Hitler selamı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Berlin'deki Hitler Gençliği üyeleri 1933'teki bir mitingde Nazi selamı veriyor
Eger (günümüzde Çek Cumhuriyeti'nin Cheb kasabası) halkı Ekim 1938'de Hitler selamıyla sevinç içinde Sudetenland'a giren Alman askerlerini karşılıyor

Hitler selamı (AlmancaHitlergruß, aynı zamanda Nazi selamı olarak da bilinir), Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi tarafından partinin lideri Adolf Hitler'e itaati göstermek için benimsenen ve Alman ulusu ve savaş gayretine şükretmeyi ifade eden selam şekli.

Hitler selamını yapmak, siviller için zorunluydu. Wehrmacht askeri personelleri için 20 Temmuz suikast girişimine kadar çoğunlukla isteğe bağlıydı.[1] Üçüncü Reich dönemi boyunca bir kişilik mezhebinin ifadesiydi. Bu selamın kullanımı şu anda Almanya, Slovakya ve Avusturya'da ceza gerektiren bir suçtur.[2] Kanada, Çek Cumhuriyeti,[3] Fransa, Hollanda, İsveç, İsviçre ve Rusya'da Hitler selamı, Nazi ideolojisini yaymak için kullanıldığında yasadışı nefret söylemidir.

1923'ün sonbaharına kadar Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'nin üyeleri sonuna kadar gerilmiş doğrudan kol selamı ile liderini karşılardı. Lider kendi sağ elini kaldırarak, dirseğini arkada büküp avuç içini yukarı doğru açarak onlara yanıt verirdi. "Çok yaşa Hitler!", "Selam Hitler!" ya da "Hitler'e selam!" anlamlarına gelen "Heil Hitler!" selamı, tek tük olarak 1923'ten beri parti üyeleri tarafından kullanıldı ve 1926'da Hitler selamı parti içinde zorunlu oldu.

Parti üyeleri, faşist İtalyan lider Mussolini tarafından yapılan Roma selamının benzerliğine itiraz etti ve Alman olmadığı yerlerde meşruiyetine meydan okudu.

Hitler'in sırdaşı Ernst Hanfstaengl, onu şarkıya talep etti. Sieg Heil'ın eşlik eden kol hareketine ek olarak iddia edilenler, Hitler selamının Amerikan futbolu amigoları tarafından kullanılan bir tekniğin direkt bir kopyası olduğudur.

Hitler selamı yapımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hitler Gençliği'nin 1938 Eylül'de gerçekleştirdiği Japonya ziyareti münasebetiyle Nichigeki Dancing Team tarafından oynanmış Heil Hitler adlı müzikal revüsünün bir sahnesinden: Soldan sağa: Keiko Suda, Sanae Shibata, Akemi Shirogane, Chizuko Osabe, Midori Ono.

Selamı verirken sağ elin parmakları birleştirilir, sağ kol kafa hizasında ileriye kaldırılır, gökyüzünü gösterir ve avuç içi yere paralel şekilde uzanır.

1936 Berlin Yaz Olimpiyatları'nda Hitler selamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1936 Berlin Olimpiyatları Oyunlarının ilk töreninde bazı atletler onları seyreden Adolf Hitler'in önünden geçerek Nazi selamını kullandı. Bu selam, Afganistan, Bermuda, Bulgaristan, Bolivya, Fransa, Yunanistan, İzlanda, İtalya ve Türkiye'den temsilciler tarafından yapıldı. Bulgar atletler asker gibi kaz-adımı yürüyerek Nazi selamını yaptı; Türk atletleri ise yolun bütünüyle etrafını dolaşarak Nazi selamını sürdürdü. Amerikalı spor yazarı Jeremy Schaap'a göre sadece Avusturyalı atletlerin yarısı Nazi selamını yaparken diğerleri kısmen Olimpik selamı verdi. Tarihçi Richard Mandell'e göre, Fransa'dan atletlerin Nazi selamı veya olimpik selamı yapıp yapmadığı raporlarla çatışmaktadır.

1945'ten sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

Bugün Almanya, Fransa ve Avusturya'da, Nazi yazılı formda selamlar, sesli olarak ve doğrudan kolu düzenli düz şekilde uzatarak selam kanunen yasaktır ve üç yıla kadar hapis cezası verilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Büchner, Alex (1991). German Infantry Handbook, 1939-1945: Organization, Uniforms, Weapons, Equipment, Operations. Schipper Publishing. ISBN 978-0-88740-284-5. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2017. 
  3. ^ "Hajloval. Hrozí mu tři roky vězení". Deník (Çekçe). 20 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2016. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]