroyed Democracy and Seized Power in Germany. Penguin. ISBN 978-0-718-19680-6. Many groups and institutions reacted by trying to pre-empt such forcible co-ordination. ... Following the voluntary co-ordination of the Association ...