Der Sieg des Glaubens

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Zafer'e İnanç
"Zafer'e İnanç" (Der Sieg des Glaubens) filminin Almanca özgün sinema afişi
Yönetmen Leni Riefenstahl
Yapımcı Leni Riefenstahl
Senarist Leni Riefenstahl
Oyuncular Adolf Hitler
Rudolf Hess
Hermann Göring
Julius Streicher
Joseph Goebbels
Ernst Röhm
Müzik Herbert Windt
Görüntü yönetmeni Sepp Allgeier
Franz Weihmayr
Walter Frentz
Richard Quaas
Paul Tesch
Kurgu Leni Riefenstahl
Waldemar Gaede
Stüdyo Reichspropagandaleitung der NSDAP
Hauptabteilung Film
Dağıtıcı Universum Film AG
Cinsi Sinema filmi
Türü Belgesel, propaganda
Renk Siyah-beyaz
Yapım yılı 1933
Çıkış tarih(ler)i 1 Aralık 1933, Almanya
Süre 64 dakika
Ülke Nazi Almanyası
Dil Almanca
Ernst Röhm, Sturmabteilung (SA) Lideri, Ağustos 1933'te Hitler'le görüştü. Ertesi yıl Röhm, Hitler'in intihar etmesini reddetmesinden sonra, 1934'teki Uzun Bıçaklardan Gecesi'den sonra vuruldu.
Hitler, Leni Riefenstahl'ı tebrik ediyor, 1934

Der Sieg des Glaubens Leni Riefenstahl'ın yönettiği ilk propaganda filmidir. Filmde Nürnberg'de 30 Ağustos - 3 Eylül 1933 arasında gerçekleşen Nazi Partisi'nin Beşinci Parti Mitingi anlatılmaktadır.[1] Film, Adolf Hitler ve Ernst Röhm'ü yakın ve samimi olarak gösterdiği için büyük bir tarihsel ilgi alanı taşımaktadır. Röhm 1 Temmuz 1934'te Uzun Bıçaklar Gecesi sırasında Hitler'in emirleri üzerine vuruldu. Filmin bilinen tüm kopyaları Hitler'in emriyle yok edildi ve Birleşik Krallık'ta 1990'larda bir kopyası ortaya çıkıncaya kadar kaybolmuş sayıldı.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

1935'teki Nazi propaganda filmleri gibi Kısa Tag der Freiheit: Sansür Wehrmacht (Özgürlüğün Günü: Silahlı Kuvvetlerimiz) ve İradenin Zaferi'nin klasik propaganda özelliği, Der Sieg des Glaubens'te, Beşinci NSDAP Kongresi'nden Nazi Partisi mitingini bir kronolojik formatta belgelemektedir. Ele geçirilen faaliyetler, yabancı diplomatların ve diğer parti üyelerinin ve Franz von Papen gibi politikacıların Nürnberg tren istasyonunda karşılanması; Adolf Hitler'in havaalanına gelişini ve Josef Goebbels ve Hermann Göring gibi önemli parti üyeleriyle görüşmelerini; Muazzam Sturmabteilung'un geçit töreni; ve Hitler'in parti tarafından iktidar varsayımıyla ilgili konuşması ve Alman Ulusal Sosyalist hareketinin onuncu yıldönümünü göstermektedir. Seslendirme veya yorum bulunmamaktadır.

Gösterilen olaylar kronolojik sıralamayla, Hitler'in Nuremberg'e gelişi ve Nürnberg GauleiterJulius Streicher tarafından karşılanması ile başlıyor. Rudolf Hess'in, Hitler'in yanına oturtulduğu gösterilir ve Führer'in hayranları tarafından kendisine verilen çiçekleri alması yer almaktadır. Hitler, daha sonra Uzun Bıçaklar Gecesinde (1934) öldürülmesini emrettiği SA lideri Ernst Röhm'le birlikte birçok karede gösterildi. Hoş geldiniz karşılaması ile, Ulusal Faşist Parti'nin üst düzey yetkililerinden Arturo Marpicati'nin Benito Mussolini'den tebriklerini içeren bir konuşmasını içeriyor. Daha sonra Albert Speer tarafından yakın tarihte inşa edilmiş geniş geçit töreninde düzenlenen miting sürüyor. Ayrıca Baldur von Schirach'ın bir tanıtımı ile Hitler Gençliğinin ayrı bir mitingi gösteriliyor. Tanıdık yüzler arasında Hermann Göring ve Leni Riefenstahl'ın bir sonraki propaganda filmi olan İradenin Zaferi adlı filminin yıldızı olacak olan Heinrich Himmler'in kısa metrajlı görünüşü var. Kendisinin ve Goring'in başarılı çabaları Hitler'i SA liderliğini katletmeye teşvik etti.

Yürüyen ayak ve bacakların çekimleri, izleyicide neredeyse hipnotik bir etki yapıyor ve daha sonradan İngiliz savaş zamanı kısa filmiyle parodi haline getirilmiş ve popüler şarkı "Lambeth yürüyüşü"ne eşlik ediyor.

Ernst Röhm[değiştir | kaynağı değiştir]

SA'nın başkanı ve Nazi Partisi içindeki en güçlü ikinci adam olan Ernst Röhm, Zafer'e İnanç filminde (Der Sieg des Glaubens) öne çıkmıştır. Bir yıldan az bir süre sonra, Uzun Bıçaklar Gecesi sırasında Röhm ve yandaşlarının birçoğu Hitler'in emri altında idam edildiler. Hitler, Himmler, Göring ve Reinhard Heydrich'in oluşturduğu, Hitler'e karşı bir komplo hazırlamakta bulunduğu iddia edilip vatana ihanet nedeniyle tutuklamak amacıyla, Röhm'ü göl kenarındaki kaldığı oteldeki yatağından kendisi uyandırmıştır. Röhm'e yapılan tüm referanslar Alman tarihinden silinmiş, filmin tüm bilinen kopyalarının imha edilmesini içeren bir emir vermiştir. Der Sieg des Glaubens, İrade'nin Zaferi filminin yerine geçmek için üretildi.

Koruma durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Nisan 1934'te Riefenstahl, büyük üniversitelerde propaganda filmi tekniklerini tartışmak üzere İngiltere'yi ziyaret etti. Bu ziyarette bu filmin en az bir kopyasının çoğaltılmış olduğu biliniyor. 60 yılı aşkın bir süredir saklamadan sonra bulunmuştur ve hayatta kalan tek bilinen baskıdır. Dijital olarak restore edilmiş bir baskı, Uluslararası Tarihi Filmler tarafından 2012'de DVD'de yayınlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "New York Times - Movie reviews". 25 Ekim 2003 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2017. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]