Reichskolonialbund

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Reichskolonialbund'un amblemi, Alman doğu Afrika birliğinin bayrağı temel alındı
Alman Sömürge İmparatorluğu'nun 1914 yılbaşı civarı. Almanya, Reichskolonialbund'un var olmasıyla birlikte tüm yurtdışı sömürgelerini kaybetmişti.

Reichskolonialbund (RKB) (Alman sömürgeci birliği), Nazi Almanyası'nın zamanı esnasında bütün Alman sömürgeci organizasyonları içine çeken kolektif bir vücuttu. Franz Ritter von Epp tarafından yürütüldü. Reichskolonialbund, 1936 ve 1943 arasında aktifti.

Reichskolonialbund'un maksadı, Almanya'nın, I. Dünya Savaşı'nın sonunda Versay Barış Antlaşması'nın sonucu olarak kaybetmiş olduğu denizaşırı sömürgelerini geri almaktı. Almanya'da Alman sömürgeci imparatorluğun tekrar kuruluşu için destek toplanması yönünde ilk gayretler, 1923'te izlenebilir. Sonuç olarak birkaç destekçi-sömürgeci organizasyon muhafazakâr Almanlar tarafından milliyetçilere ek olarak desteklendi ve Almanya'nın farklı bölgelerinde kuruldu. En önde geleni, Koloniale Reichsarbeitsgemeinschaft'tı (KORAG), 1925'te kuruldu. Bu organizasyon, diğer gruplarla beraber 1933'te Reichskolonialbund'un kuruluşuna götürdü. Kurum, iki adımda bina edildi (Gliederung). Sonuç olarak birçok referans, Nazi Reichskolonialbund'un kuruluşu için 1933 ve 1936 yılları olmak üzere iki farklı tarihi gösterir. Reichskolonialbund, 13 Haziran 1936'da Alman Doğu Afrikası'nın eski yöneticisi Heinrich Schnee tarafından kuruldu.

Reichskolonialbund'un gerilemesi, II. Dünya Savaşı'nın başlangıcıyla, Nazilerin diğer önceliklere odaklandığı zaman başladı. 1943'te Reichsleiter Martin Bormann sonunda, "Kriegsunwichtiger Tätigkeit" (Savaşa alakasız faaliyetin) yerlerinde Reichskolonialbund'un ayrılması için bastırdı. Bu yüzden Reichskolonialbund çabucak 1943'te Führer'in bir emrinin sonucu olarak dağıtıldı.

Reichskolonialbund dosyalarının çoğu, 1925-1943 döneminde 5.140 belge sayısı ile Koblenz'teki arşivlerde yer almaktadır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The DFG Project". 30 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2016.